Pythondan sonra hangi dili öğrenmeliyim?

Merhaba, Python’da biraz ilerledikten sonra başkalarında olur mu bilmiyorum ama yapabilceklerimin kısıtlı olduğunu düşündüğüm bir andayım. Pythonla yeterince vakit geçirdiğimi varsaydığım için de daha ileri bir dil öğrenmek istiyorum. Bunun dışında az css, js’ de biliom ama bu nolur web sitesiyle ilgili bir dile yönlendirmenize sebep olmasın :upside_down_face:
Ne için öğrenmek istiyorsun diye de sorabilirsiniz.
Asıl bu konuda da kararsız kaldığım için soruyorum.
pc özelliklerinden dolayı da oyun programlama biraz tecrübem olsa da pek bana göre bi alan deil.
kararsız kaldım fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bence yanlış düşünüyorsunuz.
@dildeolupbiten’in projelerini inceleyin isterseniz :slight_smile:

Bu konuda kararsızsanız biz size herhangi bir öneride bulunamayız maalesef.
Madem kararsızsınız, bildiğiniz alanda kendinizi uzmanlaştırmaya devam edin derim ben size.
“yapacak bir şey yok. Ne yapalım ne yapalım … Ben bi gidip C öğreneyim ya :D” derseniz bunun size faydası olmaz diye düşünüyorum.

1 Beğeni

örneğin web sitesi yapabiliyorum. tam olarak iyi olduğum söylenemez ve uzmanlaşmam gerekiyor ancak bunun henüz bana bir faydası olmadı. full stack de olsam elime bir iş imkanı bile geçmedi.
örneğin C# dilinde (ki muhtemelen bu dile yöneleceğim) bir web sitesi de yapabilirim ve dahasını da… ama C , C# , java vs. bilmediğim için hangisine yöneleceğime karar veremedim bilenler varsa sorayım dedm

varsa moderatör hocamın projeleri ben de bir göz atmak isterim linki vs. var mı

Şimdi sizi daha iyi anlıyorum :+1:

1 Beğeni

Merhaba.

Pek kısıtlı sayılmaz. Python ile çalışmanın en iyi yanı aklınızdakini kolayca koda dökebildiğiniz için, size güzel bir algoritma becerisi kazandırmasıdır.

Bence Python’u iyice kavradıktan sonra, JavaScript, C++ gibi dilin seviyesini kademe kademe düşürerek ilerleyin.
Sonuçta arabalar bile 4. vitesten kalkamıyor değil mi? :slight_smile:

Niye ki? JS ve CSS, sadece web geliştirenlerin işine mi yarıyor?

Bakınız: GitHub - microsoft/vscode: Visual Studio Code
Not: TypeScript dili, JavaScript ile yazılmıştır.

Tam anlayamadım. “Ne için farklı diller öğrenmek istiyorsun diye de sorabilirsiniz.” mi demek istediniz?
Öyle ise: Niye soralım ki? her dil her şeyi yapamaz.

2 Beğeni

biraz javascript bilgim var diğer dillerin seviyelerini bilmediğim için vitesi biraz gözüm kapalı değiştirmek gibi olurdu. Ama C++ için daha kapsamlı bakçam

açıkçası js ile bu kadarını yapıldığını şimdi görüyorum :smiley:

genel olarak web site için mi oyun için mi öğrenmek istiyorsun diyenlere yanıt olarak dedim

Buyrun, vites şeması :slight_smile::

Şunun da faydası olabilir:

Bu, JavaScript’in Python gibi sunucu tarafında çalışabilmesini sağlayan NodeJS ile yapılabiliyor.

2 Beğeni

NodeJS olmasa napardık biz…

masaüstü uygulaması yapmak mı istiyorsun. şu dillere bir bak :
c#
javascript
c++
delphi
java

android uygulama mı :
kotlin
java

web sitesi mi :
javascript
php
html(programlama dili değil ama…)
python(django, flask)
css

game developer olmak istiyorsan :
c++
c#
javascript
java

mac ve ios için proje mi geliştirmek istiyorsun :
swift

evet benim bildiğim bu kadar daha fazlası için internete ve diğer forumlara bakabilirsin

"HTML dil değildir " de ne demek ? “Programlama” dili değildir fakat işaretleme dilidir ve neticede bir dildir.
CSS de aynı şekilde.

1 Beğeni

tuhaf bir sıra sanki
yapmak istediği şeye göre bir sonraki dili seçmesi daha doğru bir karar değil mi?

1 Beğeni

game developer’ı olmak için C++/C# bu ikisi en iyi seçenek gibi

elbette bu diller en iyi seçenek de javascript ve java da kullanılıyor

Tabiki öyle. Zaten ben de hep bu tavsiye ederim:

Benim demek istediğim: “Karmaşık programlama dillerine geçmeden, kolay olanlarla algoritma bilginini geliştirirsen, işin daha kolay olur.”