Web - Kullanıcı Çerezlerini Almak

Arkadaşlar Merhaba,

Web sitemde gezinen kullanıcıların çerezlerini kullanarak onlara daha iyi daha doğru içerikler sunmak istiyorum. Bir çok web sitesi bunu zaten yapıyor. Kullanıcıdan izin alıyor ve o çerezleri kullanarak ana sayfası ve önerilen içeriklerini düzenliyor.

Şuana kadar yapabildiğim şunlar oldu,

IP ADRESI
TARAYICI

bilgilerine ulaşabiliyorum. Bunları kayıt edip işleyebiliyorum. Fakat benim kullanıcıların daha farklı bilgilerine ulaşmam lazım. Örneğin hangi alışveriş sitelerine giriyor ya da hangi haber kanallarına ve hangi ürünü alıyor ya da hangi habere bakıyor gibi bir profil oluşturarak onun sevdiği şeyleri gösterip daha keyifli vakit geçirmesini sağlamak istiyorum. Php dili ile yapılabileceğini düşünüyorum. Bu konuda fikri olan, kaynak gösterebilecek ya da direk yardımcı olabilir misiniz?

2 Beğeni

Öncelikle merhaba,

“İnsanların hangi alış-veriş sitesine girdiğini öğrenmek,neleri aldığını öğrenmek” için birçok nedeniniz olabilir ancak ben etik bulmuyorum.İnsanların hangi alış-veriş sitesini ziyaret ettiğini öğrenmek için geçmişe bakılabilir -bakılabilir mi bilmiyorum-, onları mikrofon yardımı ile dinleyebilirsiniz -şu Google’ın asistanının yaptığı gibi-.Ancak eğer amacınız gerçekten daha doğru içerik göstermekse bu etik bir davranıştır :slight_smile:

Ayrıca erişebilirseniz Google reklamları ile bunu yapabilirsiniz

2 Beğeni

google reklamları kullanarak ne yapabilirim tam olarak anlayamadım?

1 Beğeni

Google kullanıcı verilerini mikrofon ile dinleyerek öğreniyor ve reklamlara yansıtıyor.Bu reklamları kullanabilirsiniz diye düşündüm

Bahsi geçen reklamlarla kullanıcıların ses verilerini almak arasında bir alaka yok. Kullanıcıların ses verilerini almak ve bunları işlemek Google’ın elinde. Google Ads ses kaydetmiyor; veriyi Google’ın kendisi gerek bütün gün yanınızdan ayırmadığınız telefonlardaki Android olsun, sitelere girmek için kullandığınız Chrome olsun, aradığınız siteyi bulmak için kullandığınız Google olsun; sağlayabiliyor. Google Ads’te karşınıza çıkan reklamlar da bu yerlerde sizden toplanan veriler aracıyla farklı algoritmalara göre sizin tercihlerinizden yola çıkılarak hazırlanmış reklamlar. Zaten her geliştirici Google’ın topladığı verilere ulaşabilseydi Google’ın veri toplamasının ne anlamı kalırdı.

Çerezler konusunda çok bir bilgim yok ama böyle birşey mümkün olsaydı her site bu bilgilerimize sahip olurdu ki bu bana hiç olası gelmiyor.

Tarayıcı izin vermediği sürece herhangi bir site mikrofona erişemez, şuana kadar gördüğüm bütün tarayıcılar bunu önce kullanıcıya soruyor.

1 Beğeni