Yüklediğim modül bulunamadı hatası

arkadaslar askerden önce python kullanıyordum yaklasık 8 ay önce yazdıgım programları tekrar python kurup kopyaladıgımda çalıştıramıyorum. aldıgım hataları resimledim. yardımcı olursanız sevınırım.
not windows defender ı kaldırdım. ve bilgisayarım sağ tık özellikler gelişmiş path ayarlarını yaptım.
python sürümü 3.9

Bu filmin hikayesi çok uzun.

Python 3.10.* serisi kurup dener misiniz?

3.11 değiil, 3.9 değil.

Dümdüz 3.10 serisi.

kuruyorum hemen. pycharm ın sürümünün bir önemi var mı en son version u kuruyorum.

Sorun devam ediyor hocam Python sürüm 3.10.0
Kütüphaneyi pycharmdan yükledim

Var uzunca anlatmam gerekecek sanırım.

Şimdi sizden bir şey rica edeceğim aslında bir kaç şey.

Bir windows terminali açın.

pip list

komutu verin listede, python-pyimage kütüphanesi olup olmadığını kontrol edin.

Muhtemelen listede kütüphaneniz kurulu görülecek.

Sonra size windows explorer üzerinden python’ın kurulu olduğu klasörü bulmanızı isteyeceğim.

Yani:

C:\Users\Kullanıcı ADı\AppData\Local\Programs\Python\

Klasörü altında kaç python sürümü gördüğünüze bakmanızı isteyeceğim.

Bunlara bakar bilgi verirseniz devam edebiliriz.

Söylediğim gibi sorunu çözerken neden böyle olduğunu ayrıca detaylı anlatırım.

Durum bu şekilde hocam. Python 39 ve Python 310 olmak uzere 2 klasör var

Sisteminizde hem Python3.9 hem Python3.10 var. Pycharm’da da Python3.9’un yorumlayıcısı seçili durumda. System Interpreter olarak Python3.10’u seçerseniz, Python3.10’a yüklediğiniz kütüphaneleri Pycharm’da kullanabilirsiniz.

3.10 u kurduktan sonra pycharmda system ınterpreter python 3.10 seçildi zaten ancak sorun devam ediyor

Görünüşe göre interpreter olarak C:\Users\DONMEZ\...\venv\Scripts\... dizindeki bir Python yorumlayıcısı kullanılıyor. Yani system interpreter sanal bir ortamdaki bir python yorumlayıcısı olarak seçilmiş. Bunu değiştirmeniz gerekiyor. Python3.10 nerede kuruluysa o dizindeki yorumlayıcıyı seçmeniz lazım.

Veya, sanal ortamı aktf ederek bu sanal ortamdaki python yorumlayıcısına da kütüphaneleri yükleyebilirsiniz. Yani pythonProject2 dizininde cmd’yi açıp aşağıdaki komutu çalıştırıp, sanal ortamı aktif ederseniz ve kütüphaneleri bu sanal ortamdaki python yorumlayıcısına kurarsanız sorununuz çözülür.

.\venv\Scripts\activate.bat

nasıl yapacağımı gösterme şansınız var mı yada bir uzaktan yardım ile bağlantı sağlayabilme imkanınız? amatör düzeyde uğraştığım için bazı şeyleri yapamıyorum

Pycharm penceresinin alt kısımlarında Terminal diye bir düğme var. Ona tıklarsanız, venv klasörü neredeyse, Pycharm’da o dizinde bir terminal açar.

Yanılmıyorsam, bu tuşa basıldığında Windows’da cmd.exe yerine powershell açılıyordu. Powershell’den cmd’ye geçmek için aşağıdaki komutu yazmanız gerekebilir.

cmd

Daha sonra da aşağıdaki komutu yazmalısınız:

.\venv\Scripts\activate.bat

Yukardaki komutu yazıp enter tuşuna basarsanız, cmd ekranının input satırının başına (venv) yazısı eklenir. Bu, artık sizin sanal ortama geçiş yapmış olduğunuz anlamına gelir. venv'den çıkmadığınız sürece, açtığınız terminal oturumunu kullanarak Python’a herhangi bir kütüphane yüklemeye çalışırsanız, kütüphanelerin hepsi sanal ortamdaki Python yorumlayıcısına yüklenecektir.

Güzel bunu sizden ben istedim iki tane olmasını çünkü ilginç bir durum var sonra o kısmı anlatırım.

Aldığınız mesaj pip güncel değil mesajı.

pip i güncelleyin.

python -m pip install --upgrade pip

Komutu ile güncelledikten sonra pip list ile tekrar ekran görüntüsü verirseniz devam edebiliriz.

Bunu ben istedim.

Sebebi şu.

Söz konusu paketi indirdim ve yükledim.

Paket mevcut python sürümünün klasörüne yüklenmiyor.

Farklı bir yere yükleniyor.

pip ile başarılı olarak yüklediğim halde import edilemiyor.

Nereye kurulduğuna bakınca kendini farklı bir yere alıyor.

Bu nedenle farklı bir python sürümü kurdurmak istedim.

PyCharm’dan kaynaklı bir durum değil, sanki paket ve python ile ilgili.

Terminal penceresinden cmdye girip modülü ordan yüklediğim zaman sorun çözüldü.Ancak yeni bir proje oluşturdugum sorun tekrarladı ve aynı işlemleri yaptıktan sonra tekrar düzeldi. Her seferinde terminalden modül yüklemeden kullanabileceğim şekile nasıl getirebilirim peki ?

.\venv\Scripts\activate.bat yazıp venv'i aktif ettikten sonra kütüphaneyi yüklememisşiniz ama?

Hımm, evet şimdi fark ettim.

Olabilir, siz standart ve ilk akla gelen öneriyi yapmışsınız. Çoğu zaman işe yarar.

Fakat ben kodu denemeden pek tavsiye vermemeye çalışıyorum.

Çünkü programlama dünyasında sorunun nereden çıkacağı belli olmuyor.

Kurmaya çalıştım ve problemi gördüm.

Doğru mu tespit ettim? Emin değilim, ama bir çözüm yolu buldum.

site pacgage içerisinde nereye kurulduysa alıp, kopyasını, varsayılan kurulu python site package klasörüne aktarmak.

Bu birinci aşama, kodunu denediğimde pyautoqui de de aynı sorunu yaşayacak.

Ondan böyle adım adım gidiyorum karmaşıklaştırmamaya çalışıyorum.

şuan sorunu çözdüm. ancak ben her seferinde terminalden bu işlemleri mi yapıcam hocam

Acaba yanlış kütüphaneyi yüklüyor olabilir misiniz?
Şöyle bir kütüphane de var çünkü:

pip install python-imagesearch

Şu başka bir kütüphane:

pip install PythonImageSearch 

Hayır.

Pip arasıra kendini güncelliyor. Güncel sürümünü kullanmanız gerekiyor kurulumlar için.