Ruby ile ilgili soru

arkadaşlar ben ruby ile ilgili araştırma yaptım. internet alemi ruby’yi öve öve bitirememiş ve ben sizin de bir fikrinizi almak istedim ne düşünüyorsunuz

-Türkçe dökümantasyon nerdeyse hiç yok
-Python’daki gibi stabil exe converter yok
-Ruboto türkçe döküman yok
-pek kullanılmıyor
-sadece rails için ise mükemmel

Ama eğer ben bu dili yükselticem arkadaş derseniz çok fazla kitlesi olmadığı için büyük başarı yakalarsınız.(Bu forum ve python’un Türkiyede yaygınlaşmasını sağlayanlar gibi)

wormer abi ben şimdi ruby ile ilgili forumda bilgi paylaşırsam ve ruby’yi öğretecek olursam sağlam like gelir mi yani hani türkçe kaynak az ya

bir de forumda kim pythonun kullanımını arttırdı

Öncelikle o meşhur belgelerin yazarı: Fırat abimiz;

Sonra da bu forumun kurucusu İsmail abimiz.

zaten forumda açılan konuların etiketi python oluyor insanlar seviyor pythonu ve ben de şu anda seviyorum ve hep favori dilim olarak da kalacak gibi görünüyor

1 Beğeni

Nasıl sevmeyelim ki,

Öğrenmesi, kullanması, okuması yazması kolay.
Neredeyse yapamadığı şey yok.

Daha ne olsun :slight_smile:

ama insan bir yıl falan python kullanınca sıkılıyor mesela ben pythona ilk başladığımda hack tool yazmaya çok meraklıydım ama yayınlamazdım çünkü ben o programları python bilgimi geliştirmek için yaptım ve sıkıldığım için değişiklik olsun diye ruby öğrendim. öğrenmem kolay oldu şuanda temelini attım bile tek sıkıntı hep yabancı kaynak hep yabancı kaynak. fakat benim merak ettiğim neden ruby çok seviliyor

Benim onlarla dolu koca bir klasörüm var

Yanlız konu gereksiz yere uzuyor, bu sohbetin ardı arkası gelmez haberiniz olsun.

tamam o zaman özelden konuşalım mı

1 Beğeni

Öncelikle merhabalar,

Bazı hatalarınız var ve bunları düzeltmeniz lazım.

1. Yabancı Dil

Siz sürekli yabancı dilinizi geliştirmedikçe sizden sonra gelecek nesillere çevrilmesi gereken şeyleri çevirmemiş olacaksınız. Şu basit dili öğrenmekten kolay çok az şey var.

1. Bir Dil Seçin

Python çok basit ve performanssız bir dil. Ruby’nin eksi yönlerini @Wormer_King eksi yönlerini yazmış zaten. Siz sadece Türkçe döküman olmaması durumunu düzeltebilirsiniz. C++'a başlayabilirsiniz. Güzel bir Türkçe döküman hazırlıyorum.

1. Eski Konularınızı Okuyun

Çoğu eksiğinizi oradan aldığınız cevapları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ülkenin nitelikli insana ihtiyacı var ve herkes nitelikli insan olmak için çok çalışmalı, hem de çok!

1 Beğeni

@throwaway1’a bu konuda katılıyorum.
Ayrıca bir dili öğrenmek veya yükseltmek istiyorsanız başka bir dilin kopyası olmamalıdır.
Örneğin python ile modil uygulama yaparsınız ama kotlin ile yaptığınız kadar verimli olmaz.

Aslında rubyi script lang olarak kullanmak hoş olabilir ama gene gereksiz geliyor çünkü Python var aynı şeyleri veya dahasını yapabileceğin

1 Beğeni

Doğru Ruby’geleceği olabilecek bir dil.Python ile kıyaslanamayacak bir alanda üstün olması lazım ve her dille…

aslında ben internette ruby’yi çok övüyorlar tamam biraz python kopyası olabilir ama internette rubynin pythondan daha iyi olduğunu söylüyorlar ve anladığım kadarıyla sizin düşünceniz bu neyse ben birazda ruby’yi başka bir dil öğrenmiş olmak ve sadece python bilmiş olmamak için öğrenmeye çalışıyorum. ayrıca biraz da haklısınız ben de rubynin temelini attım ve syntaxı biraz daha zor yani gereksiz bir zorluk var dilde. mesela kullanıcıdan veri alma konusunda pythonda şöyle

cevap = input('cevabınız : ')

rubyde

print "cevabınız : "
cevap = gets.chomp

python performassız olduğuna dair kanıt gösterirmisin

mesela grafikleri güzel bir oyun yapacaksan pythonu unut

1 Beğeni

Yapay zeka ve veri bilimi hariç.

haklısınız o konuda bayağı performansı yüksek bir dil

1 Beğeni

grafikleri güzel derken değişir örneğin python ile çok güzel bir pixel art oyun yapılabilr