vsCode python çalıştırma hatası

Arkadaşlar merhaba. pythonda yeni sayılırım yardımcı olur musunuz
VSCode ile python çalıştırırken acayip sıkıntı yaşıyorum. terminalde powershell açıkken her defasında python.dosyaadı.py yazmak zorunda mıyım daha kısa yolu yok mu bunun. f5e basınca bazen hata veriyor. şuan f5e basıp çalıştırdığımda her değeri 3 5 defa yazdırıyor. şçyle ki:
iki sayı arasındaki asal sayıları bulan bi fonksiyon yazdım örneğin 5 ile 10 arasındaki asalları yazdır diyorum 555777779 diye sonuç çıkarıyor.

Bu kod ile alakalı bir sorun.

Powershell’de nasıl oluyor bilmiyorum ama cmd’de sadece dosyaadı yazarak çalıştırmak mümkün. Bunun için .py uzantılarının python.exe ile ilişkilendirilmesi ve sistem ortam değişkenlerinde PATHEXT kısmına ;.PY eklenmesi lazım.

Konu ile alakasız olacak ama,ortam değişkenleri eski Windows sürümlerinde farklılık gösteriyor mu?

Dökümanlara bakın.

ust ok? ctrl+r?

powershell’de alias tanimlaniyorsa o da olur

bat dosyasi da yapabilirsin
veya Makefile yapip “make”

VSCode IDE olduguna gore onda da kisayol tanimlayabiliyor olman lazim.

aslında değil. hocanın kodu kopyala yapıştır yaptığımda da aynı sonucu çıkardı

onu nasıl yapacağımı bilmiyorum

py uzantılı dosyaları python.exe ile ilişkilendirmek için aşağıdakileri yapmanız yeterli olacaktır.

Py uzantılı herhangi bir dosyaya sağ tıklayın Özellikler menü düğmesine tıklayın.

Genel sekmesinde yer alan Birlikte Aç düğmesine tıklayın. Eğer Önerilen Programlar listesinde Python yer alıyorsa Python’ı seçin, yoksa Gözat düğmesine tıklayarak python.exe’yi bulun ve seçin.

Uygula ve Tamam düğmelerine tıklayın.

Python’ı yüklediğiniz anda eğer PATH’e ekle seçeneğini seçtiyseniz, muhtemelen @EkremDincel’in bahsettiği ;.PY uzantısı PATHEXT'e eklenmiştir.

Siz yine de py uzantılı dosyayı python.exe ile ilişkilendirdikten sonra komut satırını açıp bir python dosyasını doğrudan ismini yazarak çalıştırmayı deneyin.

Ortam Değişkenlerine erişmek için komut satırına SystemPropertiesAdvanced yazın. Karşınıza çıkan pencerenin sağ alt kısmında Ortam Değişkenleri isminde bir düğme olması lazım. Bu düğmeye tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılır. Bu pencerenin alt kısmında Sistem değişkenleri isminde bir bölüm var. Değişken ismi PATHEXT olan satıra gidin. Sonra Düzenle seçeneğine tıklayın ve oradaki değerin sonuna şayet son karakter ; ise .PY, değilse iki uzantıyı birbirinden ayırmak için ;.PY yazın.

şuan oldu çok teşekkür ederim. vscode’da sağ üstte yeşil run butonuyla kodlar çalışıyor artık. çok teşekkür ederim.

Evet farklılık gösteriyor.

Windows 10 eklemesi daha kolay ama Windows 10 öncesi sürümlerde eklemek biraz kafa karıştırabilir.

1 Beğeni