Yerli, Reklamsız ve Sade Arama Motoru Artado Search

Yazıları okumakta zorluk çekiyorum, daha tutarlı renkler kullanmanızı öneririm.
Bunun için buradan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca size Lighthouse’ı da tavsiye ederim. İşte Lighthouse’ın siteniz hakkındaki analizleri.
Analizler sonucunda en basitinden html'in lang attibute’una ihtiyacı olduğunu görebiliyorum.

3 tane tema desteklenmekte. Biri beyaz renklerin çoğunlukta olduğu Klasik tema, biri mavi renklerin çoğunlukta olduğu varsayılan Karanlık tema ve siyah renklerin çoğunlukta olduğu Gece teması. Bunlardan birini sevmediyseniz diğerlerinden birini seveceğinizi düşünüyorum.

Eklenebilir. Birden fazla dil kullanıldığından şu ana kadar eklememiştim.

öncelikle bu tartışmaya geç kaldığımı biliyorum lakin şunu eklemek isterim henüz yeni çıkmış ve pek bilinmeyen bir arama motoru olduğu için çok normal.
Renkler ağırlıklı olarak aynı -lacivert- kullanıcıyı sıkabilir.
Renk psikolojisini araştırmanızı tavsiye ederim.

Lacivert/mavi ağırlıklı tema varsayılan ama isterseniz kolayca değiştirebiliyorsunuz. 3 tane tema var. İsterseniz ana sayfada logoyu ve arka planı değiştirebiliyorsunuz. Arka plana fotoğraf veya GIF ekleyebiliyorsunuz.

1 Beğeni

Aslında fikir hiç de fena değil. Google gibi arama motorlarını bypass etmek için kullanılan arama motorları var. Peki insanlar neden buna ihtiyaç duyuyor? Elbette gizlilik için. Herşeyi toplayan Google ile araya fazladan bir sunucu neden konulmasın? Hem gizlilik korumuş olur hem de Google’ın tutarlı arama sonuçlarına ulaşmış oluruz. Yerli ve milli arama motoru amacıyla değil de tüm arama motorlarını tek bir çatı altında toplayan bir bypass mekanizması ile yola devam edebilirseniz bu girişim tutabilir bile. Reklamı da o yönde yapmak gerek tabii.

Kullanıcı deneyimi olarak eleştiri yapmak gerekirse:

1-) Mavi temayı tamamen kaldırın. Gece ve klasik teması yeterli.

2-) Sağ üstteki menü çubuğuna basıldığında sayfa yenileniyor, bunu önlemenin bir yolu var ancak nasıl olduğunu bilmiyorum.

3-) Arama yerinin altındaki web, görsel bilgi kısmında inaktif yazıların rengi fazla açık. Klasik temada görünmesi zor oluyor.

4-) Arama çubuğuna basılınca kullanıcıya “Arama çubuğuna odaklandı!” gibisinden bir deneyim verecek mekanizma lazım. Aklıma ilk odaklanıldığı zaman çerçevenin renginin siyah olması geliyor. Bunu CSS ile #search-box:focus {border-color: black;} kodu ile yapabilirsin.,

5-) Mademki diğer arama botlarını kullanacaksınız artadobot’dan vazgeçin. Kimse Google dururken orada Artadoyu seçmez. Dediğim gibi bypass sistemi üzerinde odaklanmanız sizi başarıya daha çok ulaştıracak diye düşünüyorum.

6-) Sayfalar birbiriyle tutarlı değil. Örneğin Google sonuçlarının gösterildiği ekran ile Bing sonuçlarının gösterildiği sayfanın tasarımları aynı değil.

7 -) Sonuçların gösterildiği sayfada, arama kutusunun altındaki ve sayfanın sonundaki, sayfayı boydan boya kaplayan siyah çizginin genişliği çok fazla. Genişliğin sayfanın genişliğinin %90’ ı kadar olması daha da hoş duracaktır.

Sonuç olarak bu öneriler göz önüne alındığında güzel işlerin çıkabileceğine inanıyorum. Bu arada, sakın reklam ile para kazanmayın, çünkü bunu kullanacak kitle zaten reklamcı arama motorlarından kaçarak gelecek. Bir de reklam verirseniz kimse kullanmaz bence.

2 Beğeni

Zaten bu yazı eski olduğundan dolayı yerliliği bu kadar vurgulamıştım. Şu anda “Yerli” kelimesini genelde sadece başlıkta kullanıyorum. “Yerli” kelimesi belli bir kitlenin dikkatini hızlıca çekebiliyor. Diğer arama motorlarının sonuçlarına daha çok dikkat göstereceğim. Bir kaç arama motorunun daha sonuçlarını eklemeyi hedefliyorum.

Mavi temayı sevenler var. Hem marka renkleri ile de uygun ama artık onu birincil tema olarak kullanmayacağım. Onun yerine Gece teması birincil tema olacak.

Onu düzeltmek için çok çabaladım. Bir ara düzeltmiştim ama daha fazla sıkıntılara yol açtı zamanla o yüzden eski haline geri getirdim.

O kısmı sıfırdan tekrar yapmayı planlıyorum. Bir çok hata oluşuyor orada.

Yapmayı deneyeceğim.

Aynı zamanda kendi veri tabanımızı da inşa etmek bence mantıklı. Hem daha farklı sonuçları görebiliyorsunuz hem de diğer arama motorlarına tamamen bağlı kalmıyoruz.

İşleyiş biçimleri farklı olduğundan böyle bir farklılık oluyor. Bing sonuçlarını, Google sonuçları ile tamamen aynı yapmak şu anda imkansız. Belki ilerde bir şekilde yapabilirim ama şu an ona uğraşmaya gerek yok bence.

İlk güncelleme ile düzeltilecek.

Reklamları sadece kendi verimizin olduğu sayfalara göze batmayacak şekilde eklemeyi düşünüyorum. Mesela kullanıcılar tarafından eklenen bilgilerin olduğu Bilgi sonuçları kısmında en başa fazla göze batmayacak şekilde bir reklam koymayı düşünüyorum ama buna daha çok var. 1-2 yıl daha reklamsız ilerletmeyi düşünüyorum. Geliri ise ekosistemin diğer projelerinden kazanmayı hedefliyorum.

1 Beğeni

Javascript.

1 Beğeni

Artado Search’i güncelledim. Bildirilen hataların hepsi çözüldü. Özelleştirme ayarlarını geliştirdim. Temaların hepsini tekrar yaptım. Varsayılan temayı Klasik tema yaptım. Bir çok kişi temalar hakkında şikayet etmişti. Bu yüzden daha okunabilir ve göze batmayan şekilde yaptım. Umarım beğenirsiniz. Yenilenmiş hali hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim.

2 Beğeni

Merhaba arama motorunuzu kullandım ve çok beğendim. Ayrıca yedi arama motorunun özelliklerini de kullanmış olmanız çok iyi olmuş. İleride size dava açabilirler mi bilmiyorum. Neyse anladığım kadarıyla gerçekten girişimci birisiniz. internette Artadosearch ’ i bir çok forumda tanıtmışsınız. Şu anda bile internete Artadosearch yazdığınız zaman Artadoseacrh ilk sırada çıkıyor. Bir gün Google kadar büyük bir şirket olabilirsiniz. Çalışmayı bırakmayın. Görüşmek üzere.

2 Beğeni

Hocam projeniz çok güzel ilerliyor fakat arama motoru kısmında ecosia ve duckduckgo olsa iyi olur :slight_smile:
(Ayrıca ecosia kullananlara isteğe bağlı reklam izlettirebilir ve kazanılan miktarın bir kısmını ecosia motoruna bağışlayabilirsiniz.)

acaba yeni servisler ne zaman tamamlanacak ve blank güncellenerek mi gelecek?

Ecosia, Google sonuçları kullanıyor. DuckDuckGo ise Yandex ve Bing sonuçları kullanıyor. Artado zaten bu iki arama motorunun sonuçlarını gösterebiliyor bu yüzden onlara gerek duymadım. Ecosia’daki reklamlar gibi bir reklam sistemi oluşturmayı planlıyorum. Sadece Google ve Artado sonuçlarında reklam olacak ve gelirlerin bir kısmı belli derneklere bağışlanacak ve kullanıcı isterse bu reklamları kapatabilecek ama bu reklamları geliştirici konsolu gibi şeyleri tamamlayınca kullanıma sunmayı hedefliyorum.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Umarım bir gün o seviyeye ulaşabiliriz.

Blank tamamen güncellenerek tekrar geri gelecek fakat ondan önce başka servisleri yayınlayacağım. Şu an kesin bir tarih veremem ama yakın bir zamanda diğer servisleri de yayınlayamaya başlayacağım.