Python ile çalışan oyun motoru

blender
game
python

#1

Bu oyun motoru pek bilinmiyor. Çünkü piyasada oyun motoru olarak değil 3d modelleme aracı olarak mevcut.

Blenderın içinde -belki birçok kullanıcının bile bilmediği- bir oyun motoru var. Adı blender game engine. Genelde python ile oyun motoru soranlara dili çok benzediği gerekçesiyle godot engine veya pygame öneriliyor. Windows, Linux ve Macos için oyun programlanabiliyor. Youtube’da bazı Türkçe kaynaklara ulaşabilirsiniz.


Pygame nasıl kurulur?
#2

merhaba,

burada ve birkaç yerde pygame’den oyun motoru olarak bahsediliyor; fakat internette pygame adında bir oyun motoru bulamadım. bilgi verirseniz sevinirim.


#3

Bulamamanız imkansız. Hangi arama motoru ile denediniz? Ben pygame anahtar kelimesi ile arama yaptığımda ilk sonuçta buldum: https://www.pygame.org


#4

afedersiniz, ben oyun motorunun tanımı konusunda çok bilgi sahibi değilim. pygame’i python’da modül olarak kullanıyorum ama oyun motoru deyince nesneleri görsel olarak düzenleyebildiğimiz unity tarzı bişey oluşmuştu kafamda.


#5

Panda 3D araştırdınız mı acaba?

https://www.panda3d.org/


#6

teşekkürler. şimdi indiriyorum. aslında ben 2D çalışmak istiyorum. panda 2D çalışmaya da imkan veriyor mu bakacağım ama bildiğiniz python ile çalışan 2D oyun motoru var ise onu da yazarsanız sevinirim.


#7

Panda3D kullanıcısı değilim, ancak sanırım yapılabiliyor


#8

Görsel olarak düzenleme geliştirme ortamının sağladığı bir avantaj. Ancak oyun motoru denince, arkaplanda oyunun mantığını gerçekleyen yazılım anlaşılır. Aslında Unity ya da Pygame gibi araçlar bir oyun motoru çatısı’dır. Yani belirli özelleştirilebilir bir oyun motoru sunarlar, siz de bunu kendi oyununuza uyacak şekilde özelleştirirsiniz.


#9

Pygame 2D bir oyun motorudur. 3D oyun motorları ile 2D oyunlar da yapabilirsiniz. Ancak 2D bir oyun yapacaksanız 2D bir oyun motoru seçmeniz, daha rahat bir geliştirme süreci için avantajınıza olacaktır.