Web sitesinden indirilen dosya nasıl otomatik olarak başlatılır

Biraz önce bir web sitesinden bir PDF indirdim ve ben hiç birşeye tıklamadan PDF otomatik olarak PDF okuyucu ile açıldı web sitesinin bunu yapmasını sağlayan kod ne bilen birisi varsa bu konuyu nasıl araştırmam gerektiği konusunda yardımcı olursa sevinirim birkaç anahtar kelime bile işimi görür şuan neyi aratmam gerektiğini bile bilemiyorum da

Öyle bir şey mümkün değil diye biliyorum belki tarayıcınızın özelliğidir.

Bende mümkün olmadığını düşünüyordum biraz önce yaşayana kadar ama dediğiniz gibi belki ayarlarım da bir açık vardır yada tarayıcımda bir güvenlik eksikliği ( tarayıcı olarak brave kullanıyorum ve bu olayı android bir telefonda yaşadım) ama bunları tek tek kontrol etmek zor olacak gibi gözüküyor isterseniz siz de deneseniz benim tarayıcım ile ilgili bir olay mı öğrenmiş olsak böylece (olayı tübitağın kendi sitesinden geçmiş yıllara ait olimpiyat sorusu indirirken yaşadım)

Not: link = “TÜBİTAK : Bilim Olimpiyatları dünyasına hoş geldiniz
Not2: birden çok yılın sınav soruları olan bir zip indirdiğim zaman aynı olay yaşanmadı ancak bir yılın sınav sorusu olan bir PDF indirdiğimde yaşandı

Burda sitede açıyor onu mu istiyorsunuz

Hayır ben telefonumda yaptığımda direk dahili PDF okuyucu ile açtı
Ve zaten benim bu kadar ilgimi çeken kısmı da bu oldu örneğin bu olay sadece PDF ler için mi geçerli yoksa telefonuma herhangi bir uygulama indirdiğim zaman da otomatik olarak çalıştırması mümkün mü bir sitenin? Ve eğer öyleyse bunu yapan kod ne ve nasıl yapıyor?

İnternette biraz araştırdım
Ayarlar>Gizlilik ve Güvenlik>Site ayarları>PDF belgeleri>PDF belgelerini doğrudan aç
Sanırım bu ayardan kaynaklı

Tarayıcı ayarları mı cihaz ayarları mı

Tarayıcı ayarları (20 karakter olması için)

Tam olarak bahsettiğiniz ayarı bulamadım ancak ona benzer gözüken böyle bir ayar buldum ama buda kapalı gözüküyordu zaten

Tarayıcı ayarlarımda gizlilik ve güvenlik diye bir bölüm yok ama site ayarları diye bir bölüm var ancak onun içinde de izinler ve çerezler ile ilgili ayarlar var PDF lere yada indirilen dosyaların otomatik çalıştırılmasına dair birşey bulamadım orada

O bilgisayar içinmiş

Kendi telime indirdim bu ayarı kapattığımda pdf uygulamasından değil siteden açtı

Hmmmmm fakat ben ayarlara girdiğimde kapalı gözüküyordu ona rağmen PDF reader ile açmıştı ve ek olarak başka bir cihaz ve tarayıcı ile de denedim ve orda da indirip PDF readerdan açtı

Belki PDF reader ayarları ile ilgilidir isterseniz bakın oma

Sizin telefonunuzda kullandığınız uygulama neyse onu indirip seçili PDF okuyucusu yapıp deneyebilirim

Ekstra bir şey indirmedim samsung un kendi PDF okuyucusunu kullanıyorum samsung notes oluyor heralde

Dediğiniz gibi belki sorun PDF okuyucumdadır diye farklı bir tane indirdim ve bu kez hangisi ile açmamı istediğini sordu indirdiği gibi ve tarayıcımda bi sorun olmadığından emin olmak için her zaman kullandığım brave yerine bu cihazın tüm ömrü boyunca belki 10 kere açıp kullanmadığım ve ayarlarına kesinlikle girip oynamadığım Chrome ile denedim ama sonuç fotoğrafta gördüğünüz gibi bence gerçekten de web sitesi bir şekilde indirdiği dosyanın otomatik olarak çalıştırılması için bir komut veriyor

Web sitesi sadece tarayıcıda açabilir diye biliyorum. Ama telefon için başka olabilir. Ben 1 kere bile pcmde indirdiğim belgenin ben tıklamadan açıldığın görmedim

Evet bende ilk kez karşılaşıyorum ama nasıl yapıldığı çok ilgi çekici duruyor umarım bilen birisi denk gelir ve olayı bize açıklar

Hangi web sitesi?

hangi pdf ?

hangi okuyucu?

Bu bilgileri bilmeden cevap vermek zor. Ayrıca bilsek bile cevap vermek gene zor. Windows ayrı linux ayrı android ayrı mac ayrı. Neye göre cevap vermemiz gerekiyor ?

Bu tip olayların gerçekleşmesi için kullanılan cihaz da, işletim sisteminde veya kullanılan programda güvenlik açıkları bulunursa olabilir.

Bazı örnekler vereyim.

1. Windows işletim sistemlerinde çok popüler bir güvenlik açığı sayesinde başka bir bilgisayardan Windowsun komut satırına(cmd) bağlanılabiliyor. Windows kullanıcısı bunun farkına varamaz. Ekranda birşey belirmez.

2. Eski yıllarda telefonlardaki sms uygulamalarında bir güvenlik açığı bulunması sebebiyle, hedef kişinin cep telefonuna başka bir telefondan sms atarak telefonu kapatılabiliyordu.

3. Geçen sene Whatsappta bulunan güvenlik açığı ile hedefe mesaj atınca, hedefin mesajları karşı tarafa gidiyordu.

Bu kadar örnek vermek yeterli sanırım. Yani kullandığınız cihazda, işletim sisteminde veya tarayıcı da bir güvenlik açığı varsa ve bu açıktan faydalanıp bunu sömürebilirler. Chrome da bir açık bulunur ve indirilen pdf dosyası otomatik çalışabilir gibi veya pdf okuyucuda açık bulunabilir.

Teknik terim kullanmadan yüzeysel olarak cevap vermek istedim. Kolay gelsin.