Hz arttırmak için birden Fazla CPU kullanımı mümkün mü?

Benim için de tek cevabı yok. Tek sebebi yok. Şu sıralar uğraştığım iş için sadece saniyede yapılan işlem sayısını artırmak gibi bir derdim var.

Onun dışında elbette pek çok nedenden Cpu ya da Gpu hızları arttırmak istenebilir.(Hatta bazı nedenlerden register sayısını artırmak isteyenleri de okudum).

Daha yoğun animasyonlar, daha nitelikli görüntü işleme işlemleri için GPU yükseltmek de istiyorum.
Başka AI algoritmaları için CPU hızını artırmak isteyenleri de okumuştum.

Açıkçası pek çok neden sıralanabilir. Ama dediğim gibi, şuan nedenden çok, soru tamamen basit “Hz” artırmak istiyorum. Yani işlemci hızını. Harici yöntemler ya da bilgisayar toplarken bu minvalde yapmam gerekenler için bir yol, yöntem arıyorum. Daha çok buna odaklanırsak iyi olur. Varsa kaynak, ya da doğrudan bilgi paylaşımı da olursa iyi olur. Cevabın bilgilendiriciydi yine de, teşekkürler.

Frekansı ne kadar arttırmayı planlıyor veya umuyorsunuz?

Benim için bir sınır yok açıkcası ama yani tabi bütçem kısıtlı bi 20 ghz artırabilseydim iyi olurdu.

Analizör alın, tam 20GHz.

Spektrum ya da moleküler spektroskopi ile ilgili değil ya gencay, o da baska bir ilgi alanım ama değil. Suan sadece, tek ilgilendiğim, bilgisayarın işlemci hızını companent olarak artırmak. Yahut gpu’nun. Hatta ikisinin de, mümkünse.

Tek çekirdekteki frekans rekoru overclock edilmiş bir AMD FX-8370 işlemcisine ait ve 8.7 GHz.

İşlemci frekansı performansın tek belirleyicisi değil. Ayrıca yapacağınız hesaplamaya göre size daha fazla katkı sağlayacak şeyler olabilir.

1 Beğeni

Bunu nasıl yapabilirim, bana bir yol, yöntem, kaynak gösterebilirseniz, müteşekkir kalırım.

Arkadaşlar genel önerilerde bulunmuş zaten. Spesifik şeyler söylemek için neyi, nasıl hesaplayacağınızı bilmemiz lazım.

Amaç hesaplamaları olabildiğince hızlandırmak ise paralellik tek çare olabilir, ama algoritmaya bağlı.

Abi paralellikten kasıt? Daha önce hiç overclock yapmadım. Bilmiyorum, ama öğrenmeye niyetliyim. Companent olarak, yani harici olarak ekleyeceğim için illa ki paralel olacak devre. Ama sorun şu ki bana mesela deneyimlenmis ya da en azından ders gibi açıklayabilecek bir kaynak da önersen daha açıklayıcı olur. Zaten isteğim bu çünkü. Işlemci hızını artırmak.

Hesaplamanın paralelleştirilmesi. Mesela birden fazla çekirdekte veya GPU’da yapılması.

Overclocking’den bahsediyorsanız bilgim yok.

Bilgisayar baktığım zamanlar (bu süreç yaklaşık 2 ay sürdü), mecburen donanımla alakadar olmam gerekti. Ve anladım ki, OverClock dediğimiz olay, öyle “ha” deyince olan birşey değil. Bunu yapacak olan kişinin bu konuda epey bilgisi ve deneyimi olmalı, o kadarla da kalmıyor, bu işlem hiç yoktan 1-2 saat sürer ve sürekli,

BIOS'a gir
Ayarla
Yeniden başlat
Test et
Yeniden başlat

döngüsü tekrar eder, taa ki, tatmin edici bir sonuca ulaşana kadar. Ve burda “tatmin edici sonuç” demenin sebebi belli bir sınırın olmaması,
yani: maksimum performantan ödün vermeyecek kadar çok, işlemciyi yakmayacak kadar az. Ve bu da (aynı model olsa bile) işlemciden işlemciye değişir.

Yani anlayacağınız, pek kolay birşey değil.
Siz iyice araştırıp, güzel bir bilgisayar toplamaya bakın. :slight_smile:

Bildiğim bir kaynak var, ama reklam olmasın diye özelden yazayım.

2 Beğeni

İntel söyle bir kaynak hazırlamış

1 Beğeni

Merhaba;

Gönülleri fetheden AMD, yeni nesil CPU’larında eski nesillerine göre (Ryzen 3) +%25 IPC kazancı elde edecekmiş. Zen 4 mimarisi, 5.0GHz saat hızında çalışacak. Genel olarak Ryzen 3 serisinden %29 daha hızlı.

Uzun bir süre sonra -belki de çok yakındır, bilemeyiz- Zen 5 gelecek. Bu işlemci de Ryzen 4’ten %40 IPC kazancı sağlayacak.

Bir de bu işlemcilere yüksek MHz destekleyen ana kart ve RAM kullanırsak tadından yenmez. Intel değil sonuçta.

1 Beğeni