Öğrenmek için okulu bırakmalı mıyız?

neyse tamam konumuz bu değil. konu okul dersler sınavlar filan değil mi ?

Katılıyorum. Ezberlememeliyiz, öğrenmeliyiz.

1 Beğeni

Merhaba,

Bu konuya yorum yapmazsam içim rahat etmeyecek. Bu yazıyı hiç kimsenin şahsına hakaret etmek için yazmıyorum. Pekâlâ benim görüşlerim sizin görüşlerinizi yansıtmayabilir, bu durumda gülüp geçiniz.

Sistemdeki çarkların dönmesi için bütün mesleklerin insanlar tarafından yapılması gerekiyor. Fakat insanların yapmak istediği veya hayalini kurduğu meslekler çok az sayıda.

Aynı şekilde LGS tarzı bir sınava giren öğrenciler için de okumak istedikleri okul çok kısıtlı sayıda. Mesela ben o sınava girdiğimde şehrimde 1 Fen lisesi, 2 Anadolu lisesi ön plandaydı. 28 kişilik sınıfımda bir öğretmen herkese tek tek hedefini sordu. 28 kişi de Fen lisesinde okumak istediğini söyledi. Fen lisesinin kontenjanı 120 idi. Düşünsenize herkes istediği okulda okusa diğer okullarda kim okuyacak. Herkes sevdiği işi yapsa diğer işleri kim yapacak. (Bir not bırakayım: O sınıftan kimse Fen lisesini kazanamadı. 1 kişi o Anadolu liselerinden birinde okudu.)

Madem herkes istediği okulda okuyamıyor, biz de o okullarda gerçekten okuyabilecek öğrencileri seçelim. Nasıl yapalım? O okullardaki eğitim öğrencinin ders çalışması üzerine kuruludur. Öyleyse en çok çalışan öğrencileri seçelim. Pekâlâ bu iş için TEOG gibi öğrenciyi fazla zorlamayan bir sınav yeterliydi. Hatta benimki gibi 3 tane iyi okulu olan bir küçük şehirde çok iyi bir şekilde çalışıyordu. Ancak Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere baktığımızda yüzlerce birinci çıktığı için yine yeterli ayrımı yapamıyordu. Yani Ankara Fen Lisesi gibi okulları kontenjanından fazla öğrenci eşit bir şekilde hak ediyordu. Burası topun patladığı nokta. Buradan sonrasına ben girmek istemiyorum çünkü burası hâlâ çözülebilmiş bir sorun değil. Bunun çözümünü bulmaya da kalkmamalıyız. Çünkü devletin bu iş için çalıştırdığı memurlar var. Sadece eğitim sistemi ve sınav sistemi üzerine karar veren memurlar. Yani Ziya Selçuk tek başına karar vermiyor.(Bu çok tehlikeli olurdu.)

Sınavın içeriği için de şöyle bir durum var: Sınavın amacı sizin bilip bilmediğinizi tespit etmek değil, sizin ne kadar çalıştığınızı tespit etmek. Yani “Dil bilgisi kalktı”, “İngilizce eklendi” gibi durumlar önemsiz şeyler aslında.

O okullardaki eğitim öğrencinin ders çalışması üzerine kuruludur.

Yukarıdaki sözümü genişletmek istiyorum. Bu fark liselerde bariz değildir ama üniversitede bayağı bariz bir hâl alıyor. İlk birkaç binde öğrenci alan bölüm ile İki-üç yüz bin arasında öğrenci alan bölüm arasındaki çalışma farkı gözle görülüyor.

Bu yazı galiba forumdaki en uzum yazım.

4 Beğeni

Önce cevap yazsam mı bilemedim ama sonra dayanamadım.

Şimdiden forum sakinlerinden özür dilerim, ben de bunu yazma gereği duydum. Sanırım biraz duyar kasacam. Moderatör @dildeolupbiten özellikle senden özür dilerim.

@DrShahinstein , @throwaway1 ve diğerleri. Sosyal medyaya sakın aldanmayın sosyal medyaya asla aldanmayın sosyal medyaya asla aldanmayın.

