Java mı c++ mı amacım belli

merhaba arkadaşlar ben iki dil arasında kaldım amacım şu : kendime özel yazılımlar yapmak istiyorum mesela antivirüs veya vpn gibi yada kendi database programlarımı yazarım ama bunun için c++ mı daha iyi yoksa java mı ben aslında bu soruyu internette araştırdım ve çoğu kişi java diyor ama yine de ben bir size sormak istedim

C++ kullanmalısınız.

niye sebebi nedir lütfen sebebini de söyleyin

Java’ya göre daha performanslı ve çok geniş uygulama yapma yelpazesine sahip.

1 Beğeni

ama ben javanın da en az c++ kadar şey yapabildiğini duydum(internette) ama madem senin düşüncen bu ben bir kaç kişinin daha fikrini alıp kararımı vereceğim

Doğru. Ama Mojang gibi bir şirketin bile yavaş yavaş Java’yı bırakıp C++'a ağırlık vermesi…

C++'ı biraz daha değeri kılıyor.

Çünkü Microsofta cpp kulanıyor

Peki, neden RTX gibi gelişmiş teknolojiler; Java ile değilde C++ ile kullanılabiliyor?

Bence, Java, C++'a göre biraz daha ağır işliyor.

1 Beğeni

performans mı istiyorsun? C++, her platformda tek kodum çalışsın mı istiyorsun? Java
memory de daha fazla özgür olmak mı istiyorsun? C++

ben bunların hepsini istiyorum

O zaman sana Java++ lazım :smiley:

1 Beğeni

öyle bir dil var mı gerçekten

Maalesef :frowning:

C++'ı ne kadar biliyorsunuz? Antivirüs programlarının Java ile yapıldığına dair nasıl bir sonuca vardınız ki Java ve C++ arasında kaldınız? Ya da VPN sistemlerinin nasıl çalıştığına dair fikriniz var mı? C++ ile yapılır diye bir cevap aldığınızda oturup yazacak bilgi birikiminiz var mı? Ya da Java ile yapılabilir dediğimizde nereden başlayacağınızı biliyor musunuz?

Muhtemelen bu projeleri yapmaya niyetlendiğinizde C++ ve Java kıyaslamasını unutacak, işin çok farklı bir boyutu olduğunu göreceksiniz. Ve yine bu yüzden bu sorulara direkt olarak programlama dili üzerinden cevap aramamanızı tavsiye ederim. Çünkü mesele programlama dili değil malesef…

5 Beğeni

dil aramak yerine yapacağın programın çalışma şeklini ve sistemini araştır sonra zaten aklında hangi dil olacağı belli olur

hayır sonra biraz araştırıp algoritmamı seçeceğim ayrıca onları örnek olarak verdim

O zaman VPN nasıl çalışır, antivirüsler nasıl çalışır gibi soruları önce google’a ve daha sonra bulduğunuz sonuçlarla birlikte anlamadığınız kısımları burada forumdaki arkadaşlara sormalısınız. Ben olsaydım bu şekilde bir yol izlerdim. Yani ilk adım programlama dili seçmek olmamalı.

4 Beğeni

ben yalnızca hangi dili öğrenmemin daha uygun olacağını sordum. siz bana cevap dışında her şeyi verdiniz :smiley:

Ne diyim ki :smile: Tamam kardeşim C++ ile yap.

1 Beğeni

sana yapman gerekenleri söyledi yoksa forum olmaktan çıkardı tartışmazsak veya fikir belirtmezsek

2 Beğeni