Ders Çalışmadan Yazılım Mühendisi Olmak

Merhaba;

Bu sene 9. Sınıfa geçtim. Ve bu yaşıma kadar, özellikle sınav döneminde, derslerimden programlamaya vakit ayıramadım. Programlama bana ders çalışmaktan daha güzel geliyor. Matematiği, feni elbette seviyorum ama onları soru çözerken değil araştırırken, öğrenirken seviyorum. Babam, merdivenleri tek tek çık diyor, önce dersler, sonra belki biraz programlama. Ama olmuyor işte.

Biliyorum, bu istediğim zor. Ama sevdiğim şeyi yapmak için sevmediğim şeyleri yapmak zorunda mı olacağım hep bu hayatta?

Üniversite okumadan bu ülkede bireysel olarak bir şeyler başarmanın zorluğu aşikar. Üniversite fikrini kafana yerleştir. Böylelikle üniversite için ders de çalışmak gerekiyor. Tabii matematik ve fizik. Programlamaya başladığım da lise bitmişti. her geçen gün her kod yazışımda matematik ve fiziğe ihtiyaç duyuyordum. Bu sebeple bu iki ders çok mühim. En baba ihtiyaçtır diyebilirim.

Lise 1 de tam senin yaşındayken dayım bana bir eğitim serisi vermişti. C# dersleri serisi. Bilgisayarım çok eski olduğu için hiç bişi yapamamıştım. İnternette olmayınca evde o eğitimleri alamadım. O eğitimleri alan dayım şuan kuveytturk ün bilişim alt yapı sorumlusu. Belki bende kendimi geliştirebilme imkanım olsaydı o zamanlar da şimdi bambaşka yerlerde olacaktım. Kim bilir. kader…

Şimdi kendini geliştir oralara ulaş dersen maalesef önce üniversite bitirmek gerekiyor.

Lafı çok uzatmadan kısaca söylenecek tek şey hem dersine çalış hemde programlamaya. Ama önceliğin lise eğitimin olsun %70 lise %30 programlama. Hele bir de güzel bir üni kazanıp kendini epey geliştirir ön plana çıkarırsan tadından yenmez.

Birçok örnek mevcut.
Bill Gates
Mark Zuckerberg
Elon Musk
Steve Jobs
ve daha fazlası üniversiteyi okumayıp kendi hayallerinin peşinden gittiler.

Kesinlikle. Ama 1 şeyi bir kere öğretirsin biter kardeşim okulda kırk kere tekrar ediyoruz, o konuda soru çözüyoruz. Yeter artık başka konuya geçelim.

Hiçbiri de türkiye de yaşamadı… :neutral_face: Yani türkiye de olmuyor demek istiyorum.

Çok az insan sevdiği şeyleri yapmak için sevmediği şeyleri yapmak zorunda kalır. Ama evet, maalesef dünya bu şekilde.

Bu mesajınızda bahsettiğiniz kişilerin üniversite eğitimi almadığını söylemeden önce bir araştırma yapmanız gerekiyor çünkü aralarında üniversite mezunu var.

2 Beğeni

Asıl mesele zihinde.
Coğrafya kaderdir demek yerine;
-Bu benim kaderim
demek lazım.

"X kişisi yapabiliyor, o halde y, z, w neden yapamasın, bu X kişisi diğerlerine ilham veremez mi?" şeklinde düşündüğümüzde, x'i, X yapan biricik koşullar olan çevresel etmenleri, kişilik özelliklerini, kişinin yeteneklerini veya yetersizliklerini biliyor muyuz acaba? Veya y, z, w hangi biricik koşullar altında yaşıyorlar?

5 Beğeni

Bir lise öğrencisi olarak düşüncem ne kadar kendimizi yazılım alanında geliştirsek de belli bir yerden sonra matematiğe, fiziğe, edebiyata vb. ihtiyacımız olacak. Çoğu ileri düzey algoritmayı anlayıp yazabilmenin dışında hayat sadece bir odada oturup kod yazmaktan farklı. Bir iş alabilmek için farklı alanlarda da bilgiye sahip olmak gerekebiliyor.

1 Beğeni

Bu ulkede bir seneden fazla arayla okuyup da ayni sistemden gecmis insan yok :confused: ~Lise 1, 14 yas filan mi ediyor?

Bu durum en az universiteye kadar devam edecek. Cok sorun degil, acelesi yok.

Sevdigin bir sey bulmus olman cok guzel. Baska seylere de acik ol, ama sevdigini dusundugun seylerin ustune mutlaka git.

Sistemi oynamak icin guzel bir sebep. Dersleri hizli hizli hallet, kendine vakit ayir? Programlamayi kendine odul olarak ver?

Egitim sistemini bilmiyorum ama hocalari ikna edip ders konularini yazacagin ufak programlarla birlestirebilirsin belki? Birden cok daha fazla yonden faydali olur bu, oldurabilirsen. Multidisipliner insanlara her zaman ihtiyac var.

Hic bir seyin olmadigi bir donemdesin zaten. Oldugu kadarini yap. Derslere verebildigin kadar oncelik ver cunku onlari basaramamanin kotu etkisi buyuk. Cok buyuk. Kod yazmaya 2-3 sene gec baslayabilirsin, uzun vadede hic bir sey olmaz, ama okula 2-3 sene ara versen neler olur, dusunebiliyor musun?

Evet. Ama sevmedigin seyleri yapman icin para verecekler :slight_smile:

5 Beğeni

Teşekkür ederim.

Bir konuda daha görüşlerinizi almak isterim.

Puanım yeterse, aselsen elektronik meslek lisesine ya da aso elektronik m.l ye gideceğim. Elektronik meslek lisesinde programlama olacak mı? Olmayacaksa, programlama dünyasında orada öğrendiklerim işime yarayacak mı?

Meslek liseleri, hatta son 10-15 senenin egitim kurumlari ile ilgili hic bir fikrim yok. Baskasi cevaplasin.

Fakat duz elektronik bilgisinin elektronik alet programlarken/tasarlarken ise yaradigini biliyorum.

Programcilik baska alanlarla birlesen bir sey. Neyi programliyorsan o ve yakin alanlarda bilginin olmasi gerekiyor, onceden ogrendiklerin de yanina kar kaliyor.

Yazi yazma gibi dusun. Iyi bir roman yazari olabilirim fakat meslek lisesinde gecen bir hikaye yazabilmem icin meslek liseleri hakkinda bilgi edinmem lazim. Bilim-kurgu yazmak icin son donemdeki ve yakin gelecekteki olasi gelismeleri takip ediyor olmam lazim.

Bi de ne zaman neyin ise yarayacagini bilmiyorsun, o yuzden ogrenebildigin kadar seyi ogrenmekte fayda var :slight_smile:

MEB’in yayınladığı müfredatları internette bulabilirsiniz. Şu anda salgın olmasaydı okula aileniz ile gidip öğretim üyeleri ile konuşmanızı da tavsiye ederdim.

Programlama olsa bile düşük seviyeli diller kullanırsınız diye tahmin ediyorum.

Gençler burada çok alakasız gibi duracak ama hayatınızda bir de spor olsun. Mümkünse profesyonel bir spor. Bu illaki hareketli bir spor olmak zorunda değil. Masa başında da olur.

Hayata bakış açınız değişir ve çevreniz genişler. Sonrasını zaten bunlar tetikler.

3 Beğeni