Türkiye - Bir Milyon Yazılımcı Yetiştiriyor! Bu Fırsatı Kaçırmayın!

Herkese merhaba iyi forumlar. Okuyanların Hayatı Değişiyor Bilginize!!!

T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı (bundan sonra HMB olarak anılacaktır) tarafından geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan Bilişim Teknolojileri Kurumu (bundan sonra BTK olarak anılacaktır) ve HMB ortak şekilde çalışmasını sürdüreceği, ülkemizdeki dijital dünyada açıklarını doldurmak amaçlı lise mezunu olma şartı ile ücretsiz olarak aşağıdaki iş imkanlarının eğitimlerini verecektir.

Eğitimlerin bitiminde devlet kurumlarında ve özel sektörde geçerliliği olan sertifikalar kazanacak aynı zamanda eğitimler ve sınavların sonuçlarına göre yine BTK ve HMB tarafından özel cv ler oluşturulup ihtiyaç durumunda hem devlet personeli olarak hemde özel sektör kurumlarında çalışmak üzere bizzat kendileri iş imkanı sağlayacaklardır.

Böyle bir imkanın ilerleyen dönemlerde sık sık gündeme geleceğini ve ülkemizin bu alandaki yatırımlarının artarak daha ciddiye alınacağını düşünmekteyim. Bu yüzden bu forumdaki arzu eden her bir üyenin bu fırsattan yararlanmasını ve vereceğim detaylı bilgiler ile akıllarında daha iyi bir proje çizmelerini sağlayacağım.

Bu eğitimlere kayıt yaptırmak için gitmeniz gereken adres >> https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login

Bu adrese gittikten sonra kayıt ol kısmında devam ederek kayıt oluşturun ve 48 saat içerisinde girmiş olduğunuz e-mail adresinize gelecek aktivasyon cevabını bekleyin. Aktivasyon cevabı sonrasında eğitimlere istediğiniz zaman istediğiniz kadar istediğiniz süre boyunca başlayabilirsiniz.

Önemli not = Arkadaşlar kayıt olduktan sonra eğitimleri kullanmayacak olan arkadaşlar var ise bunu kayıt olmadan kendi içlerinden hissetmelerini ve gerçekten kayıt olup kendini geliştirmek isteyen başka arkadaşlarımızın (tüm ülkeden bahsediyorum) haklarını yememelerini tavsiye ederim. Teşekkürler.

İş Pozisyonları

• BİLGİ GÜVENLİĞİ UZMANI
  • İŞ ANALİSTİ
  • NETWORK UZMANI
  • PROJE YÖNETİCİSİ
  • RAPORLAMA UZMANI
  • SIZMA TESTİ UZMANI
  • SİBER GÜVENLİK UZMANI
  • SİSTEM ANALİSTİ
  • SİSTEM UZMANI
  • TEST UZMANI
  • VERİ ANALİSTİ
  • VERİTABANI YÖNETİCİSİ
  • WEB TASARIM UZMANI
  • YARDIM MASASI UZMANI
  • YAZILIM GELİŞTİRME UZMANI

Bunların her biri birer pozisyon olarak nitelendirilmekte ve her biri için eğitimler bulunmakta ayriyeten her geçen gün güncellemekte ve artmaktadır. Birazdan bahsi geçen pozisyonların bizzat ihtiyaç duydukları BTK tarafından açıklanmış gerekli eğitimlerini sizlerle paylaşacağım.

İstihdam nedir? >> Ülkedeki mevcut iş gücünün ekonomik faaliyetler içerisinde sürekli biçimde çalıştırılmasıdır. İstihdam kavramı bir ekonomide belli bir dönemde mevcut üretim ögelerinin var olan teknolojik düzeye göre hangi oranda kullanıldığını ifade eder. İstihdam kavramı dar ve geniş olmak üzere iki şekilde ele alınır. wikipedia>>istihdam

Kısa süre önce duyurulan bu sistem şu anda çok fazla talep gördüğü için sistemde yavaşlamalar meydana geliyor. Örneği >> https://www.btkakademi.gov.tr/portal bu sayfada aynı eğitimleri bulup kayıt yapabiliyorsunuz fakat o kadar çok talep var ki gün içerisinde defalarca ulaşılamıyor halde bulundu. Hatta 21.04.2020 23.00 itibari ile bakıma alındı. Talep çok. Önden yerinizi kapın.

Eğitimleri bitirdikçe bahsetmiş olduğum cv oluşturma bölümünde otomatik entegrasyon sayesinde oluşacak olan bilgilerinizi görebilecek, düzenleyebilecek ve paylaşabileceksiniz. Tabii ki her zaman var olanın ve sahip olduğunuzun üstüne kendiniz bir şeyler katmayı ve geliştirmeyi böylelikle bir adım öne geçmeyi unutmayınız.

