Hz arttırmak için birden Fazla CPU kullanımı mümkün mü?

Bilgisayar toplayacağım. Ve istegim şu ki çok güçlü bir CPU hızı olsun. Piyasada 5 ghz felan var maksimum. Çok islemcili Anakartlar ile, overclock vs ile bu hızı yükseltme imkanı var mı?

Zira daha büyük hızlı bilgisayarlar oluyor.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Doğrusu, OverClock(hız aşırtma). Bunun için işlemcinin ve anakartın potasiyeli olmalı ve mutlaka deneyimli birine yaptırılmalı.

Çok çekirdekli değil mi o?

Çoklu işlemci, ya bir kasaya iki sistem toplandığında yada süperbilgisayarlarda oluyor galiba.

Ve işlemcinin hızı kadar, “çoklu çekirdek performansı” denen şey de önemli. Tabi RAM’in “CL” değeri(tepki süresi) ne kadar düşük, MHz ne kadar yüksek olduğuda diğer etkenler.

Merhaba;

Amaç ne ? CPU,GPU,RAM,DISK seçimin amaca göre olmalı.

5MHz bayağı iyi aslında. Overclock yaparak sıvı soğutma takarsanız daha iyi performans alırsınız ancak güç tüketimi artarken CPU’nun ömrü de azalır.

Amacım sadece ghz hızını artırmak.

Bunu öğrenebileceğim bir makale vs. önerebilirsen mükemmel olur.

Elbette ben harici olarak nasıl birleştirerek hızı artırabilirim, onu sadece merak ediyorum. Ram takmak gibi, ya da başka şekillerde ghz artırmayı istiyorum…

Arabayı sürekli 270 ile sürersen bir süre sonra motor pert olur. Bu da onun gibi. Overclock yapmanın tehlikesi bu maalesef, gerçekten istiyorsanız videolar var. Makale var mı bilmiyorum.

1 Beğeni

İstiyorsanız çift işlemcili anakart var :

Tek isteğim, eğer mümkünse ghz hızını artırabildiğim kadar artırmak. Ama kastettiğim turbo mod gibi değil. Harici olarak. Bilgisayar toplarken vs.

O zaman şunun gibi bir anakartı alıp üstüne de 2 tane 5GHz’lik işlemci takabilirsiniz. Yayıncılar kullanıyormuş genelde :

çift

hadi ya, böyle anakartlar ve bir imkan mevcut yani. Peki mesela nerede, nasıl bulabilirim?

Ama tekrar dikkat çekeyim, 2 tane 5ghzliş işlemci değil, bunların toplamını kullanabilecek bir işlemci toplaması istiyorum.
Rami arttırdığımız gibi yani.

GHz, herşey demek değil.
Yine arabalardan örnek verecek olursak:

5 Ghz, 4 çekirdek ve 8 thread bir işlemci(böyle bir işlemci yok),
10.000 RPM devire çıkabilen bir arabanın, en fazla 3 vites olması gibi bir şey.

Bilmem anlatabildim mi?

Ama amacım ve isteğim sadece Cpu hızı yükseltmek ise benim için her şey. :smiley:
Gpu hızını yükseltmek için olsaydı, bununla ilgili sorardım. Allaha seniniz sorduğum soruya odaklanın. :smiley:

1 Beğeni

:slight_smile: anladım daha çok elektrik tüketerek odanı ısıtmak istiyorsun. bence UFO al :slight_smile:

1 Beğeni

Kış günü rahatça odayı ısıtabiliyorum, yaz günü de 10 tane Chrome sekmesi açıyorum beleşe klima oluyor.

4 Beğeni

Bence bu soru, hemen her ilgili arkadaşın cevabını aradığı, burada bir çözüm bulunursa, herkesin yararlanabileceği, gayet anlamlı bir soru. Yine de esprilerinizi sevgiyle karşılıyor ve size çiçek uzatıyorum.

1 Beğeni

Pratik çözüm bulabilenler ya da önerisi olanları bekliyorum. Umarım bir bilen bizi aydınlatır.

Merhaba;

Şaka bir yana soruya tek cevap yok. Bu yüzden hız aşırtma ihtiyacının sebebi ne ? sorusunun cevaplanması gerekli.
Evet birden fazla işlemcinin beraber çalıştığı sistemler var.
Evet intel zaten tüm işlemcilerinde bunu otomatik yapıyor.
2014 model laptop um şu anda 2.4 gHz hızda Sheepit de render yaparken 3.2 Ghz de gibi.
Evet intel ve AMD işi yıllardır. İşlemci içerisinde çekirdek teknolojisi ile yapıyor.
Appel oyuna girdi CPU,GPU, RAM ve sinir ağları hesaplayıcılarını tek bir işlemciye yerleştiriyor.

1. Bürüt işlemci(CPU) gücü mü yoksa grafik işlemci (GPU) gücüne ihtiyacın var?
  2. Büyük veri blokları ilgini çekiyor mu ?
  3. Online hizmet altyapın nedir ?

Bu soruların cevapları ışığında kararlar alabilirsin.

Tavsiyem hız aşırtma ürünlerine RGB Led li fanlar su soğutma sistemlerine harcanacak bütçe ile daha yüksek saat frekanslı RAM ler.
daha çok çekirdeğe sahip CPU lar alınmayı.

2 Beğeni