Okulun yazılımdaki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yaz tatilleri iyi olur bence.Discord’dan gördüklerime göre kısa zamanda güzel işler çıkarabiliyorsunuz.

ben python öğrenmek için bin bir kurnazlık yaptım yaz tatilleri internetsiz geçti. annem bana hiç programlama kitabı almıyor bu nedenle ben artık programlama dili öğrenmek için yalnızca interneti kullanabiliyorum

Durum gerçekten böyleyse, üniversiteler hiçbir şekilde bana bir şey kazandıramaz o halde. Diploma için yarım yamalak 4 sene geçirmem. Diploma varken de alternatif, yokken de alternatif. İkisi de azmin sonucunda başarıyı elde etmeyi sağlıyor.
Üniversite 4 sene ile işe başlamamı sağlayacak olabilir ancak, şu bahsettiğiniz durumun psikolojimi nasıl etkileyeceğini iliklerime kadar hissettim şuanda. Motivasyon yoksa ben asla hiçbir şey yapamıyorum, karakteristik.
Kendimi kanıtlamam için 4 seneden fazla zaman harcarım, ancak bunu yaparken en azından zevk alırım ve yazılım üzerinde kendimi geliştirebilirim. Bu benim için daha iyi.

ben henüz bu çıkarımları yapacak yaşta değilim bu nedenle yorum yok

Tamam zaten adamla aynı fikirdeyim. Adam olayı çok güzel özetlemiş. Ben zaten diploma önemli demiyorum. Çünkü artık bu devirde ödevini başkasına yaptıranı mı ararsın, yoksa sınava başkasını sokanı mı(ücretli)? Bu adam daha sonra gidip diploma alıyor. Ne anladım o zaman diplomadan. O yüzden diploma, senin kurtuluş belgen değil, sadece şu diplomayı haketmeyip ücretle diploma alanlara karşı kendini daha iyi savunman için bir gereklilik oldu artık.

O yüzden dikkat edersen üniversite önemli dedim, diploma değil(gereklilik). Onu herkes alıyor.

Aynen öyle, ben en başta ne demiştim sana: Eğitmen ne kadar iyi olsa da duvara voleybol oynamayı öğretebilir mi?

Şimdi ben bir konuyu tek başıma kitaptan da okuyabilirim. Ama hatalarımı düzeltmem için bir hocadan ders almam daha güzel olur. Ama kitap okumadıktan sonra ne anladım o işten.

Haklısın, istediğin şeyi cevaplamıyor doğrudan. Ama sana alanında iyi bir hocadan eğitim almanı, yoksa bocalayacağını söylüyor. Üniversite okumazsan bu durumun şiddeti daha da artacak.

Özetleyecek olursak:

• Diploma senin seviyeni ölçmez, Diploma önemli değildir, sadece gerekliliktir, bazı yerlerde senin geriye düşmeni önler(dikkat et ileriye atar demiyorum). Önemli olan şeyler şunlardır: bir şeyi en baştan öğrenebilme yeteneği(hızlı bir şekilde adapte olabilme), hayal gücü, merak, azim
  • Üniversitede hocan iyi olursa kepçeyle kuyu kazarsın. Hocan iyi olmazsa kürekle kuyu kazarsın. Üniversiteye gitmezsen kaşıkla kuyu kazarsın.
  • İyi bir üniversite kazanabilmek için iyi ders çalışmak gerekir. Artık daha zekiler arasından daha çalışkanını seçiyorlar. Derslerine çalışman bir anlamda azmini gösteriyor.
  • Tabi eğitim sistemini övmüyorum yanlış anlaşılmasın.
4 Beğeni

eğitim sistemi övülür mü tükiyede

Okullar dersler dedik tamam da, ben hiç ağız tadıyla yazılım üzerine kendimi geliştirecek zaman bulamayacak mıyım okul bitene kadar ? Sadece yaz tatilleri mi ? Üniversiteye gittiğimde hiç hiç vaktim olmayacak mı ? Okulda başarı için robot gibi sadece derslere odaklanmak şart mı ?

ve bana nasıl bir lise önerirsiniz ? Kötü bir lisenin doğuracağı sonuçlar kalan okul hayatımın bütününü de etkileyecek mi ? Lisenin yeri ne peki ?

Bugünkü sana tabi ki de hiçbir şey kazandıramaz. Kazandıracak olsaydı şimdiden böyle bir eğitim alırdın. Ancak beynin bu yaşa geldiğinde ancak bu kadar hızlı öğrenmeye adapte olabiliyor.

Sana moral ve motivasyon sağlayacak yeterince şey burada var. O konuda için rahat olsun. (Tabi bu imkanlar iyi okullarda daha yüksek seviyelerde oluyor.)

2 Beğeni

Ödevlerini bitirdikten sonra kalan vaktini yazılıma ayır. Sana çok çalış demiyorum. Çok çalışma, etkili ve düzenli çalış. Ben öyle yapıyordum. Ben yurtta kalıyordum. Elimde python pdf si vardı. Okul 4 te kapanıyordu. Ben de arkadaşlar gittikten sonra okulun kilitlenme saatine yakın olan(okul 6 da kapanıyordu.) saatlere kadar bu pdf yi okuyup uygulamaya çalışıyordum. Sonra okuldan çıkıp yemekhanede yemeğimi yiyordum. Sonra 7 de etüt başlıyordu. 10.15 te bitiyordu, ben 11.00 e kadar çalışıyordum.(yemek arası felan içinde). Gayet de güzel yürüyor bence.