Sosyal medya çok tehlikeli, bir takım mihrakların sizi indüklemelerine izin vermeyin. Sakın.

Belki bir sistem iyi çalışmıyordur ama bu hatalara itiraz edecem moduyla yanlış yollara sapabilirsiniz.

5 Beğeni

benim sosyal medyada bir hesabım yok beni de kasdediyorsan

Bu yeterli bir sebep değil. Neden mi? Web.py projesi de Aaron Swartz tarafından başlatılmış. Python için yazılmış en pratik ve kullanışlı web frameworkü (kişisel görüşümdür) olmasına rağmen, Django’nun çeyreği kadar bile ilgi görmüyor.

Bir Reddit hesabı açmaya hiç ihtiyaç duymasamda herhangi bir, milyon dolarlık sosyal medyadan daha zararlı olabileceğini sanmıyorum.

Ve hazır yeri gelmişken şunu paylaşmak isterim:

Her proje ilgi görecek demek daha yanlış diye düşünüyorum. İnternet besleme teknolojisi adı verilen RSS de onun elinden çıkmadı mı? RSS kullanmayan kaç kişi var? Bu forumda bile o teknolojiyi kullanıyoruz. Wikipedia’nın atasını da o kodladı. Peki ya Google? Aaron’un hedefi neydi? Tekrar hatırlayalım :

*“Nerede depolanmış olursa olsun bilgiyi almalı, kendi kopyalarımızı çıkarmalı ve dünyayla paylaşmalıyız. Telif hakkı biten şeyleri alıp arşive eklemeliyiz. Gizli veritabanlarını satın alıp internete koymalıyız. Bilimsel dergileri indirip dosya paylaşım ağlarına yüklemeliyiz. Gerilla Açık Erişim için savaşmalıyız.”

Burada olanların farkına varıp başka yerlere gidecek ve orada gerçekleri alıp burada uygulayacağız, gerçi o zamana kadar sistem 10 kere daha değişecek muhtemelen, o yüzden bu tablo benim için pek bir şey ifade etmiyor.

Şu gönderiniz öyle anlaşılmıyor ama:

Dikkat: Bununla “Reddit saçma sapandır” demiyorum;

Bir eser, yapan kişiye göre değer kazanmaz;
O eser, yapan kişiye değer katar.

diyorum.

Bu cümlenizden pek birşey anlamadım.

Ben bu diyagramı, birileri için faydalı olsun, YKS sınavına hazırlananlar büyük resmi görebilsin diye hazırlamıştım. Daha önce EBA’da paylaşmıştım, forumda hazır böyle bir konuya denk gelmişken daha çok kişiye ulaşsın diye paylaşmak istedim.

1 Beğeni

Merhabalar,

Son cevabın 12 gün önce olduğu konuyu hortlattığım için özür dilerim.

Ben de bu sene LGS’ye gireceğim. Dediğin gibi hayatımız değişmiş olacak. Ben sadece bu sene çalıştım ve kendime az da olsa zaman ayırıyorum. Müzik dinler, bisikleti dağıtıp tekrar toplar, mahallelinin bozuk bilgisayarlarını alır, ilk defa gördüğüm RTX özellikli kartları 1 saatlik oyun karşılığında ana karta takarım. (Muhteşem bir deneyimdi, umarım deneyimleyebilirsiniz.)

Benim matematiğim çok iyi değil ama strateji yaparak benden daha iyi olanların ötesine geçebiliyorum. Strateji şu : Sadece bildiklerini yap.

Babam, boş sayımı görünce doğru sayısına bakmaz da “Bu soruları çözmeye uğraşmamışsın bile!” der. Oysa onun bildiği gibi çok iyi matematiğim yok, sadece taktik yapıyorum. Boşların olması tabii ki normal, üst zeka değilim ama şimdiye kadar girdiğim denemelerde ve bursluluk sınavlarında 3’ten fazla matematik yanlışım çıkmadı. Diğer derslerim seninki gibi harika, ama galiba sen matematikte benden daha ileridesin. 3 deneme boyunca 20’de 20 yapmak muhteşem bir şey.

