Pygame nasıl kurulur?

Ben python öğreniyorum ve oyun motoru olarak pygame’i önerdiler. Ben de resmi sitesine girdim ve bir dosya indirdim. Bu dosyanın uzantısı .gy idi. Tabi ki açamadım. İnternette de nasıl kurulacağını bulamadım. Son çare bu foruma geldim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Modul indirirken kendi sitesine de bakın ama,bence python package index e de goz atmayı ihmal etmeyin.Genelde pip ile modul kuramadıgımda karsıma genelde ya tar.gz,ya da whl uzantılı dosyalar cıkıyor,su ana kadar gy gormedim😊.

Daha once pygame kullanmadım.Ama sunlari deneyebilir misiniz?

1)Ya cmd veya terminal acip

pip install pygame

yazın, olmuyorsa hatayı paylasın ve 2. secenegi deneyin.

2 )
google da

pygame python package index

yaz,çıkan ilk sonuca tıkla

Cıkan siteden download files bolumune tıkla ve buradan kendine uygun tar.gz veya whl dosyasini indir.

Eger indirdigin dosya whl uzantili dosya ise:
bu dosyayi masaustune tası
Cmd yi veya terminali ac ve su komutlari ver:

cd "masaustu_dizinini_yaz"

ve

pip install "senin_indirdigin_dosyanin_tam_adi"

hata alırsan paylas.

Eger indirdigin dosya tar.gz ise:
Bu sıkıştırılmış dosyayı masaustune tası ve masaustunde cıkart.Sonra cmdde veya terminalde su komutları ver:

cd "sen_dosya_cikardın_ya_iste_o_olusan_klasorde_setup.py_dosyasini_bul_ve_dizin_yolunu_buraya_yaz"

Daha sonra

python setup.py install

Eger linux kullaniyorsan varsayilan python2 olabilir.Eger pygame i python3’te kullanmayi planlıyorsan linuxda su komutu ver.

python3 setup.py install

Anlayamadiginiz yer olursa yardımci olmaktan memnun olurum😁.

Bu arada python package index sitesinin arayuzu degismis.Ben simdi farkettim.

Bu arada sıkıntı olmazsa isletim sisteminiz hakkında bilgi paylasabilir misiniz(sadece iki bilgi verin,isletim sisteminiz kac bit?,isletim sisteminiz ne?)?Belki size daha guzel yardımcı olabilirim.

Edit:

cd "masaustu_dizinini_yaz"

komutunu unutmusum.Bu komutu gerekli yere yazdım.

3 Beğeni

öncelikle yardımınız için teşekkür ederim
cmd’yi açtım. verdğiniz kodları yazdım ve şu hatayı aldım:

‘pip’ is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

1. seçenekte ise ilk önce whl dosyasından bilgisayarıma uygun olanı indirdim. dediklerinizi yaptım ve yine hata aldım. yani cmd pip komutunu yine anlamadı.

daha sonra .gz dosyasını indirdim ve o dosyanın sıkıştırılmamış olduğunu gördüm. üstelik bu dosyada setup.py diye bir dosya da yoktu. bu yüzden o dosyayı da sildim.

bu noktada şöyle bir sorun olmuş olabilir: bazen google arama motorunda sonuçların sıralaması farklı olabiliyor. bu yüzden bahsettiğiniz sitenin tam linkni verirseniz sevinirim.

işletim sistemi hakkında bilgi:
windows 10
32 bit

(konunun başında .gy yazmam da dalgınlığıma gelmiş yanlış bilgi verdiğim için özür dilerim :slight_smile: )

Onu ben oylesine soyledim.özür dilenecek durum yok ustad.Hatta asıl benim özür dilemem lazım,cunku sana whl dosyasıyla pygame kurulumunda bir seyi yazmayı unutmusum.Editledim.

Soruna geleyim,

Hata almanın sebebi pythonu yola eklememen.

Sunu yapmayi deneyin:

Bilgisayarınızdaki Python’u kaldırın ve python3’ü tekrar indirin.Kurulum dosyasi karsınıza cıktıgında altta bir yerde

Install launcher for all users(recommented)
ve
Add python 3.6 to PATH
goruyorsanız bu bolumleri isaretleyin.

