Hangi Linux dağıtımını kurmalıyım?

Merhaba.kendimi bildim bileli windows kullaniyorum.ama hep linuxu sevmisimdir.(windowsdan nefret ediyorum)hep kurmak istemisdim ama kismet olmuyordu bir turlu.hep bir gun linux kurarim diye linux komutlari ogreniyor,bunlari powershellde calistiriyordum.(bir kismini tabiki)neyse kismet bu guneymis.bu gun linuxu kurmak kararina geldim.ama once forumdakilardan tavsiye almak istedim.
1.sizce hangi linux dagitimini kurmaliyim?(onerdiginiz dagitimi neden onerdiginizi ve onerdiginiz dagitimla ilgili guzel bir kaynak onerirseniz sevinirim.)
2.linuxu kurmak bana kac gb ye patlar?
3.virtual boxdami kurayim yoksa windowsu komple silip yerinemi kurayim?
4.diyelim virtualboxda kurduk linuxu.benim windowsdaki dosyalarim linuxa aktarilacakmi?yada nasil aktara biliriz?

Fikirleriniz benim icin onemli.sorularimi cevaplayarak, ve ya en kotusu bir kaynak onererek yardimci olursaniz sevinirim.

1 Beğeni

Benim tavsiyem sizin Ubuntu 20.04 kullanmanızdır.
-Topluluk desteği
-Kolay paket kurma
-Windows’a biraz benziyor,yabancılık çekmezsiniz
-Python kurulu geliyor.(ama pip gelmiyor)
Altarnatif olarak Manjaro linux olabilir.
Ama genel görüşüm Pisi linux harici bir distro seçmeniz.

tavsiyeniz icin tesekkurler.tavsiyenize uyarak ubuntu kurucam(zaten en cok onerilen ubuntu ve pardus).peki sizce nasil kurmaliyim?virtual boxdami yoksa windowsun yanina ayrica olarakmi?yoksa windowsu komple kaldirirsam dahami iyi olucak?bu konuda da tavsiye verirseniz sevinirim

Windows’a özellikle ihtiyacınız var mı? Bilgisayarınız iki işletim sistemini de aynı ayna rahatlıkla kaldırabilir mi?

bilgisayarimda 4gb ram ve 195gb bos disk alani var.bence kaldirir.

bu konuda ne onere bilirsiniz?

Bence sadece bir işletim sistemi kullanın. Windows’u kaldırıp Linux kuracaksanız da dosyalarınızın silinmemesine dikkat edin, dosyaların yedeğini de alabilirsiniz.

peki windowsun yanina kuracaksam virtualboxdami kuruyum yoksa windowsun direkt yaninami kuruyum?hangisini onerirsiniz?

tavsiyeniz icin tesekkurler.bunu dusunucem

Direkt yanına derken GNU GRUB gibi bir şey kastediyorsunuz sanırım, istiyorsanız öyle de yapabilirsiniz ama tek seferde sadece bir işletim sistemini kullanabilirsiniz. Windows’a özellikle ihtiyacınız yoksa bu anlamsız.

Gerçi @aib’in dediği gibi, Linux’u yeni öğreneceğiniz için ve bir problem yaşama ihtimaline karşı şimdilik dual boot kullanmanız daha iyi olabilir.

3 Beğeni

Manjoro öneren var mı ?
İndirmek istiyorum ama genelde sormak isitoyurm

bence kali linux 2020 kullan hem kali linuxun son sürümü
kali linuxu bence sanal makine olarak kur ama virtual box
değil vmware workstation player a kur.çünkü windowsu her
ne kadar ben de sevmesem de windowstan yapabildiğin
birçok şeyi linuxta yapamazsın mesela powerpoint yapamazsın
excel kullanamazsın word dosyası oluşturamazsın bence windowsta kullan
ama programlama hack gibi işleri linuxtan yaparsın.kali linux 2020 iso dosyası ‘old.kali.org’ sitesinde yayımlandı çeşitli araştırmalar ile kolayca kurabilirsin

LibreOffice bir sürü alternatiften sadece biri, çoğu işlem için iş görür diye tahmin ediyorum.

