Yapay zekamsı rüya yorumu

Benim 4 yıldır bir rüya yorumlama sitem var. https://www.ruyadaruya.com şimdilik burada canlı yorumcular yorum yapıyor ama python ve django kullanarak önceki yapılmış yorumlardan ve internetteki bazı tabirlerden birleştirerek otomatik yorum yapan bir sistem geliştirmek istiyorum.

Birincisi işim kolay mı? Site ile entegrasyonu sağlamada ne gibi zorluklar çekerim. (site php ve ajax tabanlı)
İkincisi python ile sqlite3 çalışıyordum normalde, mysql ile de aynı kolaylıkta çalışabilir miyim?
Nedir bu konudaki fikirleriniz?

Merhaba;

Neden django kullanmak istiyorsunuz anlamadım. İnternetten data çekeceksiniz. Aradığınız araçlar requests+bs4.

Hayır, değil. Hatta bunu sorduğunuz için hayli hayli zor.

Site hazır paketse (siz yazmadıysanız) bu da zor.

Daha kolay olmaz. MySql bir sunucu gerektiriyor, Sqlite gerektirmiyor. Dolayısıyla online ortamda Sqlite kullanamazsınız. Israr ediyorsanız Bkz. SqLitening (bence ısrar etmeyin).

Vazgeçin. İnsanlar sürekli farklı rüyalar görüyorlar. Otomatik yorum yapılabilmesi için sayısız data lazım. Temin edebileceğinizi de sanmıyorum. Bu big data’yı işleyebilecek algoritmayı yazmak da mesele. Belli rüyalara otomatik cevap verilsin diyorsanız, o bir şekilde halledilir ama yukarıda yazdıklarımı göz önünde bulundurursanız.

@anon18277073’ın daha iyi anlatacağını düşünüyorum.

2 Beğeni

Selamlar, cevaplar için teşekkür.
İlk paragraftan başlayalım sadece veri çekmek değil veriyi yazmalı da aynı zamanda. Yani veri daha önce çekili veri tabanında olacak. Elimde yaklaşık 150bin civarında data var zaten sqlite şeklinde. Bunu da yükleyebilirim sunucuya.

Konu dışı olacak ama tebrik ederim.7.5 milyon puanı olan kullanıcılar var.

1 Beğeni

Teşekkürler evet yapacağım rüya botu da epey puan toplar yapabilirsem tabi. :slight_smile:

Bu en kolay kısım, kafanızı yormayın. Önemli olan, arkada çalışan algoritmanın nasıl bir yorum yapması gerektiğini bilmesi.

Emin olun bu hiçbir şey.

Sunucuya yüklemeyeceksiniz, yapay zekayı eğitmek için kullanacaksınız.

Veri, işlenmedikten sonra bir işe yaramaz. Makine öğrenmesi dalında tecrübeniz var mı? Yoksa, uzunca bir süre bu projeyi erteleyin derim.

Evet var uzun yıllardır bu konularda çalışıyorum. Aslında localde zaten bitti sayılır, sunucu üzerinden aktif etme ve denemelere başlamak istiyorum. O yüzden konuyu açtım.

Local’de deneyebilmeniz gerekir.

Sitenin backend kısmını siz yazmadıysanız entegre etmeniz zor. Sitenin veri tabanlarını yedekleyip ardından yeni bir site kurup, ona entegre ederseniz daha kolay olur.

1 Beğeni

Sitenin yazılımını ben yazmadım ama modül, eklenti vs yazacak kadar hakimim. php veya json ile iletişimi sağlayabilirim aralarında. Tabi uyarıların için teşekkürler, yedeklemeleri ihmal etmiyorum. Ama hiç mysql kısmını karıştırmak istemiyorum, hariçten veri alıp işleyip yine hariçten gönderme şeklinde düşünüyorum. Veya siteden ayrı bağımsız bir bot şeklinde mi yazsam karar veremedim.

Yorum fikir ve öneriler için teşekkür. Aslında bu işe c++ ile başlamıştım. Ama sonra hem web kısmında hem database analiz kısmında Python ve kütüphaneleri çok daha kullanışlı geldi.