Akilli Tahtada Beautifulsoup Kurulumu ve İce Aktarma

Selamun aleykum.Belki sacma bir soru olursa cok kusura bakmayiniz.Ben beautifulsoup paketini windowsa kurup bu paketin beautifulsoup modulunu kullanmak istiyorum."beautifulsoup4-4.6.0tar.gz " diye bir zip indirdim.Bu paketi kurup import edebilmem icin neler yapmaliyim acaba?Asama asama anlatabilirseniz cok memnun kalirim.

Aslında pip install bs4 komutuyla indirseydiniz. import bs4 kullanarak rahatlıkla kullananbilirdiniz.

Eğer pip komutu çalışmıyorsa aşağıdaki linten öğrenebilirsiniz.

Cok sevindim.Allah razi olsun.Cok tesekkurler.Firsat buldugum anda sızın mesajiniza bakacagim.Tekrardan cok tesekkurler.

Dediginizi yaptim

pip install bs4

Yazdim cmd ye.Fakat soyle bir hatayla karsi karsiyayim.

Could not fetch URL httpss://pypi.python.org/simple/bs4: There was a problem confirming the ssl certificate: [SSL: CERTIFICATE_VERIFY_FAILED] certificate verify failed (_ssl.c:749) - skipping
  Could not find a version that satisfies the requirement bs4 (from versions: )
No matching distribution found for bs4

Could not find a version that satisfies the requirement bs4 (from versions: )
No matching distribution found for bs4

bolumu kirmizi.
Kusura bakmayin.Bunu bile beceremedim.:blush:Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Aşağıdaki gibi yüklemeyi deneyin:

pip install beautifulsoup4
1 Beğeni

Ustad ben bunu her turlu denedim galiba.bs4,beautifulsoup,beautifulsoup4 vb. her turlu yazimlama yaptim olmadi.Ama sizin icin bir daha denemeye deger.Ama Ne yapsam da yukarida belirttigim hatayı aliyorum.Kusura bakmayin tekrar.Internetten pip kurulumu olsun,(pip kurulumunu da ben yine de her seyi denemis olmak icin inceledim)her seyi inceledim.Yine de beceremedim.Internette de sizin cevaplariniz gibi cevaplar vardi.Hepsini denemeye calistim bugun ama olmadi.Kucuk bir konu icin sizi yormak beni üzüyor ama pek de bir sey yapamiyorum.Eger ki yardimci olmak isterseniz,yardimci olursaniz beni mutlu edersiniz. (bir bilgi:ben bunu okulun akilli tahtasinda yapmaya calisiyorum.Programlarimi yorumlatacagim iki yer var.akilli tahta,telefon(ki o da vazifesini zar zor yerine getiriyor.Cunku yurtta kaliyorum.Ama buna da sukur)

1 Beğeni

Peki, aşağıdaki yolu bir denemeye çalışın:

1. Önce bilgisayarınızdan beautifulsoup4 sürümlerini bir kaldırın.
pip uninstall beautifulsoup4
  1. https://pypi.python.org/pypi/beautifulsoup4 adresindeki wheel (whl uzantılı dosyalar) dosyalarından birini, Python sürümünüze göre seçin ve dosyası bilgisayarınıza indirin.
  2. Dosyanın indiği yerde cmd’yi açın ve ve bu inen dosyayı pip ile kurun.
    Örn:
pip install beautifulsoup4-4.6.0-py3-none-any.whl
1 Beğeni

akilli tahtalarda bildigim kadariyla yinetici yetkilerine sahio degilsiniz bu sebeple kurulum hata veriyir olmali yonetici olarak calustirdiginiz komut satirindan islemi gerceklestirin.

1 Beğeni

Şu pip komutunu dener misiniz?

pip install --index-url=http://pypi.python.org/simple/ --trusted-host pypi.python.org beautifulsoup4

Zaten Markdown’da renklendirme gibi bir özellik yok. HTML ile yapabilirsiniz ama önermem. Bunun yerine sizin gönderinizde yaptığım gibi kod etiketleri içine alabilirsiniz; renklendirme olmaz ama güzel görünür. :slight_smile:

Kusura bakmayin .Ben beautifulsoup paketini yuklemeye calismama ragmen yukleyemedigim icin akilli tahtada onceki ust donemden birinin yukledigi pythonda sorun oldugunu dusundugum icin bu pythonu silip yenisini kurdum.Pythonu yola ekledim.
Fakat cmd de pip calismiyor.Oncelikle bu cmd ye pip
yazdigimda calisabilir bir komut olmasi icin yapmam gerekenleri anlatabilirseniz atilan komutlari deneyebilirim.Kusura bakmayin.Ugrastirdim.Ama atilan komutlari su an deneyemiyorum.

kurulumu yaparken 3.x icin pip kurulmasi icin checkboxu isaretlediniz mi ?

