Yapay sinir ağı nasıl çalışıyor?

Arkadaşlar gerçekten bu konu hakkında cok fazla araştırma yaptım tıp konuları hakkında araştırma yapıp bilgi sahibi ooldum şu lanet sinir ağı anlatıcak ne eğitim videosu nede video kanallarında bulabildim.

adam formül ve ağırlıktan bahsediyor.Normal sinir ağının nasıl çalıştıgını gerçekten öğrendim.Şu yapay sinir ağına verdikleri ağırlık ve formüle yapay sinir ağı nasıl olayları çözüyor nasıl şu dev bilgileri ayrıştırabiliyor o formül ve ağırlıklarla anlamadım udemyden youtubeden video izlemekten sıkıldım
udemyde aldıgım videolarıda hep iptal ettim cünkü adam olayı bilmeden udemyden eğitimci olabiliyor slyat okuyarakta basarı elde etmek zor değil

Okulunuzla alakalı herhangi bir dersten dolayı mı öğrenmek istiyorsunuz, yoksa bu işe gönül vermek üzeresiniz ama bu noktada mı takıldınız?

1 Beğeni

Hocam hobi olarak normalde yazılımla uğraşıyorum küçüklüğümden beridir.Yapay zekayı hayatıma entegre etmek için ugrasıyorum.Kitap felan aldım udemyden eğitim aldım ama istediğim gibi anlatılmamaktadır.Hep ezbere ağırlık varda şimdi dil öğretmek istesek altından cıkamaz ama bunu nasıl yapıyor giriş katmanında nasıl bi işlem sürmekte gizli katmanda nasıl bi işlem vs bunu anlamak zor değil.Ben bilgi konusunda acım doyurmak isteyen yok eğitimler kitaplar olarak.

2 Beğeni

bazı insanlar bunu bilerek yapıyor, yani bir şeyde usta oldukları zaman öğrencilerine, kendi bilgilerinin tamamını vermiyorlar, tıpkı şunun gibi:
çırağı kendisinden daha çok şey yapamasın diye bildiklerinin tamamını vermeyen usta.

bazen de üşengeçlik…
ben de bir şeyi zar zor öğreniyorum ve birisi bana sorduğu zaman tam olarak anlatamıyorum.
yada öğrendiği şeyi nasıl öğrendiğini unutmak da olabilir.

Haklısın cok var bilgiyi öğrenip paylaşmayan veya kendini ifade edemeyip olayı anlaması.Şunu söyliyebilirim ki yapay zekada herkes layt okuyup ingilizce makaleleri cevirip okuyor.Mantığı anlatan biri var youtubede tensorflow ama gercek bildigimiz yapay zeka bu değil biir şeyi öğrenmesi yapay sinir ağı bunun icin normal analiz etme tablo okuma vs keras tensorflow dısındada yapabiliriz.Var olan örnekler hep anlatılıyor biri cıkıpta mantık su demiyor.Eğer cabalarım sonucu öğrenirsem gercekten farklı örneklerle video cekip insanlara yardımcı olmaya calıscam.

1 Beğeni

Ustanın amacı o değildir.Niye yanında çalıştırsın ki adamı?

Bilgili insan ne kadar cok olursa bi problemin çözümüne o kadar yakın oluruz usta kendisine verdiği egodan dolayı bilgi onda takılır ve yapay zeka insan zekası gibi öğrenme hızı sorunu yaşar.Batılı ülkelere baktığımızda adamlar herşeyi anlatıyor bilgiyi bizim toplumumuzda görmek zor adam öğreniyor ama öğretmeyi unutuyor veya unutmak istiyor.Yardım etmek güzel bi şey ustada çıraktan öğrenecegi cok sey var.

