Yapılan bir arayüz nasıl dinamikleştirilir, algoritma ne olmalı

merhaba arkadaşlar bu bugün ikinci konum ben bir şeyi çok merak ettim kullandığımız bir çok uygulama ne boyuta getirilirse ona uygun bir görüntü oluşuyor peki bunu nasıl yapıyorlar? çok merak ettim.

Resize sonrası pencerenin özelliklerine göre gui elementlerini düzenliyorlardir bunu düşünmek bu kadar zor değil aslında

Framework’ler bunu otomatik olarak ayarlıyor.

burda herhangi bir framework kullanımından bahsedilmemiş

Bahsetmesine ihtiyac yok. Genellikle bir GUI Toolkit/Framework kullaniliyor.

Cogu modern framework bunu yapiyor. (Tkinter modern degil.)

PyQt5 modern mi acaba?

Forumda “PyQt5 ile modern gui” adlı bir başlık olduğuna göre moderndir. Veya PyQt5 ile yapılmış bir örneği inceleyebilirsiniz :

teşekkür ederim :slight_smile:

Aslında var, ayrıca algoritmasını soruyor arkadaş nasıl yaparım demiyor ki?

Burda kişi nasıl tasarladı o önemli, Tkinter modern değil demek doğru olmaz

Dogru olur. Modern derken gorunumden bahsettigimi dusunmediniz herhalde, tasarimi, isleyisi, Pyside veya Gtk gibi modern framework’lerden farkli. Ki zaten Tkinter olum doseginde, profesyonel projelerde kullanmayiniz.

Neden? Standart bir GUI toolkit kullanildigini varsaymak zor degil.

Arkadas nasil yapiliyor diye sormus. Sizi soruya tekrar bakmaya davet ediyorum:

Tekrarliyorum, modern framework’ler otomatik olarak yapiyor, nasil oldugunu gormek icin kaynak kodlar incelenebilir.

Python ile ilk GUI çalışmaları genelde Tkinter ile yapılıyor. Ölecek demek çok doğru olmaz, ama Qt5’in farkı iyice açacağı kesin.

Sadece egitim amacli kullaniliyor. Onun disinda profesyonel ve son 5 yil icinde yapilmis tkinter programi nadir. Tkinter cok eski bir teknoloji ve olmesi uzak degil.

Fark acti zaten, hatta PyQT’nin Tkinter’i rakip olarak gordugunu bile sanmiyorum.

bence de yani ben bunca zamandır tkinter biliyorum ama bir şey yapamadım çünkü exeye çevrilemiyor sadece idle ile açılıyor yani çok kalitesiz.

başlık.
ayrıca nasıl yapılıyor?:

pek sorunu gidermiş bir cevap değil

burada çifte bir yanlış anlaşılma var o zaman

Yanlis anlayan sizsiniz dostum. Tkinter modern degil diyorum, siz de “kisinin nasil tasarladigi onemli” diyorsunuz. Ben de dedim ki, modern olmamasindan kastim cirkin gorunmesi degil, ic isleyisi, yapisi.

Ben dedim zaten, framework’lerin kaynak kodlarina bakabilir. “Frameworkler otomatik yapiyor.” cevabi sorunu gideren guzel bir cevapti.

Tamam, arkadas algoritmasi nasil merak ediyorsa istedigi herhangi bir modern framework’un kaynak kodlarini acip bakabilir, tekrarliyorum, bunu yukarida soyledim.

1 Beğeni

evet ben aslında frameworkler bunu nasıl yapıyor onu merak ederek yazmıştım.

Bunun içinde yazıyor → GitHub - baoboa/pyqt5: PyQt5 from riverbank

sfml gibi bir lible tool yazdığım için guisinde de onu kullanyıorum ve bunu manuel olarak yapıyorum yani yaptığım şey yukarda dediğim gibi

view diye bir şey kullanıyorum ekranın nasıl çizdirileceğini düzenlemek için gibi
adı üstünde view->gösterim