Sürekli işletim sistemi değiştirmek bilgisayarı yorar mı?

Zaten yüklü gelmesi onu dost yapar demiyoruz, Windows’ ta da yüklü gelebilirdi. Onu dost yapan Python’u kullanması.

Her programalama dilinin uyumlu olduğu, daha iyi çalıştığı bir işletim sistemi vardır. Bu programlama dilleri başka işletim sistemleri nde çalışsa da belirli işletim sistemleri ile daha iyi çalıştığı gözlenlenir. Bu C#'ta Windows iken Python’da linux’tur.

:smiley: Sadece gülüyorum dediğinize c# microsoft’un geliştirmiş olduğu bir dildir kendileri çıkarmak istemediler linux için :smiley: python ise hiçbir zaman bizim yerimiz linuxdur diye bir laf söylemedi python cross platform bir programlama dilidir c# ı bunun içine katamazsınız bile kendilerinede sorarsanız windowsdada aynı dost olarak çalıştırabilirsiniz derler sadece bir kaç modül ekleniyor veya bir kaç şey kurulu geliyor diye onu dost yapmaz sadece kolaylık sağlar

Pardon?
“Yemek yapmak istiyorum” dedigimde gidip malzeme alip, getirip mutfagima koyan dost degil midir? Benim malzemeleri bakkala gidip zaman ve parca harcayarak kendim de alabiliyor olmam dostumun hareketini gecersiz mi kilar?

Bu arada en son ne zaman Windows kurdunuz bilmiyorum ama ben daha gecen hafta yeni kurulu Windows’a Python yukleyebilmek icin,

1. Internet baglantisi sagladim
  2. Internet Explorer’da python.org’a girebilmek icin muhtelif guvenlik uyarilarina maruz kaldim, kimi guvenlik ayarlarini degistirdim
  3. python.org’dan dosya indirebilmek icin muhtelif guvenlik uyarilarina maruz kaldim, kimi guvenlik ayarlarini degistirdim
  4. Indirdigim dosyayi calistirabilmek icin muhtelif guvenlik uyarilarina maruz kaldim
  5. “Python’i kimin icin, nereye kurayim” gibi sorulari olan kisa bir anket cevapladim.

Gidip bakkaldan kendim aldigim malzemeyle yemek yapmaya calisirken “abi bak bozuk olmadiginan eminsin di mi?” diyen kazma. “Guvenlik ayarlarim bicagi kullanmana izin vermiyor.”

Isin komigi ne biliyor musun?
Dogru dosyayi indirdigimden emin degilim. Saglamayi yapacagim tool’lar yok, yukleyebilmek icin de ayni prosedurden gecmem gerekiyor.

1 Beğeni

Bundan emin degilim. Programlama dilleri cok buyuk guclu seyler; bir platformda bazi seyleri daha iyi yapabiliyorken, baska platformda baska seyleri daha iyi yapabiliyorlar.

Mesela artik bunu soylerken dikkat etmek lazim. .NET Core projesi baya hizli gelisiyor (3.0’in preview’lari cikmis bile, gecen hafta fark ettim). Kimi noktalarda Linux performansi Windows’u gecmis: More about Linux vs Windows hosted ASP NET Core applications in Azure Application Service Plan – Roberto Prevato – Applications architect, DevOps, graphic designer, metal head passionate of philosophy.

Onceki cumleden ayirmaya bile ugrasmamis gerci ama ben buna da degineyim.

Gordugum C#'cilarin cogu yazilim muhendisligi degil, programcilik yapiyor. Yazilim muhendisligi yapan cogu C#'ci MSBUILD illeti ile bogusuyor, modern kaynak kontrol sistemleriyle git ile beraber tanisti, otomatik release ve test icin kabuk betikleri (shell script) yaziyor, en az bir tane dedike build/test/release makinesi yonetiyor ve NuGet’ten once paket yonetimini nasil yaptigini unutmus durumda.

Bu saydiklarimin hepsi temelleri Unix bazli isletim sistemlerinde olan modern yazilim muhendisligi pratikleri (MSBUILD disinda, onu sadece kotuleyebilmek icin yazdim) ve Linux gibi POSIX tabanli isletim sistemleriyle yapmasi cok daha kolay olan seyler. Bu yuzden “acaba bu yaptigimi daha kolay nasil yapabilirdim” veya “benimle ayni isi yapan insanlar bu problemleri nasil cozuyorlardir” diye merak eden yazilim muhendislerinin hepsi bu dunyayla tanisiyor. Zaten C#'a bu yenilikleri getiren de onlar.