1 Beğeni

Denetim masasina giderek pythonu modifiye ettim.pip komutu hele sukur ki komut isteminde calismaya basladi.Gonderdiginiz komutlari teker teker denemeye basliyorum.

Simdi de soyle bir sorun oldu @kerem_saygin bey.Sizin dediginiz gibi cmd yi akilli tahtada yonetici olarak actim.Fakat pip komutu administor cmd de(yonetici olarak actigim cmd) tanimlanmiyor,normal olarak actigim cmd de ise pip komutu calisiyor.Bana verilen komutlardan @ismailarilik ve @dildeolupbiten nin bana gonderdikleri komutlari denedim hata veriyor.@dildeolupbiten in komutlari degisik bir hata verdi(tum cmd yi kapladi nerdeyse☺).Ne yapmaliyim ki pip komutu administor cmd de calissin?Yardimci olursaniz sevinirim.
Not:Ama su da var.@dildeolupbiten in dedigi gibi cmdyi burada ac secenegini uygulayamadim.(Cunku akilli tahtada shift tusu yok veya ben bulamiyorum.O yuzden bu sorunu whell dosyasini masa ustune aktarip cmd yi normal olarak calistirarak bu sorunu halletmeye calistim.Dedigim gibi uzun bir hata verdi.)

1 Beğeni

pip kullanmadan, kurmayı deneyin.

1. İndirdiğiniz .tar.gz dosyasını açın (setup.py dosyasını bulana kadar)
  2. cd komutu ile setup.py'ın bulunduğu konuma cmd üzerinden gidin
  3. python setup.py install komutu ile kurulumu gerçekleştirin.

Bu standart yol, her zaman işe yaraması gerekir. Kısaca, pip, easy_install bu işlemi otomatik olarak yapmaktadır.

Kurulum sırasında just me ve for all user diye iki seçenek çıkıyordu hatırladığım kadariyla orada just for me dediyseniz yönetici olarak açılmış konut satırında bu sebeple calismiyor olabilir.

Merhaba.

Eğer python komutu çalışıyor ancak pip komutu çalışmıyor ise şu şekilde Python aracılığı ile pip’i çalıştırabilirsiniz:

python -m pip

Buradaki -m argümanı sadece pip için değil, her Python çalıştırılabilir komutu için kullanılabilir.

Bu arada satır içi kod görünümü için üç çentik değil de tek çentik kullanmanız yeterli. Kodunuzu düzenledim, oradan nasıl yapılacağına bakabilirsiniz. :slight_smile:

İyi çalışmalar.

Kusura bakmayin.Anlayamadim bu bolumu .Burada ne demeye calistiniz?

Ayrica bir de belki ben yanlis bir yontem izliyorumdur diye dusunerek pycharm i akilli tahtaya kurayim dedim.Pycharmi kurmamin asil amaci beautifulsoupu indirip kurmakti.O secenek de olmadi.Belirteyim dedim.Akilli tahtaya beautifulsoup kurmak ne zormus?Normal bir bilgisayar olsa coktan kurmustum bu modulu.:worried:

@Mehmet_Dolgun un onerisini yaptim.Ise yaradi allah razi olsun.Artik pip komutu ,yonetici olarak acilan cmd de de calisiyor.Ama pip le ne yaparsam yapayim hata aliyorum. @fatihmert in yontemini anlamadigim icin anlayamadigim noktayi yukarida sordum.Bir de eger akilli tahtada shift tusu islevini goren tusu nasil bulacagimi anlatabilirseniz cok sevinirim.
Belki sacma olacak ama bu tar.gz uzantili dosyadaki setup.py yi masaustune cikardiktan sonra bu setup.py yi pythonda yorumlattim.Bu yorumlama sonucunda ortaya cikan shellde bu modulu import ettigimde niyeyse hata almiyorum.Ama bu ,sheli kapatana kadar.

yonetici olarak actigin shell ile setup.py nin bulundugu dizine gel.

daha sonra

python setup.py install

komutunu calistire