VSC'de Flutter Kullanmak İçin Emülatör Kuramıyorum

Merhabalar,

Flutter’ın 1.20 sürümünü indirdim ve VSC kurdum.Dart ve Flutter eklentilerini kurup SDK yolunu vs. belirttim.Hello World projesi oluşturdum ve debug işlemine başladım.Emülatör ile çalıştır şıkkı çıktı sadece ve onu seçtim.Kurulurken şu hatayı veriyor :

No suitable Android AVD system images are available. You may need to install these using sdkmanager, for example: sdkmanager "system-images;android-27;google_apis_playstore;x86"

Nasıl çözebilirim? Hatadan bir şey anlamadım.

Sanırım Android için play store’da olan bir uygulamaya ihtiyaç duyuyor.
Döküman

1 Beğeni

PC ve Play Store?

VSCode’da android emülatörü ile flutter programlama yapabilmek için öncesinde Android Studio’dan bazı gerekli paketleri indirmen gerekiyor (Programlamayı Android Studio’da yapmasan bile.) Buradan ilerleyebilirsin.

Flutter indirdiğim zaman flutter_console.bat isimli dosyaya flutter upgrade yazıyorum güncelleme yapıyor.flutter doctor yazıp enterliyorum hepsinde yeşil tik işareti çıkıyor.Flutter kütüphanesi yüklü her 2 geliştirme ortamında da.Hello world projeleri de sorunsuz oluşturuluyor?

Burada da görüldüğü gibi kurulum aşamasında android stuidoyu indirmen gerek. AVD Manager ile bir emulator kurduktan sonra visual studio code’de de aynı emulatoru kullana bilir veya yenisini oluşturabilirsin.

flutter doctor kodu bunu da denetliyor,merak etmeyin.

btk akademide flutter eğitim seti var. Oradan izlediğim yolla bende sorunsuz çalışmıştı hepsi. Göz atmanı öneririm pek bir bilgim yok yanlış yönlendirmeyeyim

Kaç yerde yazdım,hâla yazıyorum.Egitimde 17 sürümü kullanıliyor,şu anki 20.2.Ve eksikleri çok,anlatım iyi değil.

Android Studio ve herhangi bir android emülatörü kurulu değilse, ortada bunlarla kaynaklı bir sorun yok demektir.

Evet,sorun yok ancak hata var.

Emülatörü kurmadan nasıl çalıştırmayı düşünüyorsun Gencay? Sana ne yapman gerektiğini söylüyorum, sen yine de kendi bildiğini okuyorsun.

Bayram abi gittim Flutter kurulumunu yaptım.Flutter console’a gerekli komutları yazdım.Kırmızı x işaretli olan sorunları düzelttim (Android Studio’nun olmaması gibi).Ardından tekrar denedim hiç bir sorun çıkmadı.VSC’de View kısmına gelip otomatik olarak hello world projesi oluşturdum.F5 ile çalıştırmak istedim ne olarak çalıştırmak istediğini sordu bende Flutter projesi dedim.Ardından “Create A Emulator” gibi bir şey çıktı.Tek seçenekliydi ve seçenekte “Android Emulator” yazıyordu.Ekranın sağ tarafı telefon,sol tarafı IDE oluyor oradan ne yaptığımızı görüyoruz.Create a Android Emulator dedim ve hatayı aldım ne eksik ki.Bu hata emulatör kurulumu sırasında oluyor zaten.Android Studio’da da emulator var ancak onu kullanmıyorum yine de duruyor(du).

VSCode’da Create a Android Emulator komutunu çalıştırmak veya Android Studio’yu kurmak otomatik olarak bir android emülatör kurulumunu başlatmıyor. Create a Android Emulator komudu kurulu olan bir android emülatörünü başlatmaya yarıyor. Anroid Studio ile bir android emülatör kurmak için: Burada android emülatör ile flutter geliştirmek için veya android emülatör ile değil de usb bağlantısıyla telefonunu bilgisayara bağlayarak flutter geliştirmek için gerekli kurulumlar gösterilmiş. Burdaki adımları takip ederek android emülatör kurabilir veya (benim yaptığım gibi) usb kablosuyla telefonunu bağlayarak geliştirme yapabilirsin.

VSC eklentisinde yanda telefon görünümü var zaten.Şu videodaki gibi :

Evet var. Ama önceden Android Studio üzerinden emülatörü kurman gerekiyor.