Pycharm a numpy yüklerken hata alıyorum

sebebi nedir?

Sebebi numpy kütüphanesinin C kodları içermesi. Bu kodların derlenmesi lazım, ama sizde gerekli derleyici yok.
Çözümü kolay, hatta çoğunlukla bu hata ile karşılaşılmıyor. Sizde Pycharm’dan dolayı hata vermiş olabilir.
Python versiyonunuz ne acaba?

şu işlemi yaptım ama yine olmadı

Bu yaptığınız normal Python’a numpy yüklemeye çalışıyor, ki zaten yüklü. Siz Pycharm’a yüklemek istiyorsunuz.

Bir de bilgisayarınız 64 bit, değil mi?

32 bit python 3.8 kurulu

ama bilgisayar 64 bit

Bu linke tıklayarak gerekli dosyayı indirin.
Daha sonra pycharm terminalinden bu kodu çalıştırın:

pip install <indirdiğiniz-dosyanın-konumu>

Tamam, önemli olan Python’un kaç bit olduğuydu. Ben yanlış sordum.

t

böyle bir şey yaptım ama tam anlayamadım dediğinizi
dosyayı indirdim pycharda açtım sonrası yok

Burada yaptığınız gibi pip install <indirdiğiniz-dosyanın-konumu> yapacaksınız, dosyayı açmanıza gerek yok ki.

pip install C:\Users\User\Desktop\numpy\numpy-1.18.1-cp38-cp38-win32 (1).whl

yazmanız lazım (yani dosya ismini de ekleyeceksiniz). Ayrıca normal konsola yazarsanız Pycharm’ı etkilemez diye tahmin ediyorum.

beceremedim pes edeceğim herhalde terminale de yazdım ama şöyle oldu

:slightly_smiling_face: Pes etmeyin, başınıza gelenler bu işi ilk defa yapmanızdan kaynaklı. Birdahakine aynı hataya düşmessiniz. Konsol uygulamaları kullanırken yazacağınız dosyanın ismi boşluk içeriyorsa bu ismi tırnak içine almanız lazım ("C:\Users\User\Desktop\numpy\numpy-1.18.1-cp38-cp38-win32 (1).whl" gibi). Çünkü install ile C:\Users\User\Desktop\numpy\numpy-1.18.1-cp38-cp38-win32 (1).whl yazısının ayrılmasını sağlayan özellik C:\Users\User\Desktop\numpy\numpy-1.18.1-cp38-cp38-win32 (1).whl'yi de C:\Users\User\Desktop\numpy\numpy-1.18.1-cp38-cp38-win32 ve (1).whl olarak ayırıyor. Yani boşluklar ayrıcı görevi görüyor.
Şimdi düşündüm de, indirdiğiniz dosyanın ismini numpy yapıp bunu yazmanız daha kolay olacak:

pip install C:\Users\User\Desktop\numpy\numpy.whl

şimdide bunu söylüyor
image

Ben de bir şey öğrenmiş oldum. wheel dosyalarının ismini değiştirmemek lazımmış demek ki. Tekrar bu hale getirin ismini:

numpy-1.18.1-cp38-cp38-win32

eski haline çevirdim tekrardan yani dediğiniz gibi

Tamam işte, o hali ile terminale yazacaksanız en baştan beri yaptığımızı.

birde böyle denedim bu hata çıktı

Pycharmda kullandığınız pythonun 32 bit olduğuna emin misiniz? Bir de dosyanızın sonunda iki defa .whl geçmediğine emin olun. Uzantıları açıp kontrol edebilirsiniz.