Python kütüphane indirmek

>>> pip install numpy
  File "<stdin>", line 1
    pip install numpy
        ^^^^^^^
SyntaxError: invalid syntax

Böyle hata veriyor, ne yapmalıyım?

Anladığım kadar ile python shell i üzerinden kütüphane indirmeye çalışıyosun. İnmemesi normal. cmd yi aç pip install numpy yaz. python shell i üzerinden indirmek istiyorsan.

import os
os.system("pip install numpy"
C:\Users\Mehmet>pip install numpy
'pip' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

cmd’ye yazınca da böyle hata veriyor

Python un kurulu olduğunu varsayarak, path inin verilmediğini ve verildiyse de yanlış verildiğini düşünüyorum. Python u kaldır bidaha kur orda path seçeneğine tıkla düzelsin yada google dan bakarak python path ekleme gibi aratırsan düzeleceğini düşünüyorum.

1 Beğeni

python istemcisi içerisinde bu komutu vermiyoruz.

Konsol/terminal açıp orada bu komutu kullanacaksınız.

python -m pip install numpy

komudunu denersen çalışacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Okuma yazman var mı ? Yukarda yazdım zaten ki path eklememiş adam, sen diyosunki terminalden indircen kütüphaneyi.

Aynen knk bak şuan çalıştı :smiley:

Tamamdır Hocam, çalıştı bunu yapınca

1 Beğeni

Yok okumam yazmam seneye başlayacağım inşallah.

Sen normalde kütüphaneleri, python scriptinin içinde mi indiriyorsun?

Evet ben diyorum ki, pip komutunu doğrudan neden python istemcisinden vermiş o şekilde çalışmaz.

Hatırlat da soruyu soran biri olduğunda seni gibi gerekli(?!) birilerinin de yazdığını okuyayım.

Genelde kullandığım kütüphaneler bellidir ve format sonrası üşengeç olduğum için script ile kurarım. Ayrıca ben script kullan demedim ? Gerçekten okuma problemin var.

Burda sorun çözmeye çalışıyoruz. Okuma yazman olmadığı için açılan konuyu doğal olarak anlayamadın. Verdiğin çözüm örneği o kadar saçmaki insanları boşu boşuna uğraştıracaksın. Bilmiyorsan başkalarının yazdıklarını okuyarak öğrenebilirsin. Bilmemek ayıp değil.

Yani consolda script yazmaya üşenip, python içinde konsola komut göndererek yazıyorsun ve bunu normal buluyorsun öyle mi?

Bir sorunun birden çok çözümü vardır. Yeni başlayan biri kütüphaneyi yüklemeyi denediğinde yanlışlıkla python içerisinde bu komutu vermiş olabilir. Bu nedenle önce basitten başlanır çözümlemede.

Ardından hayır ben kodumda dinamik olarak bir çok kütüphane için bu kodu yazıyorum gibi bir istisna durum verirse belki farklı çözümler önerilir.

Dedim ya hele bir ilkokula başlayım ardından okuma yazmaya başlarım.

Saçma olan kütüphane yüklemek için doğrudan komut istemcisi kullanmak mı? Dünyanın geri kalanı kütüphanelerini bu şekilde yükler saçma olan ne?

Google a yaz python kütüphanesi nasıl yüklenir bir milyon sonuç içerisinde kendi yöntemini görebilecek misin bak bakalım.

Bu kütüphane yükleme işi bu gün keşfedildi herhalde.

Edit:

Doğrusunu öğrenmek isteyenlere;

Installing Packages — Python Packaging User Guide

Python kütüphaneleri;

Linux/Unix için :slight_smile:

python3 -m pip install "SomeProject"

Windows için:

py -m pip install "SomeProject"

Şeklinde yüklenir.

Bir de python.org a muhalif yukarıdaki katılımcı arkadaşımız varmış.

O python kodunu çalıştırdıktan sonra aklına kütüphaneleri yüklemek geldiğinden os.system ile çalışma anında yüklemeyi tercih ediyor muş.

Tercih sizin. Benim okumam yazmam yok, yukarıdaki dehayı dinleyerek devam edebilirsiniz.

Konu çok uzuyo kusura bakma cevap vermeye üşendim. Script olayını yanlış anlamışsın. Ben python shell dedim script demedim. İnternetten python shell inin ne olduğuna bakabilirsin. Script diye kast ettiğim bash script. kısaca şu şekilde.

#!/bin/bash

pip install kütüphane1
pip install kütüphane2
pip install kütüphane3

Hatayı okumadığını düşünüyorum pip is not diyo. Yani windows pip in ne olduğunu bilmiyorken veya pip e ulaşamıyorken. "Terminale pip install numpy " yaz demek farklı bir çözüm yöntemi değil.

Diğer yazdıklarına cevap vermeyeceğim çünkü python shell i ile script kelimelerini karıştırdığını düşünüyorum. Kolay gelsin.

Yanlış anlatmışsın. Verdiğin kod, os.sytem dersen bununla yüklediğini anlatmış olursun. İkinci söylemeye çalıştığın da zaten benim consol/terminal scriptleri ben de bunu söyledim sana. Yani hem anlamayan hem anlamayan senmişsin.

Orası tamam da sen bana sh /bash shell öğren demeden önce bir sorsaydın keşke biliyormusun diye.

Asıl sen hatayo okumamışsın. Aşağıda bak sorduğu yerde hata için ne yazıyoru:

Bildiğin komutu, python içinde vermiş ve Invalid syntax hatası alıyor. Neresinde gördünde uyduruyorsun anlatsana bana.

Nereden python path e ulaşmadığını? Adam python komutu vermiş python istemcisi açılmış.
“>>>”
Bunu açabildiyse path tanımlı demektir.

Düşünme sen zaten düşünemiyorsun.

Yav yazmayayım diyorum ama yazılanları okumadığın için. Konuyu açan kişi python shell ine pip install numpy yazmış hata vermiş. Bende dedim ki cmd ye pip install numpy yaz. Arkadaş yazınca aşağıdaki hatayı vermiş. Uydurmuş muyum ? Yani sana ne desem bilemedim gerçekten :smiley: path sorunu olduğunu düşündüm ve verdiğim cevap neticesiyle sorun çözülmüş. Daha neyi zorluyosun anlamadım.

Niye çalışması mümkün olmasın? Ben çalışmasına engel olacak bir şey görmüyorum.

Çalışmaz çünkü cmd ye pip install numpy yaz dedim, yazdı ve çalışmadı. sende aynısını yazdın ve çalışmayacak.

Alakası bile yok. Hem windows terminalinde hem Termux’ta sıkıntısız çalışıyor.

1 Beğeni

la adam yazdı zaten çalışmadı hala çalışacak diyosun. bişey dicem olmicak

pip’in PATH’da olmaması pip’in Pythonda yüklü olmadığı anlamına gelmiyor. Hatta benim bilgisayarımda da PATH’da bulunmuyor, ben de bu şekilde kullanıyorum.

2 Beğeni