Windows .py dosyalarını çift tıklamayla çalıştıramıyorum

Merhaba;
Günlerden bir gün, bilgisayarıma python2 python3 farklılıklar neler diye python2 kurdum. Kendileri bilgisayarımı işgal edip python3 yerine geçtiler. Benim python programlarını çalıştırabilecek uygulama olarak ayrladı kendisini. Yani ben kendi python3 programlarıma çift tıklayıp çalıştırdığımda bu programı python2 çalıştırıyordu. Uğraştım ettim ama olmadı. Python2’yi sildim gene olmadı. Python3’ü sildim yükledim ve yine aynı… Uzun bir süre böyle yaşadıktan sonra yoruldum ve forumumuza geldim.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

PATH’i kontrol ettiniz mi?

Path derken? O nedir?

https://www.java.com/tr/download/help/path.xml

Hımm. Anladım PATH’in ne olduğunu. Ben o PATH’de python ile ilgili bir şey mu arayacağım?

PATH’e eklediğiniz bir klasörün içindeki çalıştırılabilir dosyalar, her dizinden çalıştırılabilir hale gelir.

Evet, Python’la ilgili bir yol arayacaksınız.

PATH’de iki tane vardı python’la alakalı.
Python36\scripts
Python36
Kullanıcı dizinindeki appdata’da olan python yolunu gösteriyor.
Bence asıl sıkıntı, python’un sistemdeki uygulamalara eklenmemiş olması. Python2’yi yükleyince gitti sistemdeki uygulamalardan. Mesela py dosyalarına çift tıklayınca bu dosyayı açan program belirtilmemiş, denetim masasından belirtin diyor. Denetim masası varsayılan uygulamalrda ise python3 yok. Bu sorunu çözebilirsem olacak sanırım.

python.exe bölümüne python 3 path’ini eklemen lazım

Varsayılan programlara bakıp bunları düzenlemeniz de gerekebilir. Eğer programlar içinde Python’ı bulamazsanız Python’ın kurulum dizinindeki python.exe’yi de belirtebilirsiniz.

Sorun benden olmadığı için pek yorum getiremicem.Yalnız yabancı kaynaklarda daha önceden çok karşılaşılmış bir durum.Oralardan rahatlıkla bulabilrisniz.Bir Ide,den mi açıyorsunuz yoksa Idle’den mi?

Yardımlarınız için teşekkür ederim, biraz uğraştırdı ama çözdüm, tekrar kurarken dikkatsizliğime gelmiş, path’e ekletmemişim python’ı.