Python ide seçimi?

hem windows hemde linux 'de çalışan ve diğer işletim sistemlerinde de çalışırsa çok iyi olur fazla yer kaplamayan(boyutu az çabuk indirilebilen) bir ide arıyorum. Tavsiyelerinizi yazarsınız.

*IDLE kullanıyordum ama birden fazla dosyayla iş yapmak için iyi değil.
*pycharm kullandım ama hiç sevmedim çok sorun çıkardı
*vstudio kullanışlı olsada en aşağı 2-3 gb tan başlıyor bu yüzden indirmesi çok vakit alıyor(linux 'te kullanılabilir mi bilmiyorum)
*vim sadece konsol ekranı içinmiş ve bu konuda çok beğeniliyor

tavsiyeleriniz bunlar dışında olursa sevinirim .

ayrıca https://www.python.tc/soru/python-icin-en-iyi-ide-sizce-hangisi/ bu sitede ankete katılabilirsiniz python 'la uğraşanlara yardımcı olmak için yapılmış bit anket.

şimdiden hepinize tşkkrler…

VSCode kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Buradan daha başka idelere de bakabilirsiniz. Ayrıca vim bir ide değil, bir text editörüdür.

1 Beğeni

bende tam oraya bakıyorum Thonny en üsteki gözüme çarptı şekli falan basit kullanışlı bir ide eksikleri varmıdır acaba?

boyutu ne kadar linux 'u destekliyor mu?

Bu linkten genel bir bilgi elde edebilirsiniz. Genel olarak vscode’ a eklentiler eklenerek kullanıldığı için boyutu değişiklik gösterebilir.

1 Beğeni

Thonny 'i indirdim şuan da gördüğüm kadarıyla sanki bana yapmışlar :slight_smile: çok hızlı kullanılıyor basit kafa karıştırmıyor her türlü işime yarıyor ücretsiz(free) tek eksiği open source(açık kaynak) olmaması ama buda sorun değil

Her gözde metin düzenleyici ve IDE’yi kullanmış biri olarak VS Code’u tek geçerim. Aslında Microsoft ürünlerini pek sevmem ama VS Code ile Microsoft çok iyi iş çıkardı. Özgür yazılımcı olduğum için uzunca süre Atom’da ısrar ettim ama bıktırınca ve VS Code’un her konuda çok daha iyi olduğunu görünce bıraktım Atom’u. Ayrıca VS Code’un Python eklentisini Microsoft geliştiriyor. Bu arada VS Code’a metin düzenleyici diyenlere inanmayın, bildiğiniz IDE. :slight_smile:

4 Beğeni

öğrenmek için çok dosya açıp kapattığımdan dolayı çabuk açılan bir ide arıyordum(pycharm = 2 saat) vs code çabuk açılıyormu? ve kaç gb?

PyCharm’a ya da Atom’a göre baya hızlı açılıyor. Notepad++'la bile karşılaştırılabilir.

En son baktığımda 43 mb idi.

1 Beğeni

vs code 'u indirdim ama bilgisayardaki python yerine kendi içinde python 'u yükleyip kullanıyordu.
Çok ide kullanmış birisi olduğunuzu söylediniz (bende ararken bayağı denedim :smiley: ) bu şekil olmayan başka bildiğiniz bir ide varsa yazarsanız sevinirim thonny 'i denedim bir süre sonra bir sorunla karşılaştım aynı anda 2 dosyayı yürütemiyor.

not: Bilgisayarımda yer sorunu yaşıyorum vs code 'u zor yükledim aynı zamanda python 'u vs code içinde gene yükleyecek kadar bilgisayarımda yer kalmadı o yüzden yüklü python 'u kullanan bir ide olursa çok makbule geçer

ninja ide 'yi araştırdım tamamen python ile yapılmış bir ide deniyordu indirdim ve yükledim yükleme tamam dedi
image
Sonra açmak için tıklayınca bu hatayı veriyor belirtilen konuma gittim orada ninja.exe.log diye bir not oluşturmuş içinde de bunlar yazıyor

indirdiğim kendi site kendi sitesi https://www.dropbox.com/s/oglejv177rrt8zw/ninja-ide-2.3.exe ve çabuk bir şekilde setup .exe dosyasını indirdi.

ne yapmam lazım bilmiyorum

VS Code kendisi Python indirmez benim bildiğim; denemiştim. Sadece birden fazla Python kurulu olduğunda hangisini kullanmak istersiniz diye soruyordu. Python’a özgü olmayan herhangi bir IDE’nin Python’ı indireceğini de sanmıyorum.

Ben indirdiğimde python ve diğer dilleri listelemişti ve pythonun bayağı bir boyutu olduğu gözüküyordu demek ki python ile alakalı vs code dökümanlarını indirecekmiş elhasl bu döküman da olsa sonuçta çok yerr kaplıyordu.
ninja ide 'yi denemek için başka bilgisayara yüklemeye çalıştım gene arıza verdi

Bunlar zorunlu olmasa gerek.

hocam ben gene indireyim bakayım size de foto atarım inş.

1 Beğeni

hocam acaba başka bir yerden mi python yolunu belirtecem? Yoksa bu python uzantısını yüklemem lazım mı? Gerçi yükleyince yarım kalıyor yüklemiyor yer olmadığı için.

Bu VS Code’un Python dosyalarını renklendirmesi, hatalarını göstermesi, vb. için bir editör eklentisi. Bunu kurmasanız da olur. Ama o zaman da bu dediğim özellikler ve muhtemelen editörden kod çalıştırma özelliği olmaz. Ancak View menüsünde Integrated Terminal diye bir araç var. Onu açarsanız oradan Python’ı çalıştırabilirsiniz.

Sublime text 3 veya Atom :slight_smile:

sublime text 3 'ü denedim input kodunu çalıştırmak için çok uğraşıyorsun özel paket indirip üsteki file gibi barlardan açıyorsun yani fazla vakit alıyor :smiley:

atomda açılışta yavaşmış(kesin bilmiyorum)