Burada bilgiyi paylaşmamak kimine göre suç,kimine göre iyi bir şey.GPT-3’ün (kendisi en gelişmiş yapay zekadır) API’sinin herkese açık olmamasının bir nedeni var.Bazı şeyler öğretilmez.Püf noktası diye bir deyim vardır.Gelin hikayesini okuyalım…

Çanak-çömlek yapan bir dükkan varmış.Dükkanın çırağı kendini iyice geliştirdiğini düşünüp yeni bir dükkan açmak ister.Ustası dükkanı açmamasını ister.Ve çırak ondan daha iyi olabileceğini düşünmeye başlar.Yoksa neden dükkanı açmamasını ister ki?

Çırak gider dükkkanını açar.Rafları,dolapları çanak-çömlek ile doldurur.Her şey çok güzel oldu derken,her şey teker teker çatlamaya,kırılmaya başlar.Yenilerini yapar,yine aynı şeyler olur.Bu sefer ustasına gider ve neyi yanlış yaptığını sorar.Ustası ise masanın başına geçer…

Çanak-çömlek üretimi yapılırken cıvık bir kıvamda iken şekil verilir ve kurur.Bu şekilde ilerideki şekil bozulmaz.Ancak şekil verilirken “püf” diyerek içindeki hava kabarcıkları patlatılmazsa çömlekler kuruduğu zaman çatlamaya yol açar.İşte,işin “püf noktasını” öğrenmeden dükkan açılmaz.

Bir süre boyunca sadece ustasını izlese,hatta dinlese bile böyle şeyler olmayacaktı.Bazen sizin ona ulaşmanız gerekmekte.Onun size gelmesini beklememeliyiz.

Bu arada insanlar 3-4 yaşında ancak konuşabiliyor.Yapay zeka doğduğu anda konuşabiliyor,dinleyebiliyor.Aramızda kritik farklar var.Umarım çözüm gelecektir.

3 Beğeni

güzel bi hikayeymiş, ama bu insanoğlu işte; bekleyemez, sabredemez, ama tek neden aten o değil, unutmak, üşenmek, gibi nedenler de var.

Güzel ama ustamız yok :)).

1 Beğeni

@Then_Shiffman Neden sildiniz ki açıklamayı? O kadar uzun uzun yazmışsınız hem de.

1 Beğeni

Bende aynı fikirdeyim.@anon18277073 bu dökumasyon bile olabilir.

Çok güzel bi anlatım.Gerçekten slyat okumadan yaptıgınıza inanırım :)) ayrıca anlatımınızda sunu fark ettim olayı hissederek anlatmanız konuya hakkim oldugunuzu gösteriyor.Gerçekten cok çok teşekkür ederim Hocam ellerinize sağlık.İyi ki varsınız :slight_smile:

Bilmiyorum işinize yarar mı ama şöyle bir video var:

1 Beğeni

Hocam ingilizcem o kadar iyi değil :slight_smile: .Yinede cok sağolun yardımlarınızdan dolayı

Youtube de altyazısı var çok basit bir şekilde anlatmış.

1 Beğeni

Hocam güzel bi video cok basit bi anlatımı var fakat söyle bi ayrıntı var simdi sayılar demiyelimde harfler cümleler kelimeler yapay sinir hücresinde formüller hep anlatılmıs.Yani orda formül nasıl cümleyi veya kelimeyi ve resimi ayırt edebiliyor o ince detay kafamı cok kurcalıyor.Perceptron konusunu anladım grafıkte sonsuz dogrudan dogruyu bulup ortasını alıyor.Fakat bi konuyu öğretiğimizde formüllerden geciyor bilgi belli ağırlık vs veriliyor gibi anlatılıyor.Bu ezberdir asıl mantığını anlamak önemli.

Somut kavramları formülle nasıl öğretiyoruz bu anlamsız ve mantıksız bi olay.Ordaki formülden somut kavramlar nasıl öğretiliyor sinir ağına olay bu mantık yok piyasada.Ezber deseniz yeminle öğrenirim hic sorun değil ama bu yalnıs olur ve hakkim olmadıgım bir konuda uzman olmam mümkün olmaz.