Bilgisayar müh. gibi bölümler kazanırsan işin direkt yazılım olacak zaten. Sıkıntı yapma, ama bilgisayar mühendisliği sana donanım da verecek ona göre. Yazılım mühendisliği ise sadece yazılım ile ilgilenir. Ama tavsiye etmem. Bence yazılım ile donanım bitirim ikilidir.

9 - 10 da robot ol demiyorum. ama 8-12 de robot olman lazım.

Lisenin avantajı şudur. Başarılı çocuklarla beraber bulunmak. Derste bütün sınıfın birbirine kağıttan uçak attığını düşün. Birde hocayı pür dikkat dinleyen bir sınıf düşün. Hangisini isterdin?

Lise son değidir bunu anlamıyorlar ne yazık ki, daha yolun başındasınız. Sadece motive etme ve belki ama belki iyi hoca sebebiyle lise önemli bence. Yoksa ha fen lisesi ha endüstri meslek lisesi olurdu. Bir hocamın çok güzel bir sözü vardı.

Siz şimdi fen lisesindesiniz değil mi?
Sizi endüstri meslek lisesine koysak, endüstri mesleklileri de fen lisesine koysak siz endüstri meslek liseli mi olurdunuz?
Hayır, siz endüstrili değil, endüstri lisesinin olduğu yer fen lisesi olurdu.
3 Beğeni

Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim :heart:

2 Beğeni

Ne demek ben teşekkür ederim, kendine iyi bak :wink:

1 Beğeni

vay halinize kötü durumdasınız (!)

nasıl yani (!) ne demek

internet kitaplardan daha iyi bir kaynak bence
çünkü topluluğun geliştirdiği kaynaklar kadar (bknz:python3-istihzal) kişilerin geliştirdiği kaynaklar var (bknz: learncpp)
ayrıca kitapları internetten de edinip internet üzerinden okuyabilirsiniz

2 Beğeni

Bu daha çok hangi alanla ilgileneceğine göre değişiyor. Mesela sinyal işlemeyle uğraşacaksan limit, türev, integral bilmen gerekiyor. Yapay zeka dünyasına gireceksen lineer cebir, olasılık ve istatistik vs bilmen gerekiyor.

Ortada bir sistem var ve bu sistemi modellemek istiyorsun, bu modeli kullanarak sistemin davranışlarını ve sınırlarını görmek istiyorsun. Bunun için diferansiyel denklemler bilmen gerekiyor. Problem çözmek istiyorsun. Graflar, ağaçlar, bağlı listeler vs veri yapılarını bilmen gerekiyor. Algoritmanı analiz etmek istiyorsun. Logaritma, üstel sayılar, diziler ve seriler(algoritmanın gidişatını görebilmek için) bilmen gerekiyor.

Düşük seviye programlama yapmak istiyorsun. Sayısal tasarım bilmen gerekiyor. Görüntü işleme ile uğraşacaksan zaten baya bir matematik gerekiyor.

Aklıma geleni bu kadar. Kısaca seçeceğin alana bağlı olarak bazı matematik konuları çok lazım olabiliyor. Hepsinin eğitimini veriyorlar, çünkü kimse hangi alanla ilgileneceğinizi bilmiyor. Siz buradan kendinize uygun olanı seçiyorsunuz. Evet bazen ağlatacak(!) derecede alakasız şeylere maruz kalabiliyorsunuz. Ama katlanmak gerek.

Birincisi, buradaki arkadaşların da yazdığı gibi bir gereklilik. Ve malesef bazı durumlarda ayrıcalık. İlanlarda x mühendisliği mezunu diye yazıyorlar genelde.

İkincisi, okul sana bir yol çiziyor ve o yolda en azından planlı bir şekilde ilerlemeni sağlıyor. Okul dışında kendi başınıza böyle bir plan oluşturup istikrarlı bir şekilde ilerlemeniz zor. Okul sizi, oluşturduğu plana göre ilerlemeye zorlar.

Üçüncüsü, biliyorum dediğiniz her şeyde aslında bilmediğiniz ne kadar çok şey olduğunu görmek için bile üniversiteye gidilir.

Üniversitede derslerden arta kalan boş zamanın olacak. Bir lise öğrencisi olmayacağın için bu boş zamanlarında kendini geliştirmene engel olacak bir durum da olmayacak. Ancak bu boş zamanlarını rastgele yazılım geliştirmesi ile değil, okulda öğrendiklerini gerçek hayatla bağdaştırabileceğin çalışmalarla değerlendirmen çok güzel olur.

Mesela sayısal yöntemler dersi çok teorik bir ders, oturup çalışasın gelmez. Ama uygulamaya dökmek için çabalarsan tadından yenmez. Mesela sayısal yöntemler dersi der ki “elimizdeki noktalara doğru uydurmak için şöyle iterasyon yapacağız”, makine öğrenmesi der ki “bu doğruyu kullanarak bir evin fiyatını metrekare girdisi ile tahmin edelim”. Gibi gibi.

Kısaca, üniversiteye gitmenizi tavsiye ederim.

2 Beğeni

Elinizde internet gibi bir nimet varken bence şükretmelisiniz.

diyelim ki elinde ekmek var ama ondan her gün bir parça alıcak ve bir damla su içeceksin. o zaman bu haline şükreder misin?

Tabii ki şükredeceğim.Hiç olmasa daha mı iyi olur?

Bunun bir örneğini görmüştüm, kulağa hoş geliyor. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

eğer benim dediğim olursa gıda yetmezliğinden gideceksin. eğer hiç olmazsa açlıktan gideceksin