Sürekli işletim sistemi değiştirmek bilgisayarı yorar mı?

linuxu zaman bulup kurabilsem :slightly_smiling_face: :upside_down_face: :slightly_smiling_face:
sizce yedeği yapıp hemen şimdi kursam? :smile:

Hakikaten zaman mı yok? :slight_smile:

Siz bilirsiniz ama, Windows’a dokunmak zorunda değilsiniz. Hard diskte bir bölüm oluşturup, o bölüme de Ubuntu’yu kurabilirsiniz.

peki bu çok yer kaplarmı yada performansı etkilermi
veya ikisi arasında geçişi nasıl sağlıyacağım

25 gb alan öneriliyor. Ama mesela ben 50 gb bir alan ayırmıştım.

GRUB diye bir program var, Linux’le beraber kuruluyor. Bilgisayarı her açtığınızda, bu GRUB menüsü ortaya çıkar ve buradan bilgisayarın çalıştırmasını istediğiniz işletim sistemini seçersiniz.

Performansı etkilemez. Ayrıca Ubuntu açıkken Windows yüklü diskinizdeki dosyalar da görünür ve bu dosyalara tam erişim sağlarsınız.

ben bunu yapmak istiyorum çünkü asıl zaman bulamama sebebi yedekleme o yüzden eğer böyle yaparsam win 10 python dosyalarıma ubuntudan da erişe bilirim öyle mi peki bunu yaparken bana guide olcak bir kaynak var mı?

Evet Windows’daki Python dosyalarınıza Linux üzerinden erişebilirsiniz.

Elbette size rehber olacak bir doküman var.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_Linux_kurulum_rehberi

saolun !!! sonunda

peki disk yeri nasıl ayırıcam

Partition Magic gibi bir program işinizi görebilir.

https://www.partitionwizard.com/

1 Beğeni

peki hiç yedek yapmadan kurarsam windowstaki dosyaların silinme olasılığı kaç
bu metinden korktum da

Uyarı : Her ne kadar Windows 10’un yanına Ubuntu kurmak gayet güvenli bir işlem olsa da seçeceğiniz yanlış bir seçenek kişisel dosyalarınız da dahil tüm Windows dosyalarını silebilir, bu yüzden işleme başlamadan önce kişisel verilerinizi harici bir sürücüye yedeklemeyi unutmayınız!

Windows yüklü diskinize dokunmadığınız sürece windows’taki dosyaların silinme olasılığı yüzde 0. :slight_smile:

Dostum o uyarıda, size tedbir alın diyor. Ama ben şuana kadar Windows’un zarar gördüğü hiçbir kurulum yapmadım. Yine de siz bilirsiniz. İçiniz rahat edecekse verilerinizi önce yedekleyin sonra gönül rahatlığıyla Ubuntu’yu kurun, size kalmış.

1 Beğeni

Bence sıkıntı Microsoft’un ticari amaçları olan bir şirket olmasında. Microsoft’un kalkıp da Store’a kendine ait olmayan bir şeyleri (bizzat) ekleyeceğini sanmıyorum. Mesela Python Software Foundation, Python’u Store’a eklemeseydi Python oradan indirilemeyecekdi.

Microsoft adam olmaz… İlla bir kazancı vardır. Ya da bir ara yaptığı gibi geliştiricilerin gönlünü kazanmaya çalışıyordur.

1 Beğeni

bir şey farkettim Ubuntu 20.04 lts kurarken yüklediği şeyler ssdece Python dosyası sırf Python kullaniyormus gibi gorunuyor

Çekirdeği (linux) tamamen C denilebilir, ama Ubuntu’nun kendisinde Python’un yeri büyük.

2 Beğeni

Bütün aşamalar;

2 Beğeni