Sisteme gelince, doğru olan şey yeni nesil soru sormak.

Öğrencilerin büyük bir kısmı “yeni nesil” kelimesini bu sene duydu ve korkuyor. Ancak, gerçekten çalışan kişileri ayırt etmek için harika bir yöntem.

Yorumlayacaksın kardeşim, yorum. 144’ün kökünü sana sorarken bir yerde yorumunu katmanı isteyecek. Sen yorumu nasıl yapar ve anlarsan o soruyu o şekilde çözebilirsin.

Bir de, pratik şeyleri bilmek var. Soruyu sadeleştirdik ve bizden istenen şeyi bulduk diyelim. Mesela, (98 - 97)² sorsun bize. Sen bunların karelerini alıp çıkarırsan çok süre kaybedersin ama çözersin. Maalesef sistem doğruya bakmıyor, doğruyu verilen sürede çözmeni istiyor. Aslında bu sistem için iyi, öğrenciler için kötü. Burayı boş ver, soruyu çözelim.

Burada kullanacağımız şey en sevdiğim özdeşlik olan iki karenin farkı özdeşliği. Bilmeyen soruyu boş bırakır ya da sallar, bu zor denilen konuların pratiğini bilmek gerekir.

(98 - 97)² ifadesini şu şekilde yazıyoruz :

(98+97).(98-97)

Evet, soru bitti.

98 + 97 = 195 → (98+97)
98 - 97 = 1 → (98-97)

Bunları çarpalım :

195.1 = 195

Tebrikler, 6 puan kazandınız. (Her bir matematik neti ortalama olarak 6 puan eder.)

Eğitim bakanını da boş ver, dediği şey özetle şu :

Sağ gösterip sol vuralım öğrencilerimiz ölsün.

Videolara gelince, haklılar aslında. Dershane & okul savaşı konusunda dershaneler suçsuz. Okulları sevmediğimi bu sene fark etmiştim. Umarım liseler öyle değildir. Öyleyse, ayvayı yedik demektir.

(Matematik hariç tüm dersleri full yap, 400 bile alamıyorsun. Ancak 6 net bile Aselsan için yeterli aslında. Ama biliyorum ki 0.3 dilimde olanlar bile Aselsan işaretleyecek, geçen sene oldu. Bu yüzden çalışmaya devam etmek zorundayız.)

Bir gün sen, ben gibi insanlar ülkeyi kurtardığında şunu söyleyeceğimize eminim :

Dağlarına bahar gelmiş memleketimin…

İyi çalışmalar.

3 Beğeni

Haberi açmaya çalışırken su içiyordum, burnumdan geri çıkardım.

10. sınıftaki öğrenciler bunlardan daha az konu görüyor.

Amerika’da bok temizleme işini yapmak isteyenler için makul bir sebep.

Ekleme : Lan hani dilbilgisi çıkmayacaktı

Neye bakiyorum?​​​​​

Çıkacak konulara bakıyorsunuz. Belirtmediğim için özür dilerim.

Daha az görüyor ama daha detaylı gördüğü için daha zor oluyor.

Ben elendim…

Okul hayatına devam edecek olan herkese başarılar. Çözümler ve cevapları paylaşıldı, ne halt yapabildiğimiz artık belli.

Kısa olacak dedikleri sorular nerede? NERDE ÖRNEK SORULAR?

BAZI dediği şey de 2 tane mi ne. Her soru 1 sayfa tuttu. 40 soruluk sayısal kısım 30 sayfadan oluşuyor. 20 sayfası 20 tane matematik sorusundan oluşuyor. Kalan 10 sayfa fen bilimlerini içeriyor. Kasanın okunu sağa sola döndürdüğümüz Türkçe mantık soruları varken, en ayırıcı İngilizce konularından olan before/after sorulmadı. Öyle değil mi @DrShahinstein ?

