Phpmi Djangomu?

Merhaba.ben orta ileri seviye html baslangic orta seviye css biliyorum.daha sonra js ogrenmek istiyorum.bunlar isin frontendi.ben hem frontend hemde backend yapmak istiyorum(fullstack).sizce html css js ogrendikten sonra backend olarak phpmi ogreniyim yoksa djangomu?bir birlerine karsi avantajlari dezavantajlari.sorularimi cevaplarsani sevinirim.

Php bir proglamlama dili,Django ise bir proglamlama dilindeki kütüphane.
Bence Php öğrenmeniz sizin için daha iyi olur

Bence django. JavaScript çıktığından beri PHP rağbet görmüyor artık. Hatta @aib hocanın da konuyla alakalı bir postu vardı, postta PHP yi eleştiren çok ünlü bir makaleden söz ediyordu, kendisi daha iyi bilir.

Sonuç olarak PHP nin öldüğü konusunda camianın %80 i hemfikir. O yüzden ben Django diyorum.

Evet, teknik olarak öyle, ama framework demek daha doğru olur. PHP bir dil olarak yapılmış, Django ise hazır Python varken üstüne kuruvermişler.

2 Beğeni

Ölmüş olduğunu bilmiyordum ama sonuçta bu iş için yapılan bir proglamlama dili varken python dilindeki framework kullanmak biraz uğraştırıcı gibi.Sonuçtu Python web alanını hedef alarak tasarlanmadı.

Python genel amaçlı olarak tasarlandı. Onlar programlama dili yaparak fazla uğraştı gibi sanki. Çünkü mesela siz bir gui uygulaması yapmak istiyorsunuz, bunun için dil yazmıyorsunuz değil mi? Onlar sıfırdan başlamış, Django Python üstüne yapılmış. Çok da fark yok.

Tamam php’den vazgeçtiğimize ve kütüphanelere geldiğimize göre size bir soru:
Django
vs
Ruby on Rails

Hangisini tercih ederdiniz ?

Forumda böyle bir konu vardı zaten. Ama ben Ruby bilsem de yine Django derdim herhalde. Siz Ruby biliyorsanız railsi araştırıp karar verebilirsiniz.

1 Beğeni

Evet bunu biliyorum.ama python bildigim icin django bana daha cazip ve kolay geliyor.php basli basina yeni bir dil.yeni dil demek yeni syntax demek.bununla ugrasamam.zaten bir tarafta html css bir taraftan js yeni dil ile ugrasamam.ama django bir framework.hemde bildigim bir dilin frameworku.oyuzden eger aralarinda cok fark yoksa django ogrenmek istiyorum

Hayir rubyle hic alakam yok malesef

Kişisel görüşüm;
Hedefin sadece web geliştirme ise PHP öğrenmeni tavsiye ederim. Performans ve kütüphane avantajları olarak PHP önde.

Dersen ki;
Ben ileride Desktop app, Data Science, AI, Game gibi alanlara yönelmek istiyorum, o zaman işin rengi değişir ve Python tercih etmen daha doğru olur.

PHP, web dev konusunda bir numara ve uzunca bir süre de öyle kalacak.

PHP ölmez ama daha az kullanılabilir ve gördüğüm tek rakip Go

O zaman Django sizin için iyi olucaktır

JavaScript, web konusunda şu an bir numara. Ve ben de dahil kimse öyle kalacağını garanti edemez.

Go ile PHP’nin zerre alakası yok.

Artık yeni nesil, JavaScript kullanıyor.

Bahsettiğim post konuyu açıklıyor. @aib hocanın postu. (Buldum)

Aslında belki ölmez, onu kullanan bir topluluk elbette olacak, ama uzmanlar PHP’nin kullanımı önümüzdeki 5 sene içinde çok düşecek, diyor.

JavaScript kütüphane bakımından çok zengin, arkasında Mozilla dahil büyük bir topluluk var. Performansı bilmiyorum.

Bu konu güzel bir tartışma olabilir. Tecrübeli üyelerimizi davet edelim: @aib @EkremDincel @dildeolupbiten

Bu cevap benim için yeterli.

Performans açısından bir fark olsa bile çok olacağını sanmıyorum. Ama yine de araştıracağım.

edit:
Buldum bile

In general, JS is faster considerably than PHP though (on the same hardware);

Kaynak

Yani JavaScript daha hızlıymış.

https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/fastest/php-node.html

Yalnızca bu bahsettiğiniz frameworkler ile alakalı. Yoksa Go ile alakalı değil. Yani Django ile site yaparken Django ile yapmış olursunuz, tam olarak Python ile değil.

Hız konusunda karşıt görüşler var, bilemedim.

Aslında benim söylemek istediğim ve sizin söyledikleriniz aynı kapıya çıkıyor, dil seçimi olayı da aynı, kişiye ve projeye göre değişebiliyor.

1 Beğeni

Tabii ki, haklısınız. Diller araçtır, amaç değil. Projeye göre farklı diller seçilebilir.

1 Beğeni

Açılmış aynı isimle bir konu daha var odamı sizindi @Abdullah