Python dosyayı listeye çevirememek

Merhaba kaynak dosyadan aldığım alt alta verilerle bir kod yazıyorum ve sonuç olarak 3 ayrı sayı elde ediyorum ve bu sayılar alt alta yazdırılıyor.
10
20
30 gibi . Bu sayıların max ya da min degelerini bulmak istedigimde her satır için tek tek değer cıkıyor. (str ifadeler )Ilk satır için mesela max deger 1 ikinci satir icin 2 ve ucuncu satir icin 3 gibi. Ancak benim ihtiyacim olan sey 3 sayiyi bir araya getirip tek bir deger elde etmek (10 ,20 ,30 dan 3 elde etmek gibi) 3 ogeyi nasil tek bir liste haline getiririm?
EKSIK BAZI SEYLER YAZMISIM DUZELTEYIM
Kaynak.txt dosyasinda sadece bu verilerim yok . İki ayri sutundan alıp carparak elde ettigim sayilar bunlar.

ve ben max min deger bulmak istedigimde ifadeler str oldugu icin 8 /5/4(max icin) gibi degerleri alıyorum alt alta. Benim istedigim max deger icin 24 u vermesi nasil yaparim?
(KAYNAK TXT DOSYAM SU SEKILDE
2;4
3;5
4;6

txt içerisi

Capture

with open('test.txt', 'r') as file:
    satirlar = file.readlines()

sayi_listesi = []

for sayi in satirlar:
    sayi_listesi.append( int(sayi) )

print(sayi_listesi)

print(max(sayi_listesi))

print(min(sayi_listesi))

şu listeye yazdırmayı böyle de yaza bilirsin

with open('test.txt', 'r') as file:
    satirlar = file.readlines()

sayi_listesi = [ int(sayi) for sayi in satirlar ]

print(sayi_listesi)

print(max(sayi_listesi))

print(min(sayi_listesi))

Merhabalar,

Oncelikle bkz: Soru Sorarken Sıkça Düşülen Hatalar (ozellikle #4 ve #7)

Ornek bir icerik listesini kendi bilgisayarimiza alip kullanabilecegimiz bir sekilde vermediginiz icin yukaridaki cevaptaki gibi farkli, belki alakasiz icerikleri kendimiz uretmek zorunda kaliyoruz.

Her satir icin tek tek max cagirdiginiz icin. max’i yukaridaki cevaptaki gibi tek bir liste uzerinde kullanmaniz lazim.

8/15/24 almaniz gerekmiyor mu? (d degerleri)

Neyse, 24 icin d degerlerini bir listede toplayip listenin maksimumunu almaniz gerekiyor (yukaridaki cevaptaki gibi).

Veya her satir icin o ana kadar bulunmus maksimum sayi hesaplanabilir (max_d = max(max_d, d) gibi)

1 Beğeni