Visual Studio Code'da Birden Fazla Komutu Tek Bir Kısayol Kombinasyonu ile Kullanma

Visual Studio Code, kod geliştirme sürecinizi hızlandırmak ve daha verimli hale getirmek için bir dizi özelleştirilebilir klavye kısayolu sunar. Ancak, bazen birden fazla işlemi tek bir kısayol kombinasyonu ile gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Bu makalede, Visual Studio Code’da birden fazla komutu tek bir kısayol kombinasyonu ile nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Adım 1: Kısayol Kombinasyonunu Oluşturma

İlk adım, birden fazla komutu tek bir kısayol kombinasyonu ile kullanabilmek için özel bir kısayol kombinasyonu oluşturmaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Visual Studio Code’u açın.
  2. Üst menü çubuğundaki “Dosya” (File) sekmesine tıklayın ve ardından “Tercihler” (Preferences) altında “Klavye Kısayolları” (Keyboard Shortcuts) seçeneğini bulun.
  3. Sağ üst köşedeki ayarlar simgesine tıklayın ve “Klavye Kısayolları Ayarlarını Düzenle” (Edit Keybinding.json) seçeneğini tıklayarak “keybindings.json” dosyasını düzenlemeye başlayın.
  4. Aşağıdaki gibi özel bir kısayol kombinasyonunu keybindings.json dosyasına ekleyin:
{
    "key": "ctrl+s",
    "command": "runCommands",
    "args": {
      "commands": [
        "workbench.action.files.save",
        "workbench.action.togglePanel"
      ]
    }
}

Yukarıdaki örnek, Ctrl+S tuş kombinasyonunu kullanarak hem dosyayı kaydetme hem de ardından paneli gösterme işlemini gerçekleştirir.

1. Değişiklikleri kaydedin ve Visual Studio Code’u kapatıp yeniden başlatın.

Adım 2: Kısayolu Kullanma

Artık özel kısayol kombinasyonunuzu kullanabilirsiniz. İşte bu kısayolu nasıl kullanabileceğinize dair örnekler:

• Bir dosyayı düzenlerken, klavyede Ctrl+S tuşlarına basarak dosyayı kaydedebilirsiniz. Ardından panel açma gibi bir zahmete girmeden işinizi görebilirsiniz.

Bu şekilde, birden fazla işlemi tek bir kısayol kombinasyonu ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelleştirme, kod geliştirme sürecinizi daha hızlı ve verimli hale getirebilir. Ayrıca benzeri başka faaliyetler için de örnek niteliğindedir. Nacizane üç beş satır katkımız olmuşsa ne mutlu bize…

2 Beğeni