Sonra
Install Now
diyerek kurulumu gerceklestirin.Sonra cmd yi acıp pythonun kurulu olup olmadığını anlamak amacıyla
python yazın.
Eger

Python 3.6.4 (default, Jan  7 2018, 03:53:53)
[GCC 4.2.1 Compatible Android Clang 5.0.300080 ] on linux
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>

gibi bir cıktı veriyorsa pythonu yola eklemissiniz demektir.

Sonra onceki dediklerimi aynen deneyin,hatanızı paylasın😊.

Bu arada bu pythonu yola eklenip pip yola eklenmemisse

python -m pip install pygame

gibi seylerle de pip komutunu kullanabilirsiniz.

Hicbirisi olmadıysa customize kurarız pip temelli yola eklenir.

whl dosyalari linkleri:

https://files.pythonhosted.org/packages/51/ff/afcec97bdf03cbada95176ba3c16006bf795d868e7e8ab89f0b1123378da/pygame-1.9.3-cp34-cp34m-win32.whl

https://files.pythonhosted.org/packages/ab/2d/1590dc046ad412180abc1c72dc62a56e29bf85a8a0e346c8dd4c0aa5c24b/pygame-1.9.3-cp35-cp35m-win32.whl

https://files.pythonhosted.org/packages/ec/0a/ba3b85ec2f1918b54b77d36aaa1daace47800414af3f235485b8afa23342/pygame-1.9.3-cp36-cp36m-win32.whl

tar.gz dosyası

https://files.pythonhosted.org/packages/61/06/3c25051549c252cc6fde01c8aeae90b96831370884504fe428a623316def/pygame-1.9.3.tar.gz

1 Beğeni

Mutlaka olması lazımdı ya,simdi indirip bakarım

1 Beğeni

Anlayabilmen icin foto da atmaya calisacagim.

1 Beğeni

Dediklerinizi yaptım ve pygame kuruldu sanırım. Ama yine de emin olamadım. pip install pygame yazdığımda şu çıktıyı aldım:

Collecting pygame
Downloading https://files.pythonhosted.org/packages/ec/0a/ba3b85ec2f1918b54b77d36aaa1daace47800414af3f235485b8afa23342/pygame-1.9.3-cp36-cp36m-win32.whl (4.0MB)
100% |████████████████████████████████| 4.0MB 64kB/s
Installing collected packages: pygame
Successfully installed pygame-1.9.3
You are using pip version 9.0.3, however version 10.0.1 is available.
You should consider upgrading via the ‘python -m pip install --upgrade pip’ command.

Bu aşamadan sonra benim bir şey yapmam gerekiyor mu?

2 Beğeni

Pygame kuruldu.Bu su cıktıdan

Successfully installed pygame-1.9.3

anlasılabilir.

You are using pip version 9.0.3, however version 10.0.1 is available.
You should consider upgrading via the ‘python -m pip install --upgrade pip’ command.

Eger istersen de pip versiyonunu gelistirebilecegini soyluyor.

pygame basarili bir sekilde kuruldu.Bir sey yapmana gerek yok.Hayırlı olsun.:grin:

1 Beğeni

yardımınız için çok teşekkür ederim. :grin::grin:

1 Beğeni

Ben tesekkur ederim.Bu arada bir yanlısı gidermek isterim.

Burada setup.py adlı bir dosya olmalı.Gorebilirsiniz.

Ben https://pypi.org/project/Pygame/ linkinden resimdeki bağlantıyı indirdim ve bu sıkıştırılmamıştı.

dediğim gibi arama motorunda bazen sıralamalar değiştiği için yanlış siteye girmiş olmalıyım :grinning:

Once cevap versem mi,vermesem mi diye dusundum.Sonra cevaplama gereksinimi duydum.

Dogru siteye girmissin ve dogru seyi indirmissin.Eger onu masaustune tasıyıp uzerine cift tıklarsanız bir pencere acılır,oradaki seceneklerden dizine çıkart a tıklarsın ve icindeki dosyayı cıkarır.Yeni olusan klasoru inceleyebilirsin😊İyi gunler dilerim.Kimsenin benden dolayı yanlıs bilgi ogrenmesini istemem.

Siz kurulumu yapmışsınız ama arayüzü olan bir oyun motoru isterseniz python için blender game engine var. Bu oyun motoru bir modelleme programı içine yazılmış durumda.

1 Beğeni

sizin önerdiğini oyun motorunu indirdim ancak kurduğumda önüme çok karmaşık bir ekran çıktı. O yüzden internette bir eğitim seti aradım ancak bulamadım. sizin biliğiniz bir eğitim seti var mı?