31 den fazla eğitim ve yıl sonuna kadar 100’ü geçmesi planlandığı için ve şuan siteye girip verileri alamadığım için eğitimleri sizinle paylaşamıyorum. Fakat bunun yerine yukarıdaki iş pozisyonları için hangi kategorideki eğitimleri almanız gerektiğini hazırladım. Böylelikle çorba olmuş bir eğitim düzeninde çalışmak yerine kendinize bir pozisyon seçin ve o pozisyondaki eğitimleri alarak ustalaşın. Unutmayın, 10.000 Tekmeyi bir defa çalışandan değil bir tekmeyi 10.000 defa çalışandan korkarlar.

Ayrıca eğitimlerin içeriklerine göz attığımda gerçekten çok dolu olduğunu gördüm. Ve özellikle her öğretilen şey için uygulamalı örnekler mevcut. Programlama dilleri, algoritmalar, veri tabanları, siber güvenlik, saldırı ve sızmalar, analiz, oyun programlama, mobil programlama, sağlık sektörü yazılımları, blok chain gibi ve daha niceleri mevcut. Zaman kaybetmeyin.

İşte bahsettiğim tablo;

Bu görmüş olduğunuz veriler BTK ve HMB tarafından hazırlanmış karışık bir pdf dosyasından daha düzenli ve anlaşılabilir hale getirelerek oluşturulmuştur. Kaynak >> hmbpdf indirip tüm detayları okuyabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar şimdilik bu bilgileri aktarabiliyorum sizlere, ilerleyen zamanlarda gelişmelerden haberdar ederek herkesi güncel tutacağım. Yorumlarda fikirlerimizi birbirimize belirterek akıllarda yine şeyler çizebiliriz. Örneğin ben kendimi geliştireceğim alanları sizinle paylaşayım.

1- SİBER GÜVENLİK
2- BİLGİ GÜVENLİĞİ
3- SIZMA TESTLERİ
4- NETWORK UZMANI
5- YAZILIM GELİŞTİRME

Ben kendimi bu alanlarda geliştirmeyi planlıyorum. Detaylar için takipte kalın!

7 Beğeni

Vaaayy iyiymiş takipteyim bunu teşekkürler bilgilendirdiğiniz için

14 yaşındayım, 8. sınıfa gidiyorum, 4 ay sonra lise zaten biraz zorlasam alınır mıyım?

2 Beğeni

Ben de 8. sınıfa gidiyorum kayıt yaptırdım ve aktifleştirme kodu e-postaya gelmişti.

2 Beğeni

Burada detaylar verilmiş.

bende lise 2 ye gidiyorum inşallah alirlar

Arkadaşlar bir cevap aldım. Eğitimler herkese açıkmış fakat mesleki anlamda bir yerlere gelmek için en az lise mezunu olmak gerekiyormuş. @tevhidulvahset bu konuda bilginiz varsa bizi aydınlatır mısınız? Şöyle anladım. eğitimleri alabilirim ama iş imkanı için beklemem lazım. Öyle mi oluyor?

1 Beğeni

Arkadaşlar biraz daha araştırma yaptım sordum soruşturdum. Eğitimlerin hiç bir sınırı yok eğitimleri sınır olmadan kullanabiliyorsunuz sadece iş imkanlarından yararlanmanız için diğer şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

2 Beğeni

Hangi dillerin faydası olur ?

1 Beğeni

@tevhidulvahset evet bunu bende merak ediyorum fikir verebilir misiniz?

kaç saat içinde geldi

48 saat içerisinde geliyor.

bu kısımda yer alan pozisyonlar için karşılarında gelen eğitimleri site de eğitim katalogunda filtreleme yaparak bulabilirsiniz. Siber güvenlik derslerini göster dediğiniz zaman otomatik getiriyor

1 Beğeni

Yazılım mühendisliğinden yeni mezun ve işsiz biri olarak söylüyorum fazla umutlanmayın , internetten aldığınız 2 tane belge ile kimse size iş vermez . Devlet daha bilgisayar ve yazılım mezunlarına iş imkanı sağlıyamıyorken 1 milyon yazılımcı yetirştirmek saçma . Ancak tabi ki gençlerin kodlama öğrenmesi oldukça faydalı ama burada bilmem kaç saatlik python dersi bitirdiniz diye kimse size gel başla demeyecek bunu bilin .

4 Beğeni

bro buarada dc ye arasıra gel bir dc bulduk benim uzun zamandır v,deosunu aradığım ama bulamadığım adam var kurucu olarak adam pygame masteri hem ben hem sen öğreniriz

pygame 'den daha mühim işlere odaklanmam gerekiyor.

1 Beğeni

tamam reis sıkıntı yok :slight_smile:

1 Beğeni

Başvurduktan yaklaşık olarak 4 saat sonra geldi.

1 Beğeni

Video eğitimleri nasıl çılıyor açabilen varmı

1 Beğeni

Programa kayıt ol dedikten sonra eğitime başla butonu çıkacak ona basınca videolar başlıyor

2 Beğeni