Web Sitesi Hangi Dillerle Yazılır

Arkadaşlar iyi günler kendime bir web sitesi yazmak istiyorum ve ileriki seviyede kullanıcılara hitap eden siteler-örneğin forum- yapmak istiyorum ama hangi dili kullanacağımı bilmiyorum. İnternette Java, php, asp, sql, css, html gibi şeyler yazıyor. Hangisini seçeceğimi bilemiyorum. Yol gösterirseniz çok mutlu olurum.

Web sitelerinin Back-End kismi herhangi bir dilde yazilabilir. Internetten frameworkleri arastirabilirsiniz. Burada da frameworklerin populerlik siralamasini bulabilirsiniz.

2 Beğeni

HTML temel web sitesi yapmanı sağlar. CSS, HTML ile yaptığın siteyi görsel olarak güzelleştirmeni sağlar. Fakat Bunların ikisi de programlama dili değildir. Eğer sitene oyun vs. eklemek istersen de JavaScript gerekir.

Kısaca sadece HTML ile web sitesi yapabilirsin, ama ben CSS kullanmanı öneririm…

Bunların birçoğu birbirine alternatif değil. ASP kullanıp HTML kullanmamak veya PHP kullanıp CSS kullanmamak gibi bir durum yok.

Yukarıda da belirtildiği gibi PHP, ASP ve Java backend geliştirme için kullanılabilecek diller.

SQL de veritabanı için kullanılabilecek bir dil.

HTML zaten bir web sitesi oluşturmak için gereken temel işaretleme dili. Alternatifi yok mu, tabii ki var ama gereği var mı bilmem.

CSS de HTML ile yazdığınız web sayfasını görsel olarak desteklemeye yarayan bir dil.

Burada belirtilmemiş ama Javascript hem frontend hem de backend geliştirme için kullanılabilecek bir dil. Bunlar için birçok kullanışlı kütüphanesi mevcut.