O karışık ekran normal bir durum :grinning:. Diğer modelleme programlarına göre ultra karmaşık gözüküyor. Ancak öğrendikçe basitleşiyor.
http://www.youtube.com/playlist?list=PLvLMFRixKogbQAChSabiSThI_oBv70rcE
Üstteki youtube de Türkçe video serisi. Alttaki de oyun motoruyla ilgili daha önce yazdığım yazı.

Ben oyun motorunu daha önce kullanmadım ama modelleme programı olarak blender ı kullandım.

terminali nasıl açabilirim ?

Erdem bey merhaba. Oyun motoru seçiminiz ile ilgili konuşacağım. Bildiğiniz tek yazılım dili Python ise pygame’i seçebilirsiniz. Ancak pygame hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.

• Birincisi ortaya çok güzel oyunlar çıkaramayacak olmanızdır. Buna da iki sebep sayacağım. Pygame görece optimize edilmiş bir kütüphane olsa da python dili C,C++ gibi derlenen dillere kıyasla yavaştır. Oyununuz çok fazla işlem içerdiğinde veya çok fazla sprite içerdiğinde bu performans düşüşüne sebeb olacaktır. Pygame kütüphanesini oyun tasarlamak yerine oyun oluşturma algoritmanızı geliştirme amacı ile kullanmazı öneririm.

• İkincisi de pygame kütüphanesinin bence kötü bir kütüphane olmasıdır. Tabii bu ‘kötü’ kelimesinin neye göre olduğunu sorabilirisiniz. Dediğim gibi pygame’i gerçekten oyun yapmak amacı ile kullanırsanız zorlanırsınız. Ancak nasıl oyun yapılacağını öğrenmek için kullanırsanız buna bir şey diyemem. Faydası da olur. Bu kötü kelimesini tabii ki de bazı sebelere dayanarak söyledim.

1. Pygame sadece 2 boyutlu oyunları desteklemektedir.
    2. Pygame kendi fizik motoruna sahip olmadığı için oyununuzda fiziğe ve özellikle collision işlemlerine önemli yer ayıracaksanız çok zorlanırsınız (Pygame kendi çarpışma fonksiyonlarına sahiptir ancak bunlar bize sadece iki nesnenin çarpışıp çarpışmadığını söylemektedir). Çünkü algoritmayı büyük ihtimalle kendiniz yazmanız gerekecek. Bunun için matematik ve geometri hakkında yeterli bilginiz olmalı.
    3. Pygame kütüphanesi kamera sistemi gibi en basit oyun motoru özelliklerini içermemektedir. Bunları kendiniz oluşturmanız gerekir. Dediğim gibi pygame modülünü oyun yapmak için kullanmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Ancak nasıl oyun yapacağını öğrenmenize büyük katkısı olabilir çünkü neredeyse her şeyi kendiniz yapmanız gerekecek.
    4. Pygame’in sprite transform sistemi oldukça kötüdür. Görüntüleri döndürürken ve yeniden boyutlandırırken kullandığı piksel odaklı algoritma kötü görüntüler ile sonuçlanmaktadır. Aynı sistem, arayüz oluştururken yazıların da kötü gözükmesine sebep olmaktadır.

Şimdi Blender ile ilgili konuşacak olursam, Blender aslında bir oyun motoru değil render programıdır. Tabii bu Blender ile oyun tasarlayamayacağınız anlamına gelmez ancak bir aleti asıl amacı dışında kullanmanız size büyük fayda sağlamaz. Ayrıca Blender programı gerçekten büyük bir program olduğu için düzgün bir şekilde kullanmaya başlamadan önce uzun bir öğrenim döneminden geçmeniz gerekebilir. Seçiminizi bunları dikkate alarak yapmanız iyi olacaktır.

Eğer gerçekten bir oyun tasarlamak istiyorsanız başlangıç olarak Unity Game Engine öneririm. Tabii bunun için de C# dilini ve Unity kütüphanesi ile Unity Editörünü öğrenmenizi gerekecek.

@Cihat_Altiparmak Kardeşim eline emeğine sağlık çok yardımcı oldun adamsın <3 :slight_smile:

benimkini indirirken altta WARNING uyarısı gösterdi . Bunun sebebi ne olabilir?

Warning uyarısında ne yazıyordu?