Yazının hangi satırda oldugunu tespit etmek

Merhaba, test.txt isimli dosyayı açıp herhangi bir satıra deneme123 isimli bir yazı yazayım sonrasında programı çalıştırayım ve program hangi satırda yazının oldugunu print etsin nasıl yapabilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim.

Örnegin; 3. satıra deneme123 yazdım programdan almak istedigim çıktı: yazının bulundugu satır 3

Merhaba, aşağıdaki kodlara bir bakın isterseniz.

for satir, icerik in enumerate(open("test.txt", "r").readlines(), 1):
    if "deneme123" in icerik:
        print(f"yazının bulundugu satır {satir}")
2 Beğeni

Dosyayı kapatmayı unutmuşsunuz.

Bazı durumlarda kapanmasa da olur. Scriptin çalışması bitince kapanacak nasılsa. Bitmeyecek olsaydı ve bu koddan sonra dosya ile işimiz bitseydi kapatırdım :innocent:

1 Beğeni

dostum birden fazla içerik ekledigimizde benzer mesaj varsa aynı satırı tekrar basıyor ve bug gibi oluyor bunu nasıl çözerim

İlk ifden sonrakileri elif yaparsanız düzelir.

işe yaradı teşekkürler fakat bu seferde aradıgım içerigi dosyanın içerisinde bulamazsa bulamadım diye bi print basmak istiyorum else durumu ekledigimde hatalı çalışıyor bunu nasıl yapabilirim acaba

Hem de with ile RAII ornegi post’u yazdiktan hemen sonra. Çık çık çık. Yakistiramadim. :grin:

2 Beğeni

Python oturumu o komuttan sonra sonlanacak diye eklemedim. :innocent:

bu sorunu çözemiyorum bu seferde help :slight_smile:

break'i kaldırın, döngüyü sonlandırıyorsunuz.

ama örneğin ace gibi bir kelimeyi arattığınızda aceleci sonucunuda çıktı olarak veriyor

O zaman her satır verisi için string sınıfının split metodunu kullanın, metni boşluklardan ayırın ve aradığınız karakterleri in ile değil de "karakter == i gibi bir sorgu kullanarak arayın?

1 Beğeni