Belirli uzunlukta rastgele sayılar üretmek

python

Random modülü ile rastgele sayılar üretebiliyorum ama bu sayıların kaç basamaktan ve hangi sayılar arasında rastgele sayı döndüreceğini belirleyemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

random.choice(range(10,100)) iki basamaklı sayı üretmeye yarıyor. Sayılardaki sıfırlarla oynayarak basamak sayısını değiştirebilirsiniz.

Hocam sanırım bu konu biraz uzayacak o yüzden ben tam olarak yapmak istediğim şeyi söyliyeyim;
Ben Num tuşlarını kullanmakta iyi değilim, elimi hızlandırmak için ekrana rastgele 8 haneli rakam bastıran bir uygulama yazmak istedim. Sayıları üretmek için random modülünü düşündüm ama pek ilerliyemedim.

import random

print(random.randint(10000000,100000000))

Böyle olur mu?

Bence çok iyi olmuş, elinize sağlık!
Sıfırları okumak zor oldu, şöyle bir ekleme yapayım :slight_smile:

print(random.randint(int("1"+"0"*7),int("1"+"0"*8)))

her seferinde rakamsal değer de basamak değeri de random döndürür.
tabi 0 tekrak kadar basamak uzunluğu döndürür

import random 

result = random.randint(0,random.randint(0,10000000))
print(result)

Forum’da yeni olduğum için kodu hatalı yapıştırabilirim mazur görün.
Yardımınız için teşekkürler, kod sorunsuz düzgün çalışıyor ama bana pek sağlıklı gibi gelmedi. Nasıl daha iyi olabilir?

import random

a = int(input("En Dusuk Rakam: "))
b = int(input("En Yuksek Rakam: "))
c = int(input("Kac Tane Uretilsin: "))

def sayi_uret(en_dusuk, en_fazla, kac_tane):
	for i in range(kac_tane):
		sayi = random.randint(int(en_dusuk),int(en_fazla))
		print(sayi)
		gir = int(input(">>>"))
		if gir == sayi:
			print("Doğru!\n")
		else:
			print("Yanlış!\n")
sayi_uret(a, b, c)

Girintilemeyi düzgün yapabilirsiniz mesela: Gönderilerdeki kod görünümü hakkında :slight_smile:

Kodları kod görünümünde göstermeyi bilmeyenler genelde foruma yeni katıldıklarını bahane ediyorlar ama foruma yeni katıldığınızda ilk karşınıza çıkan gönderide bunun nasıl yapılacağı anlatılmış aslında: YazBel forumuna hoşgeldiniz! Okumanız yeterli. :slight_smile:

O gönderiyi fark edememiş olabilirim kusura bakmayın, hemen okumaya başlıyorum.