Ayrıca niye Kali öneriyorsunuz anlamadım, bildiğim kadarı ile genel kullanımdan çok güvenlik sektörü ile alakalı.

2 Beğeni

Ayrıca Kali linux kurulamak için pek kolay yöntemler sunmuyor.

Ben Windows kullanmıyorum.

Kali’nin kendisi bile Kali onermiyor.

8 senedir elektronik devre tasarimindan her turlu programcilik icin kullandigim sistemin sistem dosyalari 30 GiB yer kapliyor. Onlarca programlama dili, yuzlerce kutuphane, bilumum database, aklina ne gelirse… 3 GB’i dokumentasyon.

Kisisel dosyalari saymiyorum. Oyunlari, vidyolari filan ekleyince TB’lar ediyor.

Windows’u silmeden yanina kurmak gibi ucuncu bir opsiyon da var.

Komple silersek aktaramayiz. Yanina kurarsak Linux, Windows dosya sistemlerini otomatik olarak gorecektir.

Dosyalara erisme, Linux’u deneme gibi kaygilar varken yanina kurmak (“dual boot”) daha iyi. O bile riskli aslinda, yanlis yere kurup her seyi ucurma veya bootloader’i ayarlarken Windows’u boot edemez, baslangic diskiyle tamire muhtac hale getirme tehlikeleri var.

4 GB RAM’i Windows nasil kaldiriyor bilmiyorum. Virtualizasyon opsiyonlarini eliyor malesef. Dual boot iyidir.

Bos alani bitirmemekte fayda var. 20-30 GB hayli hayli yeter.

3 Beğeni

Siz ne diyorsunuz hocam, babam writer için word a on basar demişti kullanırken, ben de Windows da bile kullanıyorum. Hem küçük hem kullanışlı.

Kali günlük kullanım için tasarlanmadı. Bırakın şu sevdayı ya

1 Beğeni

Manjaro kesinlikle öneririm, evdeki eski notebooku kullanılabilir hale getirmek için bir çok dağıtım denedim ama en performanslısı Manjaro çıktı, Manjaro kullanıyorum.

İş için kullandığım notebookta LMDE 4 kurulu Windows 10’un yanında.

Sunucularımda ise Debian ve Ubuntu kullanıyorum.

1 Beğeni

Kali Linux’u neden herkes öneriyor,anlamıyorum.Sonu gelen bir dağıtımın devamı olarak geliştiriliyor.Amacı penetrasyon işlemleri yapmak.Siz Windows’un hangi özelliğinden memnun değilseniz o özelliğin sizin istediğiniz gibi olduğu bir Linux dağıtımı seçmelisiniz.Bu aralar Windows’tan Linux’a geçenler için Linux Lite 5.0 Emerald var.Şu yazıyı okumanızı öneririm : Linux Lite 5.0 'Emerald'ın Final Versiyonu Yayınlandı

Fena değil gibi,bir bakın derim.

Herkese tavsiyeleri icin cok tesekkur ederim.tum tavsiyeleri goz onunde bulundurarak windowsun yanina ubuntu kurmak kararina geldim(dual boot).eger linuxda bir sorun yasamazsam(umarim yasamam)windowsu silmeyi dusunuyorum.

Hocam diyelim kurduk yanina.linuxda windowsdaki dosyalarimi gordu.ben windowsu sildikden sonra bu dosyalarim linuxda kalicakmi?eger kalmiyacaksa kalmasini nasil saglaya biliriz?(zaten 300mb dosyam ya var ya yok).eger bu sorularimida cevaplarsaniz aklimdaki neredeyse tum soru isaretleri gitmis olucak.bir kez daha tesekkur ederim.