Sözel kısım çalışan ile çalışmayanı ayırt edemiyor. Fen gerçekten çok kolaydı.15 net üstü yapan çok insan var, buna eminim ve yine bizi ayıramayacaklar. Sözelin tamamı ve fen gitti. Ne kaldı geriye? Matematik! Çünkü biz uzaya çıkacağız bu matematikle. SS atıp bitiriyorum. Bizi bu bok çukurunun içine bırakan nesillere teşekkürlerimizi sunarız…

1 Beğeni

Doğru.

Bu arada çok önemli bir noktaya değindin gerçekten, bu sınavın insanları ayırt etmeye çalıştığı tek ders matematikti ve ben, b-ben sadece beş tane matematik sorusu yapabildim. Sadece o kadar. Her ne kadar deneme sınavlarımdan en az on doğru çıkarsam da …
Bu arada hiçbir soru o kadar çalıştığım sorulara benzemiyordu. Gerçekten hiçbirine benzemiyordu. Çok bambaşka bir dünyaydı. Özdebir gibi LGS’nin benzeri olduğu söylenen deneme yayınındaki sınavlarda Türkçe soruları bir sayfayı tamamen kaplarken bu sınavda bir sayfada dört Türkçe sorusu görebiliyordum. Soruların çok anlaşılır olacağını söyleyen, atmaktan bıkmayan ZIYAAAA her zamanki gibi yine yalan söyledi. Soruların anlaşılırlığı falan yok, sayısalı zorlaştırmak için soru kökleri o kadar çok dolandırılmış ki :D
Neden sadece matematik ile ölçüldüğümüzü tartışmak bile istemiyorum zaten :smiley: Bizim ülkemize göre “matematik = zeka, başarı, mükkoluk, IQ God …” şeklinde devam ettiği için …
Kısacası, bu ülkede matematik yapamayan ölmeli :smiley: Daha kısa açıklayamazdım sanırım bu paradigmayı.

Sınavım o kadar da iyi geçmedi ancak çok kaliteli boş soru bıraktığımı düşünüyorum, bilmediğimi kabullenerek boş bıraktığım çok soru oldu ancak kendine çok güvenip bunu yapmayanlar eminim çok fazla yanlış çıkardılar. Tek motivasyonum bu. Aslına bakarsam matematik haricindeki dersler gayet güzel geçti ancak matematikte 15 tane boşum olduğu için diğer dersler güzel geçse de 400’ü zorlamam bir hayal.
Bu arada sormak istediğim bir soru var: Sen de benim gibi psikopata döndün mü ? Yani … Yani hiçbir şey hissetmez hale geldin mi ? Dün; yarın LGS olduğunu bilmeme rağmen, yarın büyük günün geldiğini bilmeme rağmen, yarın kurtulacağımı bilmeme rağmen o kadar hissizdim ki…
Hala da öyleyim. Arkadaş, koskaca aylar geçti gitti ve kurtuldum ama hiçbir şey hissedemiyorum. “Zaman bulsam da şu projeleri yapsam” dediğim projeleri bile umursayamaz oldum. Bir hafta sonra muhtemelen tekrar değerlenirler, değerlenmeseler de ben bırakmam. Ancak dediğim gibi bu hissizlik çok şey sorgulatıyor.

Son olarak ben de senin bıraktığın SS gibi lanet bir SS bırakıp bu konuyu sonsuza kadar rafa kaldırmak istiyorum.

İnsanlar artık lanet olası bir sınav yüzünden öyle bir hale gelmiş ki …
Mağdur olan arkadaşa “Hayır, bu sınav tüm Türkiye geneli. Tekrarı yok …” diyen kişi bir hoca bu arada :D Artı, bu haberi bize yetiştiren de o. Ben hiç mutlu olmadım, hiç. Ben rakibimin elenmesini istemiyorum, onun bu adaletsiz sistemden kurtulması için attığı her adımı desteklemek istiyorum. Ancak …
Bu arada kimse gelip hocanın attığı gülücüklü emojilerden yola çıkarak olayın ufak bir makara kukara olduğunu söylemesin lütfen. Çünkü şaka olmadığı gayet bariz -önceki ve sonraki konuşmaları bildiğim için- ve şaka olsa bile bunun şakası yapılmaz. Bu çok canice.

Ne yapalım, öğreneceğiz bunlarla yaşamayı.

3 Beğeni

resim

3 Beğeni

Ben bu sınavla iyi bir liseye giderim de üniversite sınavı için içim daha rahat olur diye ne yazılım geliştirdim, ne oyun oynadım, ne sosyalleştim ne de başka bir şey yaptım. Bütün gün o odada ders yaptım. 3 defa üst üste 20’de 20 yaptığım matematik denemeleri oldu,

Kurum adı

Caner Özen

kurumlarının 8 ve lise 1 için burs desteğini aldım. Uzaktaydı ve servise verecek paramız yoktu, gidemedim.

Sabah 9.10’da başlayan canlı dersler 13.50’de bitiyordu. Matematik, fen gibi derslere girdim, bedeni falan bıraktım. Günde 3 tane genel, 3 tane de branş denemesine girdim.

10 saat oyun oynayan çocuk ile aynı puana sahibim.

Dün akşam ailemle konuştum, biz buradayken sen hep ders çalışıyordun, ancak 400 puan bile göremiyorsun dediler. Bundan sonra okula gitme olasılığım çok düşük yani.

Geleceğimi nasıl yönlendirmeliyim? Kararımı ne kadar erken verirsem o kadar iyi olur diye düşünüyorum.

Ne güzel ya, bu yaşta bunları düşünebiliyorsun. Ben 8. sınıftayken aklım bir karış havadaydı. Okul konusunda ise söyleyeceğim şu ki: Okul maalesef ,sosyalliği saymazsak, gereksiz bir şey. Bunu gördüm, yaşadım, deneyimliyorum. Şu an Üniversitede olmama rağmen dersler konusunda yine aynı şeyi düşünüyorum. Ama bir de şöyle bir konu var: eğer okumayacaksan ve ailen seni sanayiye verme eğilimindeyse okuman kesinlikle daha iyi. Şimdiki çıraklık maalesef eski çıraklık gibi değil. Eskiden insanlar usta olmak, iş öğrenmek için sanayiye gidiyorlardı, şimdi ise okul okuyamadığı için… Dediğim gibi kararını ailene göre ver. Eğer tabulardan arınabilecek bir aileyse - Türkiye orta-fakir kesim ailelerden böyle bir aileye rastlamadım- okuma. Değilse oku.

2 Beğeni

Ben maalesef umudumu kestim şuan bile. Ve 6. sınıfım. Şöyle dinden anlayan birisi beni aydınlatabilir mi . Şimdi bizi bu yaşta yani 12, 13, 14 gibi yaşlarda iken bizi sanki 60 yaşındaymış gibi yaşlandıran bütün bu Akp, ve ona sırf bundan 10 15 yıl önce Türkiyeyi iyi yerlere getirdi diye oy verenler de ahirette sorgulanacak dimi. Yani ben şuan kendimi ölmüş gibi hissediyorum. bütün bu insanlar bir gün sorgulanacak değil mi.

1 Beğeni

ıııı; ben buna inanan biri değilim, agnostiğim. Fakat eskisi gibi Müslüman olsaydım ya da herhangi bir teist dine mensup olsaydım da yine aynı şeyi söylerdim: Bunlarla yaşamayı öğrenmek zorundayız çünkü ömrümüzün bir kısmı bunlarla geçecek; birilerinin kötülükleri sorguya çekmesi için medet ummak yerine git ve kendini öyle bir noktaya getir ki kötülükleri sorguya çeken sen ol, sen de bu dünyada bir şeyleri değiştirebilirsin, senden de bir Elon Musk olabilir, herkes bir şeyleri başkasının değiştirmesini beklerse ne ülke ne de dünya değişir. Hayat sadece "doğ, büyü, okula git, mezun ol, iş edin, evlen, öl"den ibaret değil ve olmamalı.

Haha, bunlar daha hiçbir şey. Sistemin ilk sınavıyla, LGS ile yüzleşeceğin seneye adımını bile atmak istemezsin :smiley: Ancak atmak zorundasın çünkü büyüyorsun.

2 Beğeni