1 Beğeni

Bakın, ben mi anlatamadım yoksa siz mi anlamak istemiyorsunuz bilmiyorum. Dikkat ettiyseniz daha iyi çalıştığı OS vardır dedim. Yani her programlama dili bir işletim sistemi nde çalışır demedim. Bu bir.

İkincisi, Python’un linux’da daha kolay kodlandığını ispatlamak için geliştiricilerin bunu söylemesine gerek yok. (Ki söylüyorlar).

Ben de size bunu anlatmaya çalışıyorum.

Üçüncüsü ve en önemlisi sizin kafanızda şöyle bir düşünce yer etmiş: “Senin Python ile(veya başka bir dil ile) ilgili teorini geliştiriciler resmi olarak söylememiş ise senin teorin yanlıştır!” Bence bu yanlış bir düşünce. İlla onların söylemesine gerek yok. Linux’de Python’ın daha iyi kodlandığını herkes bilir.

Ayrıca, bir gönderiye cevap vermeden önce o gönderiyi iyi okumanızı tavsiye ederim!

Normalda cokda buyuk zarar vermez formatlamani kisa araliklarla yazmak sonucda formatlama islemi diske veri yazmakdan baska birsey degil internetden buyuk boyutlarda bir dosyayi indirmek ile format islemi ayni neredeyse ama yinede diske yukle kaldir islemi daha cok yapildigi icin Hard diskin omru azalacakdir ama buda oyle cabuk bozulacak birsey degil

1 Beğeni

Windows’un üretmediği ya da doğrudan Windows için üretilmeyen her programlama dili/çatı/kütüphane/araç/teknoloji mutlaka o ya da bu şekilde GNU/Linux’a öncelik tanır. Tabii ki yıl olmuş 2019, GNOME’u, KDE’yi bile Windows’a kurabiliyoruz. Ama yine de bir Python’ı, bir Ruby’yi ya da bir Perl’i Windows’a kurarken ya da sonrasında sıkıntı yaşama ihtimaliniz GNU/Linux’e göre çok çok fazla. Ki bu aslında Microsoft’taki gibi kasıtlı değil. Açık kaynak yazılımların her platformu yüzde yüz desteklemek için gerekli gücü olmuyor çoğu zaman. Açık kaynak kullananlar genelde işletim sistemi olarak da açık kaynak kullanmayı tercih ettikleri için de bir aracı GNU/Linux için iyileştirmeye çalışanların sayısı, Windows için iyileştirmeye çalışanların sayısından fazla oluyor tabii ki.

Hocam ben şunu anladım, çok fazla teknik bilgisi olmayan insanların kafasında linux ile ilgili şu düşünce oluşmuş:

Linux açık kaynak kodluymuş, demek ki bunun sistemi açık, kullanıcı istediği gibi sistemi değiştirebiliyor, bir koruma yok, başka bir program sistemi çökertebilir…

İnsanların open-source’den anladığı bu…

1 Beğeni

İlginç gerçekten, bunun anketini yapmak lazım.

Bizden kimse bunu demez ama ben bu sözü bir yakınımdan duydum.

2 Beğeni

Vay be pythonu kurarken ne kadar ugrasiyormusuz halbuki indire basiyom iniyo kuruyom :sweat_smile::rofl:

O daha çok bir örnek teşkil ediyor, internet siteleri üzerinden uygulama indirmenin büyük bir problem olmasının yanında Windows’ta yazılımla ilgili işler için kaynak kodu derleyerek kurulum yapmaya çalışmak da birçok sıkıntıya sebep olabilen bir şey.

1 Beğeni

Nerede?

En son baktigimda Windows’ta “indir” butonu yoktu, en azindan Python icin.

Hmm, bu sayılıyor mu?

Zaten öyle bir şey olsa istediğimiz sürümü indiremezdik siteden istediğimiz sürümü seçip indirmiyor muyuz görünüş olarak direk buton yok ama indirme seçenekleri var
hatta direk buton var :

Evet sayilir! Store’a mi gelmis? Helal olsun, basliyorlar galiba.

Evet ama bunlar Firefox programi icinde gerceklesiyor. Buradan sonra tek bir klik yetse bile adimlara “once Firefox’u kur” diye baslaman lazim.

Linux’taki kolayliga sahip olan @EkremDincel’in gosterdigi store versiyonu. Orada hakkaten tek klikmis.

anladım ama kim bir tarayıcı indirmeden direk pythonu kurarki :smiley:

Ben. :upside_down_face:

sudo apt-get install python3.8-dev
3 Beğeni