Website yazmak için tavsiye

Merhaba herkese,
Yazılıma yeni başladım daha ilk kodumu yazmadan önce arkadaşımın Önerdiği forumdan soru sormak istedim ben wesbsite yapmak istiyorumda sizce hangi dili kullanmalıyım karar veremedim.3 tane dil buldum wesbsitesiyle alakalı html css php js sizce hangisini tercih edeyim?

html aslında bir işaret dilidir ve senin aslında çok güzel bir web sayfası yapmanı sağlar html ile yazılarına renk vermeni sağlar ayrıca başlıklarını da yazmana olanak verir
php de backend front end ile ilgili işlemler yapmayı sağlar fakat bugünlerde öldü diyorlar bilmiyorum ne durumda ama…
javascript bugünlerin şu meşhur dili internette çok konuşulan dil. bu dil ile hem html sayfana şekil verebilirsin profesyonel bir websitesi için lazımdır. ayrıca bunu da hem front end hem backendde işine yarar
cssin ne olduğuna dair bir fikrim yok

Merhaba.

Burada dört dil var.

HTML, CSS ve javascript öğrenmeniz lazım.

siz de mi php öldü diyorsunuz. bu arada şunu da söyleyeyim javascript için ortam kurmaya gerek yok her tarayıcıda bulunur

phpyi adamdan saymadı xd

Öncelikle Html , Css , Js öğrenmeniz daha mantıklı olacaktır sonrasında PHP öğrenirseniz daha iyi bir adım atmış olursunuz

javascript öğrenirse phpye ne gerek kalacak

Web Geliştiricisi olmak isteyen biri olarak konuşuyorum. Bir web sitesi yapabilmek için öncelikle html ve css'e ihtiyacımız vardır. Bunlara işaretleme dili denir.

İşaretleme dili ve programlama dilleri arasındaki fark nedir ?

İşaretleme dillerinde asla hata almazsın. Her şey senin yaratıcılığına bağlı. Yanlış bir karakter yazarsan, o karakter sorun çıkarmaz. Programlama dilinde ise her karakter önemlidir. Mesela python programlama dilinde :

5 = "text"
diyerek değişken tanımlanamaz ve hata alırız.

Fakat html’de
<hr> adını verdiğimiz ve yatay bir çizgi oluşturmaya yarayan bu etiketi <hra> diye yazarsanız hata almazsınız, sadece browser’da oluşturmak istediğiniz yatay çizgiyi göremezsiniz.

Şimdi başa döneyim. Bir web sitesi yapabilmek için başlıca işaretleme dillerini bilmeliyiz. Çünkü tasarımı zaten işaretleme dilleriyle yapıyoruz. Kemikler olmadan kasları nereye işleyebilirsiniz ki öyle değil mi ? Dolayısıyla her şeyin temeli işaretleme dilleridir ve işe buradan başlamalıyız.
Daha da üst düzeye çıkabilmek için işaretleme dillerinin programlama dili olan javascript ile devam edebiliriz.
Hatta etmeliyiz de zaten.

Bir web sitesinde :
html : kemiklere
css : görünüme
javascript : sinirlere
tekabül eder.

Kısacası html ve css ile başlamalısınız.
Front-end ve Back-end kavramlarını da internetten araştırarak öğreniniz.

Buradan da yardım almanızı öneririm. Pek çok tutorial içeriyor ve işaretleme dilleri ile ilgili hemen her konuda kaynak olarak yeterli oluyor.
5 Beğeni

ben javascriptin aslında görünümede şekil verebildiğini zannediyordum

belki javascripti sadece front endde kullanacak?
Javascripti Front Endde kullanmak her zaman daha mantıklıdır Backendde kullanmak kişinin isteğine göre değişir Backendde bazı sıkıntılar olabiliyor Seo sorunları gibi sorunlar o yüzden şu anlık gelişene kadar PHP django asp.net gibi teknolojileri backendde kullanması daha mantıklı olur

2 Beğeni

backendde kullanmak için framework ile daha performanslı olur bknz: node.js

1 Beğeni

javascript her iki konuda da yardımcı olabilir back-end front-endde

Dediklerimi okumuyorsunuz herhalde ben olamaz diye bir şey demedim zaten gelişene kadar backendde js kullanması mantıksız olur Js hiç kullanmadınız büyük ihtimal backendde küçük sıkıntıları olabiliyor Js ile backend kodlamadan önce django php gibi kısımlarda biraz gelişmesi daha mantıklı olacaktır

bazen çok kanser edebiliyor haklısınız @Venoox ve dediğiniz gibi ilk olarak frontend olarak öğrenmesi daha mantıklı olacaktır.

1 Beğeni

işaret dili nedir acaba yeniyim yani bilmiyorum

teşekkürler anladım galiba benim arkadaşlarımdan bazılar pascal vs dedi araştırdım ama pascal wesbsitelerinde kullanılıyor mu bir tane arkadaşımda react dilini öğren dedi

Siz başlıca Html Css ve Javascript’i öğrenin. Sonrasında ne yapacağınızı siz daha iyi bilecek duruma gelmiş olacaksınızdır zaten :slight_smile:
React bir dil değildir. React da javascript’in bir kütüphanesidir. Yani javascript’in içinde ayrı bir bölüm gibi düşünün.

teşekkürler yani bu react falan oda gibi mi js evse onlar oda mı oluyor?

1 Beğeni

Aynen öyle. Kütüphane kavramını sürekli duyacaksınız. Aynen böyle düşünebilirsiniz.

1 Beğeni

orada bir arkadaş açıklamış ama işaret dili hata vermez çalışmasını engelleyecek bir kod yazarsanız da çalışmaz böyle beyaz bir ekran ile karşılaşırsınız ve aslında kullanması gerçek bir programlama diline göre daha kolaydır.

1 Beğeni