Yerli, Reklamsız ve Sade Arama Motoru Artado Search

Merhaba, son zamanlarda Artado Search adlı arama motoru projem üzerinde çalışıyorum. Şu anda Beta aşamasında. Yakında mobil ve masaüstü cihazlara tarayıcı çıkartacağım.

Artado’nun rakiplerinden farkı ne?
Artado Search rakipleriden farklı olarak öne çıkartan özelliklerden biri reklamsız olması. Artado Search tamamen reklamsızdır. Sadece organik sonuçları listeler. Onun dışında sade bir tasarım ile kullanıcıya en iyi hizmeti vermeye çalışır.

Artado ne kadar yerli? Kendi verisini mi kullanıyor yoksa başka arama motorlarından mı alıyor?
Artado(veya Artado Search fark etmez), tamamen kendi verisini kullanır. Kendi botlarımız tarafından toplanan verileri, kendi puanlama sistemi ile puanlayıp kullanıcıya sunar.

Artado hangi verilerimizi toplamakta? Kişisel verilere saygılı mı?
Artado sadece arattıklarınızı anonim olarak kaydetmektedir. Hiç bir kişisel veri toplanmaz ve ne yaptığınız izlenmez. İzleyicilerde engellenir.

Kaç kişi geliştirmektesiniz?
Tek kişiyim.

Soru-cevap şeklinde çok sorulan bir kaç soruyu cevapladım. Sizde sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Denemek isteyenler için link: https://www.artadosearch.com/

Daha fazla bilgiyi hakkımızda bölümünden ulaşabilirsiniz.

5 Beğeni

Kaynak kodu nerede? Kaynak kod olmadan paylaşılan projeler reklamdan farklı değil, burası bir programlama forumu, ve bu post programcılar için faydalı değil.

2 Beğeni

Artado Search bitmemiş bir proje bu yüzden şu an kaynak kod yayınlamak gereksiz olur. Ayrıca tarayıcılarımızın kaynak kodu yayınlanacak. Artado, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. O yüzden bunu reklam olarak tanımlamak yersiz. Konu program tanıtımı altında açıldı. Kendi projemi tanıtarak görüş topluyorum.

Kaynak kod paylaşılarak topluluk önünde hatalar gösterilmiş olur ve hatalar giderilir.

Artado tarafından yayınlanacak olan birden fazla tarayıcı var yani?

Ben web sitemi reklam ile ayakta tutuyorum. O zaman Artado benim rakibim.

Bunun bir kanıtını bulundurmak ve halka arz edilmek zorundasınız. Yoksa inanmayacağız.

Görüşlerim

image

Bulunamayacağından %100 emin olduğum sözcüğü yazdım ve doğru tahmin etmişim ki bir şey bulamadı. Önerilerim şu şekilde :

• 0.xxxxxxxxxxxx saniye yerine 0.xx saniye göstermek daha kullanıcı dostu olur.

• as yazısı pek hoşuma gitmedi.

• Web, Görsel, Sözlük ve Müzik yanlış olmuş. Ben olsam şöyle yapardım :

Web | Görsel | Ses |

• Geri bildirim kısmının ayarlar veya ekstralar kısmında olmasını tercih ederim.
1 Beğeni

Benim aklıma gerçekten proje ile ilgili birkaç şey takıldı.

Bu arama motoru geliştirilirken hangi kütüphanelerden faydalandınız?
Ne tür bir algoritma kullanıyorsunuz?
Botlar ne zaman çalışmaya başlayacak?
“Ardato” aramasına sonuç bulamazken “google” aramasına nasıl çok sayıda sonuç bulabiliyor?

Bir de ufak tavsiye: Biz demeyi bırakın. Tek kişi olduğunuz için kendinizden “ben” projeden ise “o” diye bahsedin.

1 Beğeni

Teşekkür ederim geri bildiriminiz için. Aslında bende kaynak kodu yayınlamak istiyordum ama kararsız kaldığımdan kullanıcılarımıza sordum. Onların kararı yayınlanmaması olduğundan dolayı yayınlamadım ama bu yayınlamayacağı anlamına gelmemekte ilerde yayınlamayı düşünüyorum.

Masaüstüve mobil olarak iki farklı tarayıcı geliştirilmekte. Masaüstü cihazlara çıkacak tarayıcı bizim tarafımızdan geliştirilmemekte. Biz mobil tarayıcıyı geliştiriyoruz.

Biz tamamen reklam karşıtı değiliz. Reklamlar arama motorlarında sonuçların kalitesini bozabiliyor. Bizde arama sonuçları dışında başka yerlere reklam koyduk. Hakkımızda kısmında daha açıklatıcı bir şekilde anlatrıl bunu.

Bunu sizde aslında deneyebilirsiniz. Biz sonuçlarımızı sosyal medya hesaplarından paylaşttık ama çok isterseniz yarın burada da paylaşabiliriz.

Bunu bizde yapmayı düşündük fakat öncelik sırasında daha geriye koyduk.

Artado Search logosu o.

Geri bildirim kısmı ilk zamanlar için orada ilerleyen zamanlarda yeri değişecek.

Buyrun. Google’da arama yapınca ve oradan Artado’ya geçince. Brave tarayıcısı kullanımıştır. Başka tarayıcıları kullanarak da benzer sonuçları elde edebilirsiniz. Umarım bu görüntüler şüphenizi gidermiştir.
Not: Boşa kalabalık olmasın diye önceki gönderimi düzenledim.

Google araması

Artado araması

1 Beğeni

ASP.NET ile geliştirdik. SQL ve C# kullandık. Kütüphaneleri detaylı olarak şu an sayamayacağım ama yarın size bunu detaylı olarak yazacağım.

1 Beğeni

Botlar belli kriterlere göre siteleri puanlıyor. O puanlara göre sonuçlar gösteriliyor.

Aslında bir arz-talep meselesi bu. Ne kadar çok “google” araması yaparsanız botlar o kadar çok onunla ilgili sonuç toplar. Ayrıca ismi yanlış yazmışsınız. “Artado” araması yapın.

Botlar günün belli zamanlarında çalışmakta. Şu an fazla bir trafik almadığımızdan bütün gün çalıştırmaya gerek yok.

Daha kurumsal olması için öyle bahsediyorum. Zaten değişiyor bazen öyle diyorum bazen böyle. Rahatsız olunduysa bundan sonra dediğiniz gibi bahsedebilirim.

Kendi gözlemime göre hala kısaltmaları anlamıyor. Bende okuduğum okulun tam adını yazdım ancak başka bir okulu buldu denemeniz için ;

BCZAL kısaltım bu şekilde ama dediğim gibi daha gelişiyor normal bu olabilecek birşey
Beylikdüzü Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi şeklinde yazınca da Beypazarı Nurettin karagöz okulu çıktı. Kısaltmada hata olmasını elbette anlayabilirim ama tam adı yazınca da çıkmaması biraz veri eksikliğinizin fazla olduğunu gösteriyor ancak tekrar söyleyeyim beta hali için bile güzel bence ileride oldukça gelişebilir durdu gözüme

1 Beğeni

O sizin bileceginiz is. Ben yayinlayin demiyorum. Ben sadece burasi bir “programlama forumu” dedim, buradaki insanlar buraya henuz baslangicta olan, kaynak kodu olmayan, ne idugu belirsiz projeler hakkinda “gorus” belirtmek icin gelmiyor.

Yayinlandiginda paylasiniz o zaman.

Tamam iste, programcilar icin faydali bir bilgi yok. Kar amaci gutmemesi de “Reklam” yapmak icin engel degil zaten. Ben bu postta reklamdan baska bir sey goremiyorum, sormasak ASP.NET ile gelistirdiginizi bile yazmayacaksiniz.

Konu program tanıtımları altında açıldı. Bu etiket altında yazılımcılar “ne olduğu belirsiz” projelerini tanıtıyor ve diğer yazılımcılar ile fikir alışverişi yaparak projelerini geliştiriyorlar.

Bu yazının amacı tamamen çıkış yapmadan önce fikir alışverişi yaparak projenin eksiklerini belirlemek ve onları geliştirmek.

Bu detaylı bir bilgi bunun hakkında soru sorarak bilgi alabilirsiniz. Arkadaş sordu ve ben bunun hakkında bilgi verdim. Bu kadar kasmanıza gerek yok. Zaten konu şikayet edildi ve herhangi bir uygunsuzluk bulunamadı. Fikir alışverişi yapmak reklam değildir.

Kısaltmaları algılamak için daha çok gelişmemiz lazım ama geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Bu konu hakkında daha çok çalışacağım.

Gün içinde ortalama 50 veya 100 arama yapılıyor bu aramalar genelde benzer şeyler oluyor bu yüzden botlar bazı konularda sonuç çekemiyor. Mesela siz bu aramayı yaptıktan kısa bir süre sonra okulunuzun sitesi eklendi. Başka okulun çıkmasının sebebi iki aramanın benzer olması.

1 Beğeni

Evet şimdi baktım ve bulundu başarılar sizlere

1 Beğeni

“Program Tanitimlari”, forumumuz programcilarinin, kaynak kodu, kullanilan algoritmalar, yontemler ve framework’ler gibi detaylar paylasarak projesi hakkinda fikir alabilecegi, diger programcilardan destek alabilecegi, gorus alabilecegi konularin toplandigi etikettir.

Ve bu etikette programcilar icin faydali herhangi bir sey bulundurmayan postlar reklamdir.

1 Beğeni

Gereksiz yere yazmak yerine şikayet edebilirsiniz. Bir kez zaten şikayet edildi ve herhangi bir sorun çıkmadı. Senin dışında da kimse “bu reklam” veya “bu post faydalı değil” diye şikayet etmemekte. Lütfen arama motoru hakkında görüş bildirmeyecekseniz yazmayın. Gereksiz yer kaplıyor. Ayrıca bu postun faydalı olmadığını düşünüyorsanız ben ne yapabilirim. Çıkıp bir daha girmeme diye bir seçeneğiniz var. Kimse zorlamıyor sizi.

Herkese merhaba,

Arkadaşlar, üyemizin uygulamasını tanıtmasında bir sakınca görmedim. Daha önce de belirttiğimi hatırlıyorum, burada katı kurallar uygulamıyoruz. Bu kadar gönderinin arasında bir tane de böyle bir program tanıtımının olmasında herhangi bir sakınca yok. Faydalanmak isteyen, üye arkadaşa projesi hakkında sorular sorup daha detaylı bilgi alabilir. Veya projeyi üreten arkadaş, kullanıcıların geri bildirimine göre projesinde değişiklikler yapmak, varsa hataları gidermek isteyebilir.

5 Beğeni

Artado Search Güncelledi!
Görüntüler:

Detaylı bilgi için: Güncelleme Notları
Denemek için: Artado Search

Not: Forumda yeni olduğumdan dolayı güncellemeleri böyle bildirmenin sorun oluşturup oluşturmadığını bilmiyorum. Eğer herhangi bir sıkıntı olursa bildirirseniz bundan sonra güncellemelerimi ilk mesajı düzenleyerek bildiririm.

1 Beğeni

Grupta yapan birkaç arkadaş vardı sanırım sorun olmayacaktır

1 Beğeni

Artado’ya büyük bir rakip geliyor :slight_smile:

1 Beğeni

Rakip iyidir :slight_smile: Ne kadar iyi rakiplerimiz olursa o kadar çok kendimizi geliştirmeye mecbur kalırız. Bu yeni rakibimiz hakkında bilgi var mı?