Zipfile Modülü import hatası

Arkadaşlar bir konuda yardımlarınızı bekliyorum.
zipfile modülünü konsoldan import ettiğimde modül içindeki her fonksiyonu kullanabiliyorum. Fakat bu modülü IDE üzerinden import ettiğimde fonksiyonlar kullanılmıyor.
Konsoldan import edilince:
print(dir(zipfile))
“”"
[‘BZIP2_VERSION’, ‘BadZipFile’, ‘BadZipfile’, ‘DEFAULT_VERSION’, ‘LZMACompressor’, ‘LZMADecompressor’, ‘LZMA_VERSION’, ‘LargeZipFile’, ‘MAX_EXTRACT_VERSION’, ‘PyZipFile’, ‘ZIP64_LIMIT’, ‘ZIP64_VERSION’, ‘ZIP_BZIP2’, ‘ZIP_DEFLATED’, ‘ZIP_FILECOUNT_LIMIT’, ‘ZIP_LZMA’, ‘ZIP_MAX_COMMENT’, ‘ZIP_STORED’, ‘ZipExtFile’, ‘ZipFile’, ‘ZipInfo’, ‘_CD64_CREATE_VERSION’, ‘_CD64_DIRECTORY_RECSIZE’, ‘_CD64_DIRECTORY_SIZE’, ‘_CD64_DISK_NUMBER’, ‘_CD64_DISK_NUMBER_START’, ‘_CD64_EXTRACT_VERSION’, ‘_CD64_NUMBER_ENTRIES_THIS_DISK’, ‘_CD64_NUMBER_ENTRIES_TOTAL’, ‘_CD64_OFFSET_START_CENTDIR’, ‘_CD64_SIGNATURE’, ‘_CD_COMMENT_LENGTH’, ‘_CD_COMPRESSED_SIZE’, ‘_CD_COMPRESS_TYPE’, ‘_CD_CRC’, ‘_CD_CREATE_SYSTEM’, ‘_CD_CREATE_VERSION’, ‘_CD_DATE’, ‘_CD_DISK_NUMBER_START’, ‘_CD_EXTERNAL_FILE_ATTRIBUTES’, ‘_CD_EXTRACT_SYSTEM’, ‘_CD_EXTRACT_VERSION’, ‘_CD_EXTRA_FIELD_LENGTH’, ‘_CD_FILENAME_LENGTH’, ‘_CD_FLAG_BITS’, ‘_CD_INTERNAL_FILE_ATTRIBUTES’, ‘_CD_LOCAL_HEADER_OFFSET’, ‘_CD_SIGNATURE’, ‘_CD_TIME’, ‘_CD_UNCOMPRESSED_SIZE’, ‘_DD_SIGNATURE’, ‘_ECD_COMMENT’, ‘_ECD_COMMENT_SIZE’, ‘_ECD_DISK_NUMBER’, ‘_ECD_DISK_START’, ‘_ECD_ENTRIES_THIS_DISK’, ‘_ECD_ENTRIES_TOTAL’, ‘_ECD_LOCATION’, ‘_ECD_OFFSET’, ‘_ECD_SIGNATURE’, ‘_ECD_SIZE’, ‘_EXTRA_FIELD_STRUCT’, ‘_EndRecData’, ‘_EndRecData64’, ‘_FH_COMPRESSED_SIZE’, ‘_FH_COMPRESSION_METHOD’, ‘_FH_CRC’, ‘_FH_EXTRACT_SYSTEM’, ‘_FH_EXTRACT_VERSION’, ‘_FH_EXTRA_FIELD_LENGTH’, ‘_FH_FILENAME_LENGTH’, ‘_FH_GENERAL_PURPOSE_FLAG_BITS’, ‘_FH_LAST_MOD_DATE’, ‘_FH_LAST_MOD_TIME’, ‘_FH_SIGNATURE’, ‘_FH_UNCOMPRESSED_SIZE’, ‘_SharedFile’, ‘_Tellable’, ‘_ZipDecrypter’, ‘_ZipWriteFile’, ‘all’, ‘builtins’, ‘cached’, ‘doc’, ‘file’, ‘loader’, ‘name’, ‘package’, ‘spec’, ‘_check_compression’, ‘_check_zipfile’, ‘_crctable’, ‘_gen_crc’, ‘_get_compressor’, ‘_get_decompressor’, ‘_strip_extra’, ‘binascii’, ‘bz2’, ‘compressor_names’, ‘crc32’, ‘error’, ‘importlib’, ‘io’, ‘is_zipfile’, ‘lzma’, ‘main’, ‘os’, ‘shutil’, ‘sizeCentralDir’, ‘sizeEndCentDir’, ‘sizeEndCentDir64’, ‘sizeEndCentDir64Locator’, ‘sizeFileHeader’, ‘stat’, ‘stringCentralDir’, ‘stringEndArchive’, ‘stringEndArchive64’, ‘stringEndArchive64Locator’, ‘stringFileHeader’, ‘struct’, ‘structCentralDir’, ‘structEndArchive’, ‘structEndArchive64’, ‘structEndArchive64Locator’, ‘structFileHeader’, ‘sys’, ‘threading’, ‘time’, ‘zlib’]

“”"

IDE üzerinden import ettiğimde:
print(dir(zipfile))
“”"
[‘builtins’, ‘cached’, ‘doc’, ‘file’, ‘loader’, ‘name’, ‘package’, ‘spec’, ‘zipfile’]

“”"

Neden bu şekilde oluyor. Bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirler mi?

Hangi IDE’yi kullanıyorsunuz?
zipfile'ı IDE’de import ettikten sonra şu komutu yazıp çıktısını paylaşabilir misiniz?

print(zipfile.__file__)

Büyük bir ihtimalle çalıştırdığınız scriptin bulunduğu dizinde zipfile modülü ile aynı isme sahip bir dosyanız var.

3 Beğeni

Aynen dediğiniz gibiymis. Çalışma dosyasının adını “zipfile.py” şeklinde kaydetmiştim. O yüzden kaynaklanıyormuș. Dosyanın adını değiştirdim düzeldi.
Yardımınız için çok teşekkür…