Websitesine dosya upload etme ve işleme

Küçük bir proje yapmak istiyorum. Twitter Arşiv dosyasını wordcloud’a dönüşüren bir kod yazdım. Bir de bunun web sitesini yapmak istiyorum. Şöyle olacak:

1. Websitesi, kullanıcıya kendisinin twitter arşiv dosyasını upload etmesini isteyecek.
    2.Kullanıcı upload edecek.
    3.Upload edilen dosyadan python ile twit wordcloud oluşturulacak.
    4.Webistesi kullanıcıya wordcloud’unu teslim edecek.

Sorum şu: Bunları gerçekleştirebilmek için google’da ne aratmam gerekiyor. Bunu yapabilmek için bilmem gereken noktalar, adımlar neler?

Hangi framework’u kullanıyorsunuz?

Hımm, demek bu iş için framework kullanmamız gerekiyor. Oralara bakmam gerektiğini düşünmemiştim. Websitesi oluşturma konusunda çok tecrübeli değilim. Copy paste yapıp birkaç site yapmışlığım vardı. Yani yapacaksam herhangi birini öğrenmeye çalışabilirim. Vaktim bol. Ancak yine sorunuza hitaben geçen ay merakımdan django başlangıç seviyesi bir youtube serisi izlemeye başlamıştım. Tabi hepsini bitirmedim henüz ama aşağı yukarı bir tanışıklığımız oluştu django ile. Yani django öğrenmeye devam edip onu kullanabilirim herhalde.

Bahsettiğim django tutorial serisi de şurda. Django Youtube Corey Schafer

Kaynak farketmez, ama bir framework bilmeniz gerekiyor. Django ile başlayabilirsiniz. Sonra gerekirse JavaScript de öğrenirsiniz. Başladıktan sonra gerisi gelir zaten.

1 Beğeni

Tamamdır, django’ya devam edeyim.

1 Beğeni

(geyik)Yaklaşık 15 gün geçti. Bu zaman diliminde django öğrendim. Django ile ilgili kimsenin bahsetmediği çok büyük bir problem var ki yaptığınız siteyi deploy etmek bir o kadar daha sürüyor. Daha çok anlatacak şey var bu macera ile ilgili ama daha önemli sorunlarımız var.

(gelişme) Şöyle ki ben wordcloud’u python kütüphanesi ile yapacaktım. Ancak django projemin virtual enviroment’ına yüklemeyi başaramadım. Başka python kütüphanesi vardır diye düşündüm ama yok. Başka dillerde bakayım derken eskaza javascript kütüphanesine denk geldim. bununla yaptım wordcloud’u.

Son tahlilde siteye giren kişi choose file’a tıklıyor. upload ediyor. upload butonuna bastığında django views.py klasöründe pandas ile csv dosyasını kelimelere ayırtıyor. html’e gönderiyor. anychart.js de bunu wordcloud yapıyor.

(problem)
ancak
-gönderdiğim data çok büyük olduğu için sayfa yavaş açılıyor. html’de 100’lerce satır var sonuçta.

yaptığım sitede şurda. DEBUG bile TRUE taze taze: http://mefa.pythonanywhere.com/