Windows Bilgisayarları Adım Adım Hızlandırmak

Merhabalar,

Hem istediğiniz için hem de yararlı olacağını düşüneceğim için bu yazıyı yazıyorum.Umarım faydalı olur :slight_smile:

Lütfen işlemleri tek tek yapın ve arkada başka işlemlerin çalışmadığından emin olun.

Öncelikle arama çubuğuna sağ tıklatın ve “Disk Temizleme” ile gereksiz dosyaları diskten silin.Birden fazla disk varsa hepsine ayrı ayrı temizleme işlemini uygulayın.İşlemi yapmadan önce bazı şeyleri seçmenizi isteyecektir.Hepsini seçin ve işlemi bitirin.

Tarayıcınızın geçmişi gibi şeyleri silmenizde fayda var.

Bazı işlemleri yapmadan önce Avast gibi bir anti-virüs programı ile bilgisayarınızı tarayın(Tam tarama seçeneğini seçin).Ardından bilgisayar hızlandırma gibi seçenekleri kullanın.Sonradan anti-virüs uygulamasını silebilirsiniz.Ben daha iyi bir performans için arkada sürekli çalışan anti-virüs programlarını kullanmıyorum ancak önüme gelen her dosyayı indirmiyorum.Dikkatli olursanız anti-virüs uygulamasına gerek kalmaz.

Komut İstemi ile Yapacaklarımız

Arama çubuğuna cmd yazın ve sağ tık ile yönetici olarak çalıştırın.

sfc/scannow kodunu yazın.Uzun sürecek bir dosya tarama ve düzeltme işlemi yapacaksınız ve sorunlu dosyalar düzeltilecektir.

1. Geçici (Temp) Dosyaları Temizlemek

Win. + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır menüsünü açın ve şu komudu yazın : %temp%
Ctrl. + A ile bütün dosyaları seçin ve Delete tuşu ile hepsini silin.Kullanım süresine bağlı olarak 5-6GB gereksiz dosya çıkabilir.Bu dosyaları silmek herhangi özel bilgiyi veya uygulamaya zarar vermez!

Ardından tekrar Win. + R kombinasyonu ile Çalıştır menüsünü açın ve temp kodunu yazın.İlk defa burayı açıyorsanız yönetici izni isteyecektir,izni verin.Yine Ctrl. + A ile bütün dosyaları seçin ve Delete tuşu ile hepsini silin.Bazı dosyaları silmeyebilir,ileriki denemelerde silinecektir.

Son olarak kullanmadığınız veya gereksiz olan resimleri,oyunları silin ve geri dönüşüm kutunuzu boşaltın.Ardından bilgisayarınızı kapatın ve soğumasını bekleyin.Soğuduğu zaman tekrar kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur,iyi forumlar :slight_smile:

1 Beğeni

Daha fazlası aklıma geldikçe yazacağım.

faydalı olmuş teşekkür ederim

Epey faydalı ama güncellemesi gerek çünkü geçici(temp) dosyaları silme, disk temizleme gibi işlemleri Ayarlar>Sistem>Depolama kısmında toplamışlar; sizin dediğinizde doğru ama biraz daha Windows 10’un eski sürümlerine hitâp ediyor

Ayrıca benimde aklıma geldi bi tane:
Windows 10 v2009/20H2’den önce, bu bilgisayar’a sağ tıklayıp özellikler deyince, denetim masasında solda gelişmiş sistem ayarı diye bir seçenek vardı; hani ortam değişkenlerini düzenlediğimiz yer; orada performans kısmında animasyonları kapatmakta işe yarayabilr

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers\Copy To]
@="{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers\Move To]
@="{C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}"

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"AutoEndTasks"="1"
"HungAppTimeout"="1000"
"MenuShowDelay"="8"
"WaitToKillAppTimeout"="2000"
"LowLevelHooksTimeout"="1000"

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse]
"MouseHoverTime"="8"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoLowDiskSpaceChecks"=dword:00000001
"LinkResolveIgnoreLinkInfo"=dword:00000001
"NoResolveSearch"=dword:00000001
"NoResolveTrack"=dword:00000001
"NoInternetOpenWith"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control]
"WaitToKillServiceTimeout"="2000"

Şöyle bir kayıt defteri düzenlemesi ile de Windows için bir miktar hızlanma sağlanabilir.
Bunu .reg uzantılı olarak kaydedip bir kez çalıştırınca düzenlemeler gerçekleşiyor.
Düzenlemelerin ne olduğu zaten içerikten anlaşılabilir. Belki bir ihtiyaç görür.

1 Beğeni