Okulun yazılımdaki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Adjective, noun, time expressions, phrasal verbs, Subject, object vs. vs. pek çok sözcüğün İngilizce’sini de Türkçe’sini de hakim olduğumu düşünüyorum şuanda bile.

Ha bir de şunu izle bakalım, çok güzel bir video.

3 Beğeni

Abii, galiba bu videoyla herkesin hayat kaygısını tetikledin; forum birden bire ıssızlaştı. :slight_smile:

1 Beğeni

yok anlamaya çalışıyorum yanlış bir şey söylememek için :sweat_smile:

Önce balığı verecekler,sonra nasıl tuttuklarını anlatacaklar,sonra da tutmayı öğretecekler.Olması gereken sistem bu.Ama Türkiye’de böyle bir sistem göremiyorum.Her şeyi hazır alıyoruz.

1 Beğeni

Evet önce verileri vermeleri lazım ancak sonra olta da vermedikleri için bir anlamı kalmıyor.
Öyle ya da böyle bize olta vermeleri lazım ama vermiyorlar.

hahhahahahahaa :slight_smile: Kaygıya gerek yok, sadece gayret etmek gerek. Lise sınavlarında gayret etmezsen üniversitede gayret edersin demeye çalışıyor bir anlamda.
Edit:Ha şunu da diyeyim. Hayatımızın her alanında gayret etmemiz lazım. Zahmetsiz rahmet olmaz.

1 Beğeni

Yani, geç olursa, güç olur diyor bi anlamda.
Bugünün işini yarına bırakma

3 Beğeni

bizim okulda yaratıcı yazarlık diye bir ders var o derste bizden bir metin yazmamızı istiyorlar biz de yazıyoruz.ben sürekli birinci oluyorum ama bu bana ne kazandırıyor. Öğretmenim sanki miyase sertbarutu geçmişim gibi beni sürekli övüyor. sonra ben bir yanlış yapıyorum öğretmen hemen beni azarlamaya başlıyor. yani şimdi bu iyi metin yazma özelliği bana ne kazandırdı. hala arkadaşlarının bir de yazılımcı mı olacan sen diye dalga geçtiği ege işliyim ben öğretmenimin beni övmesi beni spiderman thor falan yapmadı. Ben hala eski egeyim

Videoyu izledim hatta iki kere izledim. İkinciyi 0.75’te izledim biraz hızlı konuşuyor abimiz :smiley:
İnşallah yanlış anlamamışımdır. Sabit ses ile hızlı konuşulunca anlamakta sıkıntı çekiyorum kusuruma bakmayın. Diksiyonuma ve anladığım diksiyonlara biraz ters düşüyor.

kısaca :
Kötü bir üniversiteye giderseniz, hiçbir şey öğrenemeyeceğinizi baştan size söyleyeyim diyor.
İyi bir üniversiteye giderseniz, size faydası olacaktır diyor yanlış anlamadıysam.

Önemli olduğunu düşündüğünüz detayları belirtirseniz sevinirim.

Bence bana göstermek için yanlış videoyu seçtiniz. Çünkü bu videoda kötü bir üniversiteye düşüp de iyi bir üniversite için tekrar çalışılmalı mı çalışılmamalı mı sorusu cevaplanıyor. Oysaki ben üniversiteye gidilmeye değer mi sorusunu merak ediyorum. İyi üniversitelerin faydası olur demiş bunun için ama iyi üniversitelerde bile bilgisayar mühendisliği üzerine sorunlar var demişti aynı zamanda da.
Biraz kafam karıştı açıkçası.
Bir de diploma varken ve yokken durum nedir ? Sorusuna da bir yanıt bulamadım.

Yanlış anlamışsam, ya da eksik anlamışsam düzeltin lütfen tekrar kusuruma bakmayın.

Bir de https://www.youtube.com/watch?v=_2YpMdWK_Wg şu videoyu izlemenizi istiyorum ben de.
Yanılmıyorsam buradakiyle bağdaştırabiliyorum anlatılanları.
Bu videoda üniversitelerin değil, üzerinde çalışıp emek verdiğiniz hobileriniz sizi bir yere çıkaracaktır diyor. Üniversiteye gidip sahilde bira içerseniz, üniversite sizi hiçbir şey yapmayacak diyor. Üniversite sadece etrafta neler döndüğünü gösterecek bir rehberdir, o gösterecek ve siz harekete geçerek bir şeyler yaparak bir yerlere geleceksiniz. Üniversitenin olayı budur diyor kısacası.
Sizin videonuzda doğrudan bunu söylemedi sanırım ancak dolaylı olarak bana bu videoyu hatırlattı.

1.) Diploma varsa ama birşey bilmiyorsanız:

Plastik bir top gibi bir hacminiz olur fakat içi boş olur.

2.) Diploma varsa ve hakkını vermişseniz:

Bence hayatta hep mutlu olur rahat edersiniz.

3.) Diploma yoksa ama hak edecek kadar bilginiz varsa:

Sıkı bir mülakata girip kendinizi (diplomasız) kanıtlayabilirseniz belki iş bulabilirsiniz

Son ihtimalde de: vay hâlinize :slight_smile:

1 Beğeni

son ihtimal nedir acaba

ikisi de yoksa, için de (öz bilgin) dışın da (diploma) boşsa vay haline demiş yani :smiley:

1 Beğeni

peki diploma var sa ama iç boşsa

Daha dikkatli oku lütfen :slight_smile:

Diploma varsa ama iç boşsa demişsiniz.

Burada da diploma varsa ama bir şey bilmiyorsanız, yani içiniz boşsa diye devam etmiş.
İlla içi boş diye mi ifade etmesi lazım aynı şey olması için ?

nereyi okuyayım acaba

Ben yinede detaylandırayım:

Mesala bir firma sizi diplomanıza güvenerek, işe aldı; sonradan anladı ki: “yav bunun diploması var ama işi hiç bilmiyor” diyip işten atabilir.

1 Beğeni

Suç diplomayı verende o zaman.

Üniversiteler de ortaokul ve lise gibi %95 soru çözmekle bir geçiyor peki ?
Çünkü bu videodaki anlatıma göre üniversiteler sadece bir rehberden ibaret. Bize neler var neler yok bunlar gösteriliyor.
Bunu yukarıda bir yerde söylemiştim. Ters çıkılmadığına göre onaylıyorsunuz sanırım.
Üniversiteler rehber ancak ben bu rehberin gösterdiklerine bakarken aynı zamanda yazılıma çalışmak ve hatta staj yapmak bile isterim bu üniversite sürecinde. Yani zaten ortaokul ve lisede çok sıkıntılı. Sorular sorular ve sorular… Üniversitede de durum aynı mı ? Okul bitene kadar ağız tadıyla yazılımda kendimi geliştiremeyecek miyim ?

1 Beğeni

Üniversitede o kadar çok bilgi yığıyorlar ki soru çözme adımına geçemiyorsun. Ölçü vereyim. Ortaokuldaki 1 dönemde öğrendiğin bilgiyi 2 haftada veriyorlar. Çözecek soru bulman muazzam bir mutluluk. Çünkü geçmek için bir kapı oluyor o sorular.