Hangi Linux dağıtımını kurmalıyım?

bitek ben mi hiç bu kadar çeldirici sorunlarl karşılaşmadım :smiley:

Sorun ne sizde nede baskasinda:) olur olmadik her sorun beni bulur zaten:(

Insanlar ister istemez 7 gunluk linux deneyimlerini 7 senelik Windows deneyimleriyle karsilastiriyorlar.

Bilgisayar deneyimine Windows ile baslayanlar basladiklarinda mouse nedir, isletim sistemi nedir, bu acayip isiklar neye yariyor bilmezken (ve ogrenmeleri aylari alacakken) Linux’a gectiklerinde “20 senedir gordugum My Computer nerede”, “Microsoft’un beni duzenli olarak yapmaya zorladigi X aksiyonunu nereden yapiyorum” gibi sorulara cevap ariyorlar.

Bu hepimizde olan nankor bir psikoloji, ve onune gecmek aktif efor istiyor.

Windows’da programcilik yapmak gibi daha zor islere kalkismayan insanlara Linux’u bu yuzden tavsiye etmiyorum.

8 Beğeni

bence olmamalı
yeni indirdim ve açıldı fakat sonra açılmadı “güncelleme yaptıktan sonra”
her şeyi indirdim sonra güncelleme yaptım yeniden başlattım hop siyah ekran :grin: sinirden gülüyorum şimdi de yerine kurcak bir dağıtım arıyorum ubuntu dan başka yeni bir şey istiyorum :confused:

cidden yardım etseniz çok iyi olur çok sevdim manjaroyu ama bu hata deli ediyor
ve tekrar tekrar kurdum aynı sorun geliyor gene, hatta usbye de tekrar rufus ile bastım iso yu genede olmuyor

Boyle hatalar olabilir, journal loglarina illa ki dusmustur. Veri toplayip Arch ile alakali guzel bir forum bulursan yardim alabilirsin.

Fedora onereyim. Baslangic icin fedora workstation ile baslayabilirsin. dnf ile alakali birkac ayardan sonra cok zengin bir paket yelpazesine kavusuyor. Az yer kapliyor, stabil, hizli. Yardim konusunda ingilizce kendi forumlari var, ama ben genellikle Fedora telegram grubuna bakiyorum. Debian based dagitimlardan sonra en begendigim bu oldu.

:slight_smile:

ubuntu 20.x de pip olayı hakkaten sıkıntı mint’e bakabilirsin tavsiye ederim.

Mint de ubuntu tabanlı. Ubuntu’da çıkıp mint’de çıkmayan pip hatası neymiş?

mint ubuntu tabanlı sorun ubuntu 20.x’de
Edit : hmm mint son sürümlerde de bu sorun varmış

internet driverını yükleyemedim mesela :confused:

her şeyi denedim ne önerdiyseler ama yok :d olmuyor

Ubuntu kullanabilirsin benim gibi diğer dağıtımların çoğunu denedim ama yeni başlan kişiler için zorlayıcı

O en basiti. Bir paketle çözersin, ama ben tecrübeli değilim çok.

internet yok, wifi driverı indirmemi istiyor whatta

ben ubuntu kullanıyordum zaten :confused:

Kablodan interneti baglayabilirdin, ya da rpm/apt paketini telefona indirip pc’ye atabilirdin.

Linux kullananların sürekli dağıtım değiştirme, gelen güncellemelerin onları bezdirmesi gibi bir sorun var. İnsanlar sıkılıyor sürekli. Bu niye böyle?

Hayir, kisiden kisiye degisen bir konu. 8+ senedir ayni sistemi kullanan insanlar taniyorum. (Benden dolayi diyorsan, bendeki hastalikti, fedora’da sabitim artik :smiley: )

Bu dagitimdan dagitima degisebilecek bir konu, ama senden ilk defa duyuyorum. Genellikle windows’ta insanlar bikar guncellemelerden :slight_smile: Bircok debian tabanli dagitim + fedora kullandim, hic boyle bir sorun yasamadim.

1 Beğeni

Ben de Linux forumlarında en çok bunu görüyorum.

İnsanlar temel güncellemeleri alıyor sadece, yani en azından benim gördüğüm kişiler öyle yapıyor. HDD kullanmak zorunda kalan benim gibi kişiler direkt güncellemeleri kapatıyor. Pek bi sorun yaşadığım söylenemez. Yine de back-door’un expoler.exe’de (umarım doğru yazmışımdır) unutmayalım. Sırf bunun için Linux kullanabilirsiniz. Bir bilim insanı değilseniz arada mühim bir fark yok.

Hangi forumlar? Ben fedora’da guncellemelerin bezdirebilecegine inanmiyorum mesela.