Xml veritabanı hakkında bir soru

Size de kolay gelsin, iyi akşamlar.

1 Beğeni

Bahsedildi mi bilmiyorum ama Django uygulamalarını yüklemek için Heroku’yu kullanabilirsiniz. Başlangıç için ücretsizdir.

1 Beğeni

Valla işte yukarıda bahsettiğim sorunlardan ötürü veritabanını kimseyle paylaşamıyorum. Dolayısıyla programı sadece kendi çalışmalarımda kullanabilirim.

Veritabanını bir sunucuya yüklerseniz kimseyle paylaşmış olmazsınız. Bu veritabanındaki bilgileri bir API ya da web sitesi aracılığıyla başkaları ile paylaşabilirsiniz. Bunlar birebir veriler olabileceği gibi bir şekilde farklılaştırılmış veriler de olabilir. Bence size bu veritabanını veren kişiden bir lisans istemelisiniz. Daha sonra bu lisansın şartlarına göre veritabanını kullanmalısınız. “Sadece şahsi kullanım içindir.” demek yukarıda da bahsettiğim pek çok noktayı açıkta bırakıyor.

2 Beğeni

Veritabanını lisans ile aldım. Ve yönetici de bu veritabanı sadece kendi şahsi araştırmaların içindir şeklinde bir şart da koştu. Ben de bu başlık altında veritabanını paylaşmadan veritabanıyla çalışan programın nasıl kullanılabileceğine dair bir takım öneriler istedim ve sağolun siz ve coderistan bana biraz fikir verdiniz. Ancak bu fikirlerin bile kabul edilip edilmeyeceğine dair bir bilgiye rastlamadım. Dolayısı ile bu önerileri şu an hayata geçiremiyorum. Bu arada programı kullanmak isteyen bir arkadaşa, site yöneticisiyle irtibata geçmesini de söyledim. Eğer lisans alabilirse ben de onu programı göndereceğim. Eğer site yöneticisi bu arkadaşa lisans vermezse, tavsiye ettiğiniz yöntemi uygulayıp uygulamayacağımı site yöneticisine soracağım.

Bir de bahsettiğiniz web konusunda çok yeniyim, onun için biraz kendimi geliştirmem de gerekiyor.

Lisans konusu biraz karmaşık bir konu. Veritabanını şahsi olarak kullanın demiş ancak veritabanından türetilen öğeler konusunda bir şey dememiş anladığım kadarıyla. Çoğu lisansta, lisanslanmış öğenin yanında bu öğenin türetilmiş sürümleri için de açıklama bulunur. Sizin lisansta böyle bir açıklama yoksa türettiğiniz öğeler konusunda kısıtlanmamışsınız demektir ve bunları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz demektir. Tabii bir API ya da web sitesi yoluyla bunları sunmak da doğrudan veriyi paylaşmak oluyor, ama bahsettiğim bu değil.

Örneğin veritabanı içindeki verileri bir şekilde çözümlediniz, bir süzgeçten geçirdiniz ve amacınıza hizmet eden veriler elde ettiniz. İşte bunlar türetilmiş öğeler oluyor. Bunları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Böyle olmasa, bu verileri alıp kullanmanızın bir mantığı da kalmazdı. Sonuçta bunlardan edindiğiniz bilgileri hayatınızın bir yerinde birileriyle öyle ya da böyle paylaşacaksınız.

Aslında sanırım önemli olan niyet. Kötü bir niyetiniz yoksa ve lisansa aykırı bir şey yapmadığınıza da eminseniz, yapın gitsin. :slight_smile:

1 Beğeni

Lisans belgesinde veritabanından türetilen verilerin de paylaşılmaması gerektiğine dair bir ifadeye rastlamadım diye hatırlıyorum. Ama belgeyi bir daha okuyacağım, gözümden kaçmış olabilir.

Dediğiniz gibi bu veritabanındaki veriler üzerinde bir takım işlemler yapılıyor ve bu veriler bazı hesaplamalarda kullanılıyor. O kısım tamam.

Bir tane arkadaşım var. Bu program benden çok ona yarayacak gibi görünüyor. Ben daha çok bu arkadaşın yapmak istediği işlemi hızlandırmaya çalıştım. Dolayısı ile programı kimse kullanamayacaksa boşu boşuna lisans aldım demektir. Ama arkadaşa da lisans talep etmesini söyledim. Şayet lisans verirlerse programı ona göndereceğim.

Şu sözleşmeyi bir daha okuduktan sonra şayet kısıtlama ile alakalı bir ifadeye rastlamazsam. Veritabanını gizleyecek şekilde bir sunucuya yüklemeyi düşünüyorum. Veriler program tarafından indirilip zaten programda tanımlı olan ayıklama işlemleriyle çözülebilir ve programda kullanılabilir diye düşünüyorum. Veriler programda gözükür ama bu verileri dışarı aktaramazlar.

Bir de tabi işin sunucu tarafını tasarlama konusu var. Bu konuda baya bir cahilim. Ama yine de öğrenerek bu kısmı da halledebilirim diye düşünüyorum. Takıldığım yerlerde yardım isteyebilirim.

Ama önce bahsettiğim arkadaş bir konuşsun site yöneticisiyle. Olumsuz dönüş alırsa ve sözleşmede bir kısıtlama olmadığına emin olursam hemen sunucu oluşturma, veritabanını sunucuya yükleme, programın sunucuya bağlanmasını sağlama gibi işlemleri öğrenmeye başlayacağım.

Django kullanmanızı tavsiye ederim. Ya da Flask. İkisini de deneyin.

Bu arada veriyi göstermekle çıktı olarak sunmak arasında bir fark yok diye düşünüyorum.

Sıkıntı yok :slight_smile: Elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz.

2 Beğeni

Neyse site sahibi veritabanını dün arkadaşla da paylaştı. Ben de programı arkadaşa gönderdim. Dün programı çalıştırdı.

2 Beğeni