Güvenlik kameramı belli saatler içerisinde çalışmasını istiyorum

merhaba yeni yazılım öğrenen biriyim öncelikle yardımlarınıza muhtacım birazcık :smiley:
bu kod satırını sabah 7 akşam 7 arasında sadece çalışıcak şekilde nasıl tasarlayabilirim datetime kullanmaya çalıştım ama başarılı olamadım
kode

Bu python degil, shell script. cron yardimiyla 7-17 arasindaki her dakikada calismasi saglanabilir.

raspberry pi üzerinden yapıyorum cron’u nasıl entegre edebilirim

cron ile çalıştırmak için>>>>>>0 7-19 * 1-12 0-6 /root/aaa.sh
@reboot python /home/pi/timelapse/aaa.sh &

bunu denedim lakin başaramadım :frowning:

Hmm suradan bakinca dogru gibi. Basinda >>>>>> yok, degil mi?

@reboot satirina gerek yok (2. linkteki vidyodan degil mi, onu atlayip 1 ve 3’e bakiniz diyecektim de raspberry pi’nin blogundan linklenmis filan, kiyamadim :​)

Komutu test etmek icin sudo /root/aaa.sh (cron gibi, root olarak calistir) veya sudo env - /root/aaa.sh (root olarak ve environment degiskenleri olmadan calistir) denenebilir. Iki sekilde de calismasi lazim.

Hata mesajlarini, varsa, almak icin komut /root/aaa.sh 1>/tmp/aaa_stdout 2>/tmp/aaa_stderr seklinde degistirilebilir. /tmp'de yaratilacak dosyalarda komutun ciktilari olacak.

Script’in ilk satirini da gormek iyi olurdu: Soru Sorarken Sıkça Düşülen Hatalar (#1 ve #4)

pi@raspberrypi:~ $ sudo env - /root/aaa.sh
env: `/root/aaa.sh’: Böyle bir dosya ya da dizin yok

pi@raspberrypi:~ $ sudo env - /root/.bashrc
env: `/root/.bashrc’: Erişim engellendi

şöyle şeyler denedim cevap alamadım /tmp de aynı şeyler yazdırdı hala çözüm bulamadım shell scriptte kodun üzerine yazmam lazım sanırım 7-19 aralarında çalışmasını ama internette de herhangi bi kaynak bulamadım bununla ilgili başlangıç için biraz zor bi iş oldu :smiley:

1. satırda sadece #!/bin/bash yazıyor bi önem arz ettiğini sanmıyorum bu kısım nereye bağlı olduğuna ait yer değil mi

mailiniz falan varsa ulaşmak çok isterim size

Bu kisim script’in hangi dilde yazildigini ve nasil calistirilacagini belirliyor. Calistirilan bir dosya icin en onemli satir.

Soru soran neyin onemli oldugunu muhakeme edecek bilgiye sahip olamayabilecegi icin kodun tamamini paylasmasini isitiyoruz: Soru Sorarken Sıkça Düşülen Hatalar (#6)

Dosya nerede, hangi isimle kayitli?

.bashrc calistirilabilir bir dosya degil.

• #!/bin/bash
    • while [ true ];
    • do
    •    	sleep 60

•    	pkill gvfsd-gphoto2

•    	rm *.jpg

•    	rm *.JPG

•    	rm *.jpeg

•    	rm *.JPEG

•   	gphoto2 --capture-image-and-download

•   	sleep 1

•   	mv *.JPG /home/pi/finished/C1-$(date +%Y-%m-%d-%H-%M-%S).JPG

•   	mv *.jpg /home/pi/finished/C1-$(date +%Y-%m-%d-%H-%M-%S).JPG

• done

kod satırının tam hali böyle kodun yeride burası

O zaman /root/aaa.sh yerine /home/pi/timelapse/aaa.sh koyarak deneyebilir miyiz yukaridakileri?

Bi de basladigi yeri ya iceriden ya da disaridan cd /home/pi/timelapse komutuyla degistirmek, zaten dakikada bir calistigi icin de while ve sleep komutlarini silmek gerekecek—de once bir calissin.

env: `/home/pi/timelapse/aaa.sh’: Erişim engellendi

crontab ile olsa aslında while a gerek kalmazmış sanırım sizin attığınız linklere de baktım öyle bi şey anladım ama bi şekilde başaramıyorum

Executable mi degil acaba. stat /home/pi/timelapse/aaa.sh ne cikti veriyor?

Evet, cron her seferinde tekrar calistiriyor

Olmadi surekli calisan bir python script yazilip dakika basi “saat 7-19 arasindaysa…” yapilir da gerek yok simdilik.

hafta sonu kontrol ve deneme yapma şansım olmadı ama verdiği çıktıdan kastınız ne tam olarak anlamadım

Ekrana yazdigi yazi​