YazBel Sadece Yazılım Sayfası Olarak mı Kalacak?

Merhabalar,

Genelde yazılım ile değilde,teknoloji,işletim sistemleri vb. konularda YazBel’in yetersiz kaldığı görünüyor (Kategoriler bulunmamakta).Bu yanlış bir şey değil,çünkü YazBel yazılım ile ilgili konuların oluşması bir yer. @ismailarilik YazBel amaçlarını büyütecek mi?

(YazBel geçmişi hakkında pek bir bilgiye sahip değilim,yanlış olabilir,kusura bakmayın)

Bence yeni programlama dilleri ve istisna olarak linux kategorisi eklenmeli

2 Beğeni

Block chain ve IOT eklenebilir.

2 Beğeni

Evet olabilir daha cesitlenebilir

2 Beğeni

@throwaway1 dediğiniz gibi YazBel sadece yazılımla ilgili bir forum. Karmaşa olmaması adına bu şekilde kalmasından yanayım. Ancak bu forum sadece forum yöneticilerinin kararları doğrultusunda değil, kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekillenmeli. Bu sebeple kullanıcılar tarafından çokça istenen konular istisna olarak eklenebilir. Bu konuların neler olduğunu öğrenmek için bir konu oluşturacağım. Bu konu altında isteklerinizi belirtebilirsiniz. En çok istek alan birkaç konu kategori olarak eklenecek.

3 Beğeni

Böyle de kalmalı diye düşünüyorum, çünkü örneğin Teknoloji ana başlığı altında yayın yapan çok büyük siteler ve forumlar zaten var yada burada bir Ubuntu, Pardus gibi kategorilerin açılması bana göre biraz gereksiz çünkü dağıtımların zaten kendi devasa destek ve topluluk platformları mevcut.

Forumun mevcut belirli alanda ilerlemesi politikasını yerinde buluyorum, örneğin ben Python anahtar kelimesi ile bu foruma ulaştım, Türkiye’de Python denince akla ilk Yazbel gelmeli mesela, dolayısıyla Yazılım/Yazılım Geliştirme/Programlama dilleri alanı dışına çıkılmaması, bu alanlara yoğunlaşılması/derinleşilmesi ve konsantrasyonun farklı dallara dağıtılmaması kanısındayım.

6 Beğeni

micropython olsa süper olurdu.

2 Beğeni

Ben de forumun Yazılım merkezli kalması taraftarıyım ancak konulara çeşitlilik katılabilir.
Örneğin Blender ve FreeCAD gibi programlara (python temelli) nasıl eklenti yazılabileceği ile alakalı paylaşım yapılırsa, insanların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

bence de yazılım merkezli kalmalı bu forum. ama programlama dilleri etiketleri filan çeşitlendirilebilir. fakat eğer diğer sosyal forumlar gibi olursa insanlarda siyaset yapmaya başlar ve bu da düşünce ayrılıklarının ortaya çıkmasını sağlar. ve düşünce ayrılıkları kin düşmanlık gibi şeylere yol açıyor maalesef. mesela birisi kalkıpda işte dolar niye bu kadar arttı düşürmek için ne yapılmalıdır diye konu açamasın. ayrıca burada insanların siyaset yapması. insanların şu an ki yöneticileri sevmediği için ağzına geleni söylemesi hem forumun hem de sizin başınıza bela açabilir. bu nedenle lütfen böyle kalsın konsept filan. sadece etiketleri gelişen teknolojiye göre geliştirin.

Forum böyle kalmalı, ama ek segmentler de olmalı. Benim aklıma python deyince Türkçe tarayıcıda ilk olarak Yazbel geliyor. Hatta hemen hemen herkesin.

Fakat neden yazPython, yazC vs vs ek segmentlerle yeni bir model ortaya çıkmasın. Bana kalırsa bu forum o kadar yararlı ki, biraz örgütlenseler, atölyeler bile çıkarabilirler bu forumdan. Bu forumda müdavim olup da, Teknoloji Festivaline katılan bir sürü insan var.

Forum kesinlikle biraz daha geliştirilmeli. Şu hali bile bize “iyi ki var” dedirtiyor, ama bilimin ve gelişmenin sınırı olmaz. YAZBEL bunu fazlasyıla hakkediyor.

Ulan gaza geldim, yaşasın YAZBEL!

indir

şu kızdaki asilliğe bak. Yazbel bu işte.

Ben projelerin ne kadar kötü olduğunu göstermek istemiştim aslında. Kız ise YazBel’in adını bile bilmiyordur.

Çok karamsarsın o zaman kanka. Kız ise, umut dolu bence.

Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Ben kıza herhangi bir şey demedim, sadece projelerin ne kadar kötü olduğunu fotoğraflar ile anlatmak istedim. Hazır satılan şeylerin üstüne birkaç nem sensörü eklendi. Hepsi bu.

Ona bakarsan, senin şuan ileri seviyede kullandığın programlama dillerinin her birinde sanal makine kontrolü olmadığı, büyük devletlerin süper bilgisayarları için birer scriptten farksız durumda olmadığı da meçhul. İnsanlar dijital elektronik ya da bool cebirini bilerek doğmuyorlar. Ya da nanoteknoloji bilgileri de yok, daha yüksek tünellemelerle daha farklı mimaride işlemcileri üretip, daha farklı mimarilerde sensörler kullansınlar. Bu işlerin biraz doğası bu dostum. Elbet bu düzenin bir hazırcılığı var. Ve tüketim kültürünün bilgiyi üretme ve iletişime geçirme konusunda mahkum ettiği bir durum var bizi, bu da doğru. Ama bence o hazır satılan şey o çocuk için çok şey ifade ediyor. Yanlış da anlaşılmadın, sana kötü bir şey demedim ki. :slight_smile:

bence de bu forum bir yazılım forumu olarak kalmalı bilime filan hiç bulaşılmamalı. çünkü yazbelin adı bile yazılım ile ilgili. fakat sadece benim düşünceme bağlı değil tabi ki yani çıkartılırsa bu özellik kimseye bir şey demem.