Hangi Linux dağıtımını kurmalıyım?

Eğer dosyalarınız windows (C) diski içerisindeyse silinir.Bunu engellemek için C diskini bölümlendirebilirsiniz.300 - 400 mb bir disk oluşturup dosyaları ona atın.Bölümlendirdiğiniz disk ile oynama yapmazsanız bir şey olmaz.

Ubuntu benzeri mint var. O da güzeldir incelemenizi öneririm…

3 Beğeni

he ne için tasarlandı

sen mi tasarladın ne için tasarlandığını söylüyorsun.hem biraz daha saygılı olsana neymiş efendim “bırakın bu sevdayı”

1 Beğeni

Kendi sitesinde reklamını hep Penetration Testing ve Offensive Security üzerinden yapmış, belki onun için tasarlanmıştır.

2 Beğeni

“Windows’u silmek” dedigin WINDOWS klasorunu ucurmaksa yanindaki dosyalar kalir ama disk bolumunu (partition) toptan ucuracagini varsayiyorum: O halde dosyalari ucuracagin partition’dan Linux’un gorebildigi, ucmayacak bir partition’a tasiman gerekir.

Zor degil aslinda.

Manjoro yüklemek istiyorum şu ubuntudan nedense bıktım arkaplan değiştirmek istiyorum veya ayarlara gitmek istiyorum sağ tık yapıyorum gitmiyor :confused: manjoro güzel duruyorda deneyimli kullanıcılar için diyor burasını anlamadım neyde deneyimli?

Arch ile alakalı bir durum. Deneyim ve ilgi istiyor biraz.

1 Beğeni

Deneyim Arch için gerekli, Manjaro ise son kullanıcıya hitap ediyor.

1 Beğeni

biri bana yardım edebilir mi ubuntuda arkaplan tuşu neden çalışmıyor

Güncellemeleri çok biriktirme. Ondan oluyor bazen. Ayarlara da girmiyor sanırsam? İnternette ubuntu settings not opening yaz.

1 Beğeni

Manjaro arch tabanlı.

evet aynenn öyle internetim kesik kesik olduğundan güncelleme yapmıyorum saol :slight_smile:

1 Beğeni

ama şuan güncelleme yok yani sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade yaptım sonuç değişmedi
birde

O değil ubuntu sistem güncellemesi. Menüde olması gerek.

1 Beğeni

haa sudo apt-get install gnome-control-center yaptım düzeldi
bir ara mysqli tekrardan kurucam derken ubuntu desktop mı ne onuda silmiştim buda gitmiş yarıda kestiğimden

1 Beğeni

Debian tabanlı demedim ben de :slight_smile: Arch kendisi deneyimli kullanıcılar için ama Arch tabanlı Manjaro ise son kullanıcıya hitap eden, kullanımı Ubuntu ve Mint kadar son kullanıcıya hitap eden dağıtımdır.

2 Beğeni

Öncelikle windows yanına işletim sistemi kurma, sanal makineye kur çünkü bilmediğin bir denize gireceksin. Bilmediğin çok şey olacak sistem ayarlarında yanlış bir şey yapman ya da işletim sistemi ile bilgisayarın arasında uyumsuzluk sorunları çıkabilir (ör:hibrid ekran kartları). Virtualbox indir içine Mint kur, özgürlüğü, tasarımın güzelliğini, özelleştirilebilirliği ve güvenliği hisset. Elin alışsın, sorun sorma ve soru çözme becerin gelişsin. Sırası ile linux dağıtımlarını dene bence. Mint > Ubuntu > Debian > Manjaro > Arch. Arch bu işin babasıdır bence beton gibi sağlam ve gentoo kadar olmasa da her detayını sen sağlıyorsun. Bir kaç ay sonra Windows denen zinciri kaldır, sisteme linux kur. Benim tavsiyem iki işletim sisetmini kurma çünkü kullanmayacaksın, çünkü hatalar alacaksın sonra sisemini komple formatlayıp linuxa tövbe edeceksin. Kali yükleme hacking için çeşitli araçlar var ev kullanılabilirliği düşüktür.

1 Beğeni

Arch bir rolling release distro. Bir kere yaptiktan sonra ~30(?) sene duran "beton"dan ziyade haftalik/aylik bakimlar isteyen bir malzeme daha iyi bir benzetme olabilir.

Saglamlik icin, ismi ustunde, Debian stable’i tavsiye edebilirim. Ama gunluk kullanim icin saglamligi tavsiye etmem.

1 Beğeni

Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim.Ama bir az gec kalmissiniz:).artik bir haftadir linux kurmus durumdayim.arkadasalarin tavsiyesiyle windowsun yanina ubuntu kurdum.aslinda windowsu silip kurucakdim ama olurda ubuntuda bir sorun olursa ortada kalmiyim diye windwsu silmedim.evet baya bir hatayla karsilasdim,hatta silmeyi bile dusundum ama windowsda yasadiklarimi dusununce nolur olsun su linuxu kullanicam dedim.yaklasik 5 gunum sabahtan aksama hata cozmekle gecdi. Elhamdulillah simdilik hic bir hata yok.bir kac ay daha kullandikdan sonra windowsu silmeyi dusunuyorum.bir kez daha tavsiyeleriniz icin tesekkurler.