Yerli, Reklamsız ve Sade Arama Motoru Artado Search

Galiba sorun temalardan kaynaklı :frowning:

Daha önce Artado’ya giriş yaptınız mı? Sizde şu anda kullanımda olmayan bir tema açık kalmış. Çerezleri silin düzelir.

1 Beğeni

Teşekkür ederim düzeldi.

Bu arada bu sayfa yerine kendi 404 sayfanızı(?) koyarsanız daha hoş olur :slight_smile:

Aslında vardı. Hatta size bu sayfanın çıkmaması gerekiyordu. Sizin attığınız ekran görüntüsü ile anladım bir sorun olduğunu. Şu an düzeltiyorum.

1 Beğeni

Aslında benimde işime geldi bunu görmek bende tam html sayfalarında hataları görüyordum :slight_smile:

1 Beğeni

kendi botlariniz ile crawling yaptiginizi soyluyorsunuz ama google in sjw tavri nedense sizin botlara da bulasmis galiba

normalde olmasi gereken bu

ama sizin arama motorunuzun gosterdigi bu

nedense google ile ayni

anasayfasina boyle bir manifesto yazip
Artado Manifestosu Biz herkesin özgürce bilgi alışverişi yapabildiği, kişisel verilere saygı duyulan ve fikirlerin herhangi bir sansüre maruz bırakılmadan ifade edilebildiği bir interneti savunuyoruz.

sonra bu sonuclarin cikmasi hos degil kisisel olarak yorumum benim duckduckgo kullanmam zaten google in izledigi bu politikalar eger googlein verilerini direkt cekiyorsaniz bunu berlirtmelisiniz eger varsa crawling botlarinizi gozden gecirmeniz gerekiyor

ek olarak

1 Beğeni

Lütfen konuyu okurken sonradan yazılanları da okuyun. Bu yazıyı ilk yazdığımda sadece kendi verimizi kullanıyorduk. Yakın bir zamanda hem Google hem de kendi verimizi kullanmaya başladık.

Bunu yazalı 1 saat olmadı. Keşke son gönderileri de okusanız. Ayrıca “Artado sonuçlarını kapat” yazısı bile sizi sadece kendi verimizi kullanmadığımızı düşündürmeli. Ayrıca Google sonuçlarının üzerinde “Diğer Sonuçlar” yazıyor. Yani o sonuçların bizim olmadığını açıkça belirtiyor.

1 Beğeni

Sonuclari Google’dan aliyorsaniz nasil proje “Yerli” ve “Milli” oluyor?

Hiç bir zaman “Yerli ve Milli” demedim. Bu konuyu açtığımda sadece kendi sonuçlarımızı kullanıyorduk o yüzden başlıkta “Yerli” dedim. Artado’da tamamen Google sonuçlarını kullanmıyoruz. Kendi sonuçlarımız ve yanında Google sonuçları kullanıyoruz.

Burada sorununuzu gayet iyi cevapladığımı düşünüyorum. Şu anda Google sonuçlarını kendi sonuçlarımızın yanında sunmamız bizi “Yerli” statüsünden çıkarmıyor. Eğer sadece Google sonuçlarını kullansaydık yanında hiç bir şekilde başka bir hizmet vs. sunmasaydık o zaman haklıydınız ama bizim binlerce site içeren bir veri tabanımız ve onun yanında bilgi sonuçlarımız gibi servislerimizde var. Google sonuçlarını da kullanıyoruz çünkü bizim sonuçlarımız şu anda yeterli değil. Kendi sonuçlarımızı geliştirirken de kullanıcılara hizmet vermeliyiz. Lütfen konuyu düzgünce okumadan böyle sorular sormayın. Eğer anlamadığınız bir kısım varsa onu sorun.

Tahminim Türk insanı tarafından tasarlanıp kodlanmış bir şey olması. C# kullandık diye hiçbir projeye “Yerli & Milli” diyemeyiz o zaman. Veya bir buzdolabında kullanılan plastik yabancı ülkeden çıkarıldı diye “Yerli & Milli” olamayacak mı?

Gordum zaten. Benim icin bir sey degismiyor. Ayri da olsa birlesik de olsa Google orada. Ki google da reklamli olduguna gore “Reklamsiz” gibi bir slogan da yapmamaniz lazim.

Bence dememeliyiz.

Google, saydiginiz butun bu mukemmel arama motoru ozelliklerinden hicbirini tasimiyor, reklamli, kisisel veri politikalari berbat bir arama motoru ve projenizde onu kullaniyorsunuz.

Gidin bir arama yapın. Hiç bir şekilde reklam yok Artado’da.

On binlerce satır kodu ve binler sitenin olduğu bir veri tabanını görmezden mi geleceğiz. Yerli diyebiliriz çünkü neredeyse tamamını kendim yazdım. Bir yerde Google’ın sonuçlarından yardım alıyoruz diye niye “Yerli” statüsünden çıksın ki?

Artado Search, tamamen reklamsız ve Google’a olabildiğince az veri gidiyor. Google’ın verilerini kullanan bir sürü arama motoru var ama hala gizliliği koruyabiliyorlar. Daha arama motorunu denemeden ön yargılı bir şekilde davranmayınız. Bu şekilde sizinle doğru dürüst tartışamayız.

Google’da var.

Bilmeden konusuyormusum muamelesi yapmaktan vazgecin, incelemedigimi nereden biliyorsunuz?

• Kaynak kodlari cok kotu, karisik ve guncel degil.
  • Modern teknolojiler kullanmiyor, menuye basiyorsun sayfa yenileniyor.
  • ingilizce cevirilerde absurt kisimlar var, eksik kisimlar da var.
  • Saat zaman verileri formatlanmamis ham halinde.
  • Tasarim apayri bir konu, uzun uzun elestirilir.
  • Tamamen acik kaynak degil.
  • Dili ingilizce yapmistim az once Turkceye dondu.
  • Reklamsiz diyorsunuz ama bazi sayfalarda “Reklam Alani” bolumleri var.
1 Beğeni

Çünkü Artado’da reklam olduğunu söylüyorsunuz.

Kaynak kodlarını yakında güncelleyeceğim ve dökümanlaştıracağım.

Onu başka şekilde halletmeye çalıştım fakat çıkan sorunlar sonucu vazgeçtim.

Çevirileri düzenliyorum. Tüm sıkıntılı kısımlar giderilecek. Eğer sıkıntı gördüğünüz yeri lütfen bildirin. Projeyi tek kişi geliştiriyorum illa sıkıntılar olacak.

Ne demek istediğinizi tam anlamadım. Saat kısmı son zamanlarda sıkıntılı büyük ihtimalle onu diyorsunuz.

Eğer bir sıkıntı veya beğenmediğiniz bir yer olursa lütfen bildirin. Böyle yazmanız hiç yardımcı olmuyor.

Tamamen açık kaynak.

Çerezlerinizi kontrol edin. Eğer bir sıkıntı yoksa az sonra düzelecektir.

Projeyi detaylı bakmadığınız buradan belli oluyor. Ben arama kısmı için reklamsız diyorum. Hatta Hakkımızda kısmında bunu açıklıyorum.

“Peki kazançımızı nereden kazanıyoruz?
Kazançlarımızı bu sayfada olduğu gibi göze batmayan reklamlar ve ek servsiler ile kazanıyoruz. Bu servislerin belli bir gideri olduğundan dolayı bunları yapmak zorundayız ama arama kısmında hiç bir şekilde reklam yoktur.” (Hakkımızda kısmı güncel değil, güncellenince bu kısım ve o reklam alanları kaldırılacak. Ayrıca o reklam alanlarında hiç bir zaman reklam olmadı. İlk başta ilerde reklam koyarım diye yaptım fakat sonra vazgeçtim.)

Ben bu konuyu diğer insanların görüşleri ile Artado’yu geliştirmek için açtım. Böyle teker teker yazmanız maalesef bir faydası yok. Tasarım kötü diyorsunuz ama nasıl düzeltebileceğimizi söylemiyorsunuz, çevirilerde hata var diyorsunuz ama neresi olduğunu söylemiyorsunuz. Bu tarz eleştiriler projeyi karalamaktan başka bir işe yaramıyor. Lütfen diğer arkadaşlar gibi daha yardımcı bir şekilde eleştiri yapın.

Botun kodlarini bulamadim da.

Yoo, arama kismi reklamsiz demediniz, baslikta sadece Reklamsiz oldugu yaziyor.

Her seyi uzun uzun aciklayamam, o kadar vaktim yok. Ben normal elestiri yaptim. Bu kadar kirilgan olmaya gerek yok. Tasarimdan daha onemli konular var. En basit ingilizce yanlisina "Close artado results’u gosterebilirim. Close degil disable olmali. Close orada baya cins duruyor cunku close daha cok Kutuyu kapatmak, sandigi kapatmak gibi cumlelerde kullanilir.

Bu arada diger tavsiyem nerede hostluyorsaniz projeyi direk github reposundan cekip hostlayin. Ikisi arasinda fark olmasi gercekten cok kotu.

Ayrica elestirilerimin yapici oldugunu dusunuyorum. Kimse en iyiden baslamiyor. Elbette kotu olacak. Birileri elestirmezse nasil guzellesecek? Kac kisi soyledi bu yazdiklarimi?

1 Beğeni

Bot daha aktif değil. Eski botu paylaşmamıştım çünkü orada pek faydalı bir şey yoktu. Doğru dürüst çalışmayan bir botun kaynak kodlarını yayınlamaya gerek olmadığını düşündüm ama şu an üzerinde çalıştığım botu bitirince kaynak kodlarını yayınlayacağım.

İşte bu sorunuz Hakkımızda kısmında cevaplanıyor.

Tabi ki vaktinizin olmadığını anlarım ama buna rağmen teker teker direk yazıp senin projen kötü demenizin de bir faydası yok.

Mesela bundan bahsediyorum. Bu tarz eleştiriler daha yararlı oluyor.

Haklısınız fakat dediğim gibi direk çeviriler iyi olmamış demek pek fayda sağlamıyor. Az önce yazdığınız gibi yazsaydınız daha faydalı olacaktı.

Bir proje Türk insanının fikriyle, tasarımıyla, emeğiyle ortaya çıktığı zaman “Yerli & Milli” diyebilmeliyiz. Kimisi gider “Transistörlerin atası olan vakumlu zımbırtıları bizim bilim insanımız yaptı” der, kimisi de “İnterneti biz bulduk” der. O zaman hiçbir ülkenin kendi ürünü yoktur. Bilim, uzay gibi şeyler ülkeler arasında savaşın en çok olduğu yerlerdir ancak ülkeler bu gelişmeleri kısıtlama hakkına sahip değildir (bkz. : FFA’nın Elon Musk’un roketlerini sebepsiz olarak engellemesi ve Elon’un 2 roketle orta parmak yapması). Polonyum elementinin hikayesine bakmanızı öneririm. Savaşlar hep böyle yapılsa keşke diye geçirdim bütün bunları yazarken :confused:

@ardatdev üzgünüm ki reo bu konuda haklı. Tamamen demeniz yanlış.

1 Beğeni

Benim yazdıklarımı okumuyorsunuz galiba

Konuyu aylar önce açtım o zaman tamamen kendi sonuçlarımızı kullanıyorduk. Bu yüzden orada öyle yazıyor. Konuyu düzenlemeye çalıştım fakat nedense konu düzenlenmiyor.

o zaman kendi programlama dilimizi yapmış olsakta yerli olmuyor çünkü makine kodu yabancılar tarafından bulun buda o projeyi yerli yapmaz o zaman

1 Beğeni

Artado’ya güncelleme attım. Artık 7 arama motorunun(Google, Artado, Bing, Yahoo, Github, Google Scholar, BASE) sonuçlarını gösterebiliyor. Bir kaç ek özellik daha ekledim. Detayları buradan görebilirsiniz.