Tkinteri import ederken hata

Merhaba.Bu gunden itibaren tkinter ogrenemeye karar verdim ve dakika bir gol bir.daha import ederken bile hata verdi.boyle import etdim:

import tkinter as tk
window = tk.Tk()
window.mainloop()

boylede hata verdi:

Traceback (most recent call last):
  File "/home/linux/Masaüstü/python/tkinter.py", line 1, in <module>
    import tkinter as tk
  File "/home/linux/Masaüstü/python/tkinter.py", line 2, in <module>
    window = tk.Tk()
AttributeError: partially initialized module 'tkinter' has no attribute 'Tk' (most likely due to a circular import)

bu hatanin sebebini ve cozumu konusunda yardimci olursaniz sevinirim.

simdide boyle hata veriyor:

ModuleNotFoundError: No module named 'tkinter'

Hayir:

linux@admin:~$ python3 --version
Python 3.8.2

Denedim ama olmadi:(
Yinede diakkatiniz icin cok tesekkur ederim.

malesef gecersiz islem diyor:(

Hala bu hatayi veriyor

from Tkinter import *

bu şekilde yapın lütfen

Onuda denedim ama olmuyor.denemedigim sey kalmadi

sen tam olarak ne yazıyorsun bi paylaşır mısın bizimle? nereye ne yazıyorsun bi görelim

1 Beğeni

gerçekten enteresan bir durum

Malesef oyle : (

Arkadaslar Bu sorunu coze bilecek biri yokmu kaldim boyle

Şunlardan birini dener misiniz:

sudo apt-get install python3-tk
sudo dnf install python3-tkinter

Kaynak (Belki diğer cevaplar işe yarar): https://stackoverflow.com/questions/25905540/importerror-no-module-named-tkinter

Eğer hiçbiri işe yaramazsa python’ı silip tekrar yüklemeyi deneyin.

1 Beğeni

Bu kaynaga bakmistim ve butun cevaplari denemistim.ama malesef olmamisti:(

Tkinter büyük harfle mi import ediliyordu.
Bir de bazı linux dağıtımlarında standart kütüphanede tkinter bulunmuyor haberiniz olsun.

birde import Tkinter as tk olarak deneyebilirsin ama bende öylede sorun oluyor bende anlayamadım

from tkinter.ttk import *

bide bunu denesen, yine olmazsa pythonu yüklerken hangi ayarlara izin verip vermediğine dikkat ederek yükleyebilirsin belki düzelir, yine olmazsa sorun vsc de olabilir.

biraz araştırdım herkes pythonu silip tekrar yüklemiş ve init kodlarını değiştirmiş yanlışlıkla yüksek ihtimal silip yüklediğinizde düzelir fakat bunu yaptığınızda kütüphaneler etkilenir mi bilemem

Python’i silip guncel versiyonunu kurarmisin. Tkinterde bende sorun yasamistim, silip yeniden yukledim problem ortadan kalkti. Yuklerken bazi kutuları secmen gerekiyor. Istersen youtubeden bakarak sorunsuz bir